Miasto Gliwice znalazło się na podium ogólnopolskiego konkursu „Innowacyjny Samorząd”. Jednym z najbardziej kreatywnych działań polskich samorządów okazał się projekt oparty na sztucznej inteligencji, realizowany w miejskiej spółce Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej.
Do konkursu zgłoszono w 244 projekty. Gliwice zajęły drugie miejsce w kategorii miast dzięki projektowi wdrożonemu w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej – Gliwice „Automatyzacja systemu predykcji produkcji ciepła dla Gliwic, opartego na sztucznej inteligencji”.
Za fachową nazwą przedsięwzięcia kryją się działania przeprowadzone przez PEC Gliwice we współpracy z Politechniką Śląską, dzięki którym sztuczna inteligencja pomaga w sterowaniu produkcją ciepła. Na potrzeby miejskiej spółki został opracowany algorytm sterowania mocą ciepłowni, oparty na strukturze sztucznych sieci neuronowych, mających możliwość samouczenia. System pozwala z wyprzedzeniem prognozować zapotrzebowanie na moc grzewczą dla miejskiego systemu ciepłowniczego. Skomplikowane obliczenia są wykonywane w oparciu o: analizę danych historycznych, aktualne wartości pomiarowe, bieżące prognozy pogody, ale także takie dane, jak na przykład dzień tygodnia, godzina, intensywność opadów czy też stopień zachmurzenia.
Nagrodę w imieniu gliwickiego samorządu i PEC odebrał Krzysztof Szaliński, prezes gliwickiego przedsiębiorstwa ciepłowniczego.
– Dobór optymalnej mocy cieplnej pozwala z jednej strony na minimalizację strat ciepła w sieci, a więc na wymierne oszczędności, a z drugiej – na pracę ciepłowni z możliwie maksymalną sprawnością, co wprost przekłada się na zmniejszenie zużycia paliwa i wynikającą z tego redukcję emisji CO2 oraz innych zanieczyszczeń do środowiska. Dzięki zastosowaniu