Closer Acoustics to maleńka manufaktura z Jastrzębia-Zdroju, działająca nieprzerwanie od 2013 roku, zajmująca się produkcją sprzętu audio, należącego do segmentu premium. O tym, dla kogo przeznaczone są produkty firmy, czym zachwycił się Andy Sheppard i o współpracy z maestro Adamem Sztabą opowiada Śląskiemu Biznesowi właściciel, Jacek Grodecki.
Trzon firmy Closer Acoustics z Jastrzębia-Zdroju tworzą zaledwie trzy osoby: właściciel, Jacek Grodecki, jego brat Andrzej oraz Robert Rolof, odpowiedzialny za konstrukcję elektroniki.
Tymczasem ta niepozorna na pierwszy rzut oka manufaktura może pochwalić się gronem zadowolonych klientów nie tylko z Polski, ale też z Francji, Hiszpanii, Norwegii, Wielkiej Brytani, Stanów Zjednoczonych, a nawet z Japonii.
Closer Acoustics zajmuje się przede wszystkim produkcją sprzętu audio, kolumn głośnikowych oraz lampowych wzmacniaczy dźwięku czy zaawansowanych przedwzmacniaczy gramofonowych. Firma realizuje projekty na zamówienie wraz z doborem komponentów audio.
Czym produkty Closer Acoustics różnią się od takich z sieciówek, czy nawet profesjonalnych sklepów muzycznych?
W sieciówkach to już taki najbardziej podstawowy sprzęt, są sklepy bardziej specjalistyczne - tłumaczy właściciel firmy, Jacek Grodecki. - My natomiast produkujemy głównie kolumny z głośnikami szerokopasmowymi.
Co to znaczy?
To taki głośnik, który jest w stanie odtworzyć większość pasma słyszalnego przez człowieka. Tego typu kolumny były standardem kilkadziesiąt lat temu, później nastała moda na kolumny wielogłośnikowe, w których pasmo niskotonowe basowe jest odtwarzane osobnym głośnikiem, średniotonowe - średniotonowym, a wysokotonowe – wysokotonowym, czyli taka kolumna ma zamontowane trzy przetworniki - wyjaśnia nasz rozmówca.
Jacek Grodecki wspomina, jak zaczęła się historia firmy Closer Acoustics.
Kiedy postanowiłem wrócić do muzyki z płyty winylowej, szukałem dla siebie gramofonu. I wpadłem w środowisko związane z budową gramofonów, oparte o stary, bo z lat 60, szwajcarski gramofon marki Lenco. Ze zmodyfikowanym samodzielnie gramofonem Lenco L75 pojechałem do Belgii, na spotkanie z fanami tego modelu z całej Europy. Tam po raz pierwszy zetknąłem się z kolumną zbudowaną na głośniku szerokopasmowym. To było swojego rodzaju objawienie - opowiada.
I dodaje:
Kiedy wróciłem, zacząłem się tym interesować i pochłonęło mnie to do tego stopnia, że zbudowałem kilka prototypów na starych głośnikach szerokopasmowych firmy Philips.
Wtedy Jacek Grodecki zaczął szukać producentów, specjalizujących się w tego typu przetwornikach i tak trafił na francuski Supravox.
Głośniki produkowane przez Closer Acoustics charakteryzuje też nietypowa obudowa.
Od początku starałem się znaleźć dla każdej powstającej kolumny odpowiedniej, nietypowej obudowy - mówi Jacek Grodecki. - Chodziło o to, żeby wytwarzany dźwięk był jak najbardziej zbliżony do naturalnego – i tak powstały Adam i Eva – nasze pierwsze kolumny z głośnikami szerokopasmowymi Supravox.
Następnie w poszukiwaniu najwyższej jakości szerokopasmowców, za radą francuskich znawców tematu, nasz rozmówca skontaktował się z francuską rodziną Fertin, która od lat 60-tych produkuje głośniki szerokopasmowe. Obecnie tradycje zapoczątkowane przez ojca - Michela Fertin - kontynuuje jego córka Catherine pod marką EMS (Electro Magnet Speaker).
Produkowane przez nich przetworniki wykorzystujemy teraz do budowy naszych kolumn - dodaje Jacek Grodecki.
Jacek Grodecki nie kryje satysfakcji z tego, że produkowany w Jastrzębiu sprzęt cieszy się popularnością i uznaniem wśród autorytetów muzycznego świata.
