Radosław Domagalski – Łabędzki został odwołany ze stanowiska prezesa Rafako. Powodem, jak podała spółka w komunikacie, był brak zaufania.
Nieoczekiwanie w piątek wieczorem Rafako opublikowało komunikat o zmianach w zarządzie spółki. Ze stanowiskiem prezesa pożegnał się Radosław Domagalski-Łabędzki, który rządził firmą od stycznia 2021 roku.
„Zarząd RAFAKO S.A. w restrukturyzacji z siedzibą w Raciborzu („Emitent”) informuje o podjęciu w dniu 2 czerwca 2023 roku przez Radę Nadzorczą Emitenta uchwały („Uchwała”), na mocy której Rada Nadzorcza Emitenta postanowiła jednomyślnie:
Zobacz także
1. odwołać Pana Radosława Domagalskiego – Łabędzkiego z pełnienia funkcji członka zarządu – Prezesa Zarządu Emitenta ze skutkiem natychmiastowym – w Uchwale wskazano, iż przyczyną odwołania jest utrata zaufania;
2. powierzyć Wiceprezesowi Zarządu Emitenta Panu Maciejowi Stańczukowi pełnienie obowiązków Prezesa Zarządu Emitenta.
W związku z powyższym, w skład Zarządu Emitenta wchodzą:
1. Pan Maciej Stańczuk – Wiceprezes Zarządu,
2. Pan Dawid Jaworski – Wiceprezes Zarządu.
Maciej Stańczuk jest związany z głównym właścicielem spółki, czyli firmą PBG w restrukturyzacji.
Radosław Domagalski-Łabędzki, menadżer i prawnik, w latach 2015–2016 był wiceministrem rozwoju, a do 2018 r. prezesem zarządu KGHM Polska Miedź. Po odejściu z tej funkcji został doradcą prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego, a następnie członkiem zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W lutym 2020 r. został z tej funkcji odwołany, a w kwietniu 2020 r. został wiceprezesem Rafako. Stery w Rafako objął w styczniu 2021 r. Uchodzi na człowieka Mateusza Morawieckiego.
Nowy szef raciborskiej spółki nadzorował m.in. budowę nowego bloku węglowego dla Taurona w Jaworznie. Kiedy elektrownia tuż po rozruchu zaczęła się psuć, prezes Rafako wszedł w spór z Tauronem o ustalenie przyczyn ciągłych awarii. Domagalski-Łabędzki dowodził, że przyczyną usterek było niewłaściwej jakości paliwo stosowane przez Tauron do palenia w kotle. Tymczasem spółka energetyczna stała na stanowisku, że blok został wadliwie zbudowany. Wielomiesięczny spór miał kilka zwrotów akcji. Spółki wystąpiły nawzajem z wielomilionowymi roszczeniami. Rafako w pewnym momencie zapowiedziało ogłoszenie upadłości. Prezes pilnie szukał inwestora dla firmy, która stała na skraju bankructwa. To się nie udało. Rafako rozpoczęło postępowanie restrukturyzacyjne, zapowiedziało też zwolnienia grupowe. Spór z Tauronem trafił przed Prokuratorię Krajową. Tutaj udało się osiągnąć kompromis, który jednak kosztował Rafako 240 mln zł.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Miliarderzy ze śląskiego 2025. Forbes podał listę najbogatszych Polaków
+2 / -0Niespodziewany awans komendanta wojewódzkiego PSP w Katowicach. Wojciech Kruczek komendantem głównym!
+1 / -0Z ostatniej chwili: zmiany w zarządzie JSW. Zrezygnował wiceprezes ds. rozwoju
+0 / -1PGG: KWK Mysłowice-Wesoła ma nową dyrektor. Wcześniej pracowała w amerykańskim gigancie
+0 / -1