Prawo dziedziczenia obejmuje wiele różnych aspektów. Dotyczą one zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego. Właściciele firm muszą za życia zdecydować co stanie się z firmą po ich śmierci. Dlatego należy wyjaśnić pojęcie „sukcesja w firmie”.
Prawo dziedziczenia obejmuje wiele różnych aspektów. Dotyczą one zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego. Właściciele firm muszą za życia zdecydować co stanie się z firmą po ich śmierci. Dlatego należy wyjaśnić pojęcie „sukcesja w firmie”.
Sukcesja w firmie polega na przekazaniu własności biznesu, a także wiedzy i władzy do rozporządzania nim, swojemu następcy. Innymi słowy, jest to następstwo prawne, które reguluje wstąpienie sukcesora w prawa i obowiązki właściciela firmy. Sukcesor to zatem spadkobierca firmy, który otrzymuje prawo do rozporządzania nią po śmierci właściciela. Warto zaznaczyć, że mówimy tu o przedsiębiorstwie rodzinnym, prowadzonym w formie działalności gospodarczej czy spółki cywilnej. Kto może zostać sukcesorem?
Możliwych modeli sukcesji jest co najmniej kilka. Najczęściej w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej zostaje nim członek najbliższej rodziny. Jednak równie dobrze firma może stać się własnością całej rodziny. Jakie zatem modele sukcesji są możliwe?
Przy tym należy wspomnieć, że schematów, tudzież modeli sukcesji może być więcej. Firma po śmierci właściciela może także zostać wystawiona na sprzedaż, a majątek ze sprzedaży, który staje się spadkiem, podzielony na zasadzie dziedziczenia. Temat sukcesji nie powinien być ignorowany przez właściciela, gdyż może to powodować wiele problemów po jego śmierci. Do najczęstszych konsekwencji, jakie się z tym wiążą, należy brak środków do życia dla rodziny zmarłego, czy utrata pracy jego pracowników. Celem ułatwienia działania firmy rodzinnej po śmierci przedsiębiorcy jest powołanie jej zarządcy sukcesyjnego, który do czasu działu spadku przez spadkobierców, będzie zarządzał firmą. Jak powołać takiego zarządcę?
Przede wszystkim, najlepiej to zrobić jeszcze za życia właściciela. Aby to zrobić, on lub jego spadkobiercy, muszą powołać tymczasowego zarządcę firmy na wypadek jego śmierci. Przejmuje on obowiązki zmarłego przedsiębiorcy wynikające z prowadzonej przez niego działalności. Jednak należy zwrócić uwagę na kilka aspektów.
Po pierwsze, na powołanie zarządcy sukcesyjnego do prowadzenia firmy, muszą wyrazić zgodę spadkobiercy, którzy łącznie posiadają przynajmniej 85% udziałów w spadku. Po drugie taki zarządca sukcesyjny rozporządza firmą jedynie do momentu działu spadku przez spadkobierców. Co więcej, funkcję zarządcy sukcesyjnego nie może sprawować dłużej niż 2 lata po śmierci właściciela.
Zarządcę sukcesyjnego mogą także powołać spadkobiercy po śmierci przedsiębiorcy. Jednak nie później niż w terminie do dwóch miesięcy od jego zgonu. Po tym terminie spadkobiercy tracą możliwość powołania zarządcy sukcesyjnego. W przypadku spółek cywilnych z kolei zarządca sukcesyjny reprezentuje prawa spadkobierców wspólnika od dnia ustanowienia zarządu sukcesyjnego.
Warto także dodać, że na to stanowisko, przedsiębiorca może powołać tylko jedną osobę, która może pełnić ten obowiązek w jednym czasie. Jednak na wypadek, gdyby ten zrezygnował lub otrzymał prawomocne postanowienie o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej warto powołać drugą osobę.
Proces sukcesji powinien być poprzedzony dokładną analizą struktury organizacyjnej. Właściciel wraz z ewentualnymi wspólnikami musi zastanowić się, jakie działania będą korzystne dla firmy po jego śmierci. Należy tu rozpatrzeć zwłaszcza różne aspekty na tle podatkowym, księgowym i finansowym. Te działania mają na celu zabezpieczenie jego majątku. Dzięki temu proces sukcesji sprawniej.
Nie bez znaczenia jest forma prawna firmy. Dotyczy to zwłaszcza firm prowadzonych w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Spadkobiercy — członkowie rodziny nie nabywają automatycznie prawa do przedsiębiorstwa po śmierci przedsiębiorcy. Jednak nie tylko działalność gospodarcza jest zagrożona. Wspólnicy spółek cywilnych, którzy nie uwzględnili sposobu sukcesji w umowie spółki, mogą stracić firmę. Dlatego warto, by w umowie znalazły się zapisy o indywidualnych postanowieniach sukcesyjnych. Najłatwiej sprawa wygląda w przypadku spółek prawa handlowego, gdzie nadzór nad firmą sprawuje zarząd.
Przejęcie majątku, w tym majątku firmy wiąże się z określonymi zobowiązaniami finansowymi. Przeprowadzając proces sukcesji, należy dokładnie wziąć pod uwagę wszystkie kwestie dotyczące finansów firmy. Dlatego warto wycenić cały majątek przedsiębiorstwa. Dzięki temu jego podział przy spłacaniu kredytobiorców będzie dużo łatwiejszy. Równie prostsze będzie znalezienie ewentualnego nabywcy firmy, który będzie gotów ją odkupić po śmierci właściciela.
Tekst konsultowała Kancelaria Prawa Spadkowego Katowice
Warto wiedzieć, że spadkobiercy, którzy dziedziczą majątek przedsiębiorstwa, nie muszą odprowadzać podatku od spadków i darowizn, jeżeli tylko w terminie 6 miesięcy od nabycia do niego prawa zgłoszą ten fakt właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Termin 6 miesięcy liczony jest od momentu otrzymania orzeczenia sądu, stwierdzającego nabycie spadku, zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia lub wydania europejskiego poświadczenia spadkowego.
Gigantyczna strata JSW. Spółka tłumaczy się trudną koniunkturą
554Podatek Belki wciąż drenuje kieszenie Polaków. W 2024 roku fiskus ściągnął prawie 11 mld zł
539JSW: wypadek zbiorowy w kopalni Knurów-Szczygłowice. Trzech poszkodowanych w szpitalach
489Kiedy paczka brzęczy. Pszczoły na pokładzie - innowacja w transporcie
485Ceny i dostępność jaj przed Wielkanocą 2025. Czy Polsce grożą braki w sklepach?
470Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Miliarder ze Śląska: liczba biurokratycznych absurdów jest przytłaczająca
+2 / -0W Polsce aptek jak na lekarstwo. Trzech na pięciu mieszkańców kraju zaopatruje się u sąsiadów
+1 / -0Renta wdowia: tylko w Śląskiem ponad 89 tys. wniosków. Termin tylko do końca lipca!
0Wesołych Świąt!
0W Wielkanoc 2025 Polacy mocno tną budżety na alkohol. Blisko 1/4 nie postawi go na świątecznym stole
0Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
0PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
0