Jastrzębska Spółka Węglowa zrealizowała podziemne połączenie wentylacyjne kopalni Budryk z Ruchem Knurów. To strategiczna inwestycja, która ma zapewnić Budrykowi działalność do 2077 roku.
Jak wyjaśnia biuro prasowe JSW, inwestycja wpisuje się w realizację programu „Efektywna Kopalnia”, który jest fundamentem realizacji Planu Strategicznej Transformacji. Na przedsięwzięcie składa się ponad dwadzieścia inicjatyw, których realizacja ma przynieść wzrost wydobycia węgla koksowego i obniżyć koszty jego wydobycia.
Inicjatywy w ramach „Efektywnej Kopalni” dotyczą czterech obszarów, takich jak: planowanie i prowadzenie robót przygotowawczych, planowanie i prowadzenie robót eksploatacyjnych, planowanie czasu pracy oraz optymalne wykorzystanie majątku.
Zakończenie tego zadania to ważny krok w realizacji strategii Spółki do 2030 roku oraz założeń optymalizacji i zwiększenia efektywności wydobycia wskazanych w Planie Strategicznej Transformacji. Inwestycja umożliwia eksploatację węgla w nowych partiach złoża Budryk, a także eliminuje konieczność budowy nowego szybu wentylacyjnego w zachodniej części KWK Budryk – tłumaczy Ryszard Janta, prezes zarządu JSW.
Realizacja inwestycji łączącej obie kopalnie, to jeden z elementów strategii JSW, która ma za zadanie zwiększyć efektywność pracy kopalń należących do JSW. Podziemne połączenie było niemałym wyzwaniem dla zespołów projektowych oraz inżynierskich.
Zbicie wyrobisk górniczych pomiędzy kopalniami oddalonymi od siebie o około 7 km, stanowiło duże wyzwanie dla mierniczych górniczych, ponieważ do tego celu należało wykonać od podstaw orientację sytuacyjno-wysokościową obu kopalń, w powiązanych ze sobą układach współrzędnych. To trudne wyzwanie zespół zrealizował precyzyjnie, określając punkt zbicia z dokładnością wręcz do centymetrów – podkreśla Adam Rozmus, zastępca prezesa JSW ds. technicznych i operacyjnych.
Kolejnym etapem realizacji inwestycji jest budowa nowej stacji wentylatorów oraz modernizacja szybu Aniołki. To przedsięwzięcie stanowi istotny element rozwoju obu zakładów, otwierając przed nimi nowe możliwości i zwiększając efektywność wydobycia.
Modernizacja szybu oraz budowa nowej infrastruktury wentylacyjnej to inwestycja, która przyniesie wymierne korzyści na lata. Nowoczesna stacja wentylatorów oraz przebudowana infrastruktura szybu umożliwią efektywne zarządzanie siecią wentylacyjną obu kopalń, obniżenie poziomu zagrożenia metanowego oraz zwiększenie wydatku powietrza, co przełoży się na lepsze warunki klimatyczne w rejonach eksploatacji. Można powiedzieć, że od teraz kopalnie mają wspólne „płuco” – zapowiada Jarosław Rutkowski, dyrektor KWK Budryk.
Prace związane z drążeniem ponad 6900 metrów wyrobisk realizowane były przez brygady własne kopalni Budryk oraz brygady PBSz SA.
Dzięki tej inwestycji kopalnia Budryk zyska możliwość dalszego rozwoju oraz zwiększenia efektywności wydobycia. To jeden z elementów, który został wpisany do Planu Strategicznej Transformacji, który od końca listopada 2024 roku jest realizowany w GK JSW.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
To już pewne: Stalexport schodzi ze sceny. A4 Katowice–Kraków po nowemu – od 2027 bez opłat. Co z trzecim pasem?
1067Zbrojeniówka - nowa przyszłość dla Rafako. Zamiast kotłów gigant ma wytwarzać lufy
945W Katowicach o drodze od węgla do atomu. Ministerstwo Przemysłu przedstawiło założenia Białej Księgi
536Hotelowe zawirowanie w Rybniku. Olimpia nadal działa, z mapy miasta zniknął inny obiekt!
535Zabytkowa kamienica w nowej odsłonie. Gliwicka 4 w Katowicach po remoncie za 9,5 mln złotych
488Elon Musk inwestuje na Śląsku! Gigafabryka Tesli zamiast Izery w Jaworznie?
+166 / -81Pyrzowice kluczowym hubem cargo. Katowice Airport z regularnym frachtem Lufthansy do Frankfurtu
+3 / -0Firma z branży lotniczej zainwestuje w Gliwicach miliony złotych
+3 / -0Będzie pociąg z Rybnika do Chorwacji? Odpowiedź ministerstwa intryguje!
+2 / -0Sześć śląskich kopalń do zamknięcia w ciągu dekady. W tle astronomiczne kwoty na odejście od węgla
+1 / -0Robotyczny jubileusz. Śląski szpital pionierem w stosowaniu systemu HUGO RAS w chirurgii
0Sześć śląskich kopalń do zamknięcia w ciągu dekady. W tle astronomiczne kwoty na odejście od węgla
0JSW: w Zofiówce zakończono głębienie szybu na głębokość ponad 1100 metrów
0ICEYE i województwo śląskie razem na rzecz rozwoju sektora kosmicznego
0W Katowicach o drodze od węgla do atomu. Ministerstwo Przemysłu przedstawiło założenia Białej Księgi
0