Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy w programie 800 plus, który potrwa od czerwca 2025 r. do maja 2026 r. Jak informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pierwsze wypłaty trafiły już na konta rodziców i opiekunów.
Tylko w tym tygodniu ZUS wypłaci świadczenia na kwotę 1,379 mld zł dla ponad 1,7 mln dzieci. Dotychczas wpłynęło ponad 4,1 mln wniosków na blisko 6,5 mln dzieci.
— Obsługa wniosków przebiega sprawnie. W tym tygodniu wypłaty otrzymają osoby, które złożyły dokumenty w odpowiednim terminie i których wnioski nie wymagały dodatkowego wyjaśniania — podkreśla Mariusz Jedynak, wiceprezes ZUS.
W województwie śląskim zainteresowanie programem pozostaje bardzo wysokie — rodzice i opiekunowie złożyli już ponad 455 tysięcy wniosków.
ZUS przypomina, że aby zachować ciągłość wypłat, wniosek na nowy okres świadczeniowy należy złożyć najpóźniej do 30 czerwca. Po tym terminie świadczenie będzie wypłacane dopiero od miesiąca złożenia wniosku — bez wyrównania za czerwiec.
– Osoby, które wnioski złożyły do końca kwietnia, otrzymają pieniądze już w czerwcu. Dla tych, którzy zrobili to w maju, wypłata za czerwiec trafi na konto do końca lipca – wyjaśnia Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
Z kolei wnioski złożone w czerwcu będą realizowane do końca sierpnia, z wyrównaniem za czerwiec i lipiec. Jednak w przypadku wniosków złożonych dopiero po czerwcu – np. w lipcu – świadczenie zostanie przyznane tylko od miesiąca złożenia wniosku, bez prawa do zaległych wypłat.
W innej sytuacji są rodzice nowo narodzonych dzieci. Zgodnie z przepisami mają oni trzy miesiące od dnia narodzin dziecka na złożenie wniosku o 800 plus. Jeśli zrobią to w terminie, otrzymają świadczenie z wyrównaniem za cały ten okres.
Od kilku lat wnioski o świadczenie wychowawcze można składać wyłącznie drogą elektroniczną – za pośrednictwem:
Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
bankowości elektronicznej,
aplikacji mZUS,
portalu Emp@tia.
Wypłaty realizowane są bezgotówkowo – na konto bankowe wskazane we wniosku. Środki przekazywane są co miesiąc, w jednym z 10 ustalonych terminów: 2., 4., 7., 9., 12., 14., 16., 18., 20. lub 22. dnia miesiąca. Jeśli termin wypada w weekend lub święto, przelew realizowany jest wcześniej.
Świadczenie w wysokości 800 zł miesięcznie przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia – niezależnie od dochodów rodziny.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW tonie, ZUS ratuje. Związkowcy: rząd milczy, podatnicy płacą za zarządzanie na ślepo
1296PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
735Od lipca tańszy gaz. URE zatwierdził nową taryfę
564Truskawkowy boom. Sprawdziliśmy ceny "letniego must-have" na Śląsku
560Wybory prezydenckie 2025 w Śląskiem. Zobacz, jak głosowano w największych miastach
441Pociąg z Polski do Chorwacji pojedzie przez Śląsk. Przystanki m.in. w Katowicach i Rybniku
+14 / -0Bukmacherzy z Katowic już wiedzą, kto zostanie prezydentem? STS wskazuje faworyta
+9 / -4Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0Wszystkie głosy w woj. śląskim policzone! Wiemy, na kogo głosowali mieszkańcy
+2 / -0Co z pociągiem Warszawa-Rybnik-Rijeka? Ministerstwo będzie wiedziało do końca maja
+2 / -0Żory stawiają na prąd, a nie wodór. Nowe autobusy elektryczne odmienią flotę BKM
0Płaca minimalna w 2026 roku: rządowa propozycja niższa niż postulaty związkowców
0JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
0Waloryzacja ZUS: wyższe składki, wyższe emerytury
0Z Częstochowy do Krakowa przez Zagłębie, pociągi do Pyrzowic i w Beskidy. KŚ wprowadzają letnią korektę rozkładu jazdy
0