Nasza seria kolumn Vigo spodobała się do tego stopnia, że w zeszłym roku wypuściliśmy zestaw sygnowany przez meastro Adama Sztabę, składający się z kolumn Vigo EX i najwyższej wersji wzmacniacza lampowego 300B Provocateur - opowiada właściciel Close Acoustics.
Nie waham się powiedzieć, że zakupiony u nas sprzęt może posłużyć na całe życie – mówi z przekonaniem Jacek Grodecki.
Firma właśnie przedstawiła najnowsze "dziecko". To głośnik Ogy, kolumna dostępna w trzech wariantach kolorystycznych, młodszy brat dużo większego głośnika Vigo.
Wydawałoby się, że to maleńka kolumienka, banalny projekt. Tymczasem Ogy, nasza pierwsza mała kolumna, bo nie każdy chce i może mieć w domu duży sprzęt, spodobała się Andy'emu Sheppardowi, który jakiś czas temu koncertował w Jastrzębiu-Zdroju - wspomina Jacek Grodecki. - Zaprosiliśmy go do naszego showroomu. Po przesłuchaniu Ogy'ego, jeszcze w fazie prototypowej, w surowej sklejce, saksofonista napisał na nim: "Świat brzmi stąd pięknie". To było niesamowite, a ten pamiątkowy model już na zawsze zostanie niedokończony.
Nasz rozmówca tłumaczy też, dlaczego warto zainwestować w kolumny szerokopasmowe.
Bo całkowicie zmieniają jakość odbioru muzyki. Aktualnie jesteśmy na etapie tworzenia sklepu internetowego, żeby nasze głośniki były dostępne dla szerszego grona odbiorców, bo – powiedzmy sobie szczerze – większość modeli, tych droższych, i tak zawsze będzie tworzona pod specjalne zamówienie - wyjaśnia.
Jacek Grodecki podkreśla, że sprzęt tworzony przez jastrzębską manufakturę wcale nie jest przyznaczony stricte dla profesjonalnych muzyków.
Jakiś czas temu, zupełnie przypadkowo, spotkałem się z maestro Jerzym Maksymiukiem (wybitny dyrygent, a także pianista i kompozytor, odebrał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Białymstoku - przyp. red). Skorzystałem z okazji i zapytałem, jak on słucha muzyki, jakiego używa sprzętu. Odparł, że muzykę cały czas ma w głowie i w nutach. Muzycy to osobna kategoria użytkowników sprzętu audio. Natomiast jeśli chodzi o naszych klientów, nie ma tu określonego modelu. Są wśród nich przedsiębiorcy, managerowie, ale też ludzie, którzy zwyczajnie szukają bardzo dobrej jakości brzmienia i są w stanie zrezygnować z innych rzeczy, aby zakupić dobry sprzęt audio, bo jest to dla nich ważne - podkreśla Jacek Grodecki. - Łączy ich jedno: chcą słuchać muzyki inaczej, lepiej. I nasz sprzęt im to umożliwia.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
To bajka o polskiej inflacji! Historia z wioski Smerfów podbija Internet
15156Co ma Śląsk do piernika? Tradycyjne są z Torunia, najpiękniejsze z Mikołowa!
2901Po 100 tys. dla szkół od Taurona. Kto skorzysta?
1717Gliwice: nad DTŚ powstaje oaza zieleni
1397To oni urządzą przestrzeń za twoim oknem. Meble miejskie z Gliwic podbijają Polskę i świat (foto)
1320To bajka o polskiej inflacji! Historia z wioski Smerfów podbija Internet
+96 / -4Co ma Śląsk do piernika? Tradycyjne są z Torunia, najpiękniejsze z Mikołowa!
+11 / -1Rusłan przywiózł 20 ambulansów. Takiej przesyłki w Pyrzowicach jeszcze nie było
+40 / -30Ich flagi wiszą dziś na masztach w całej Polsce. Szyją je w Gliwicach
+13 / -3"Świat brzmi stąd pięknie". Skąd? Ze Śląska! (foto)
+4 / -0To bajka o polskiej inflacji! Historia z wioski Smerfów podbija Internet
0To oni urządzą przestrzeń za twoim oknem. Meble miejskie z Gliwic podbijają Polskę i świat (foto)
0Gliwice: nad DTŚ powstaje oaza zieleni
0Zawiercianie zmienią oblicze miejskich parków. Rusza projekt Zielone Zawiercie
0Wkrótce nowa ekranizacja "Akademii Pana Kleksa". Film nakręcą w Katowicach!
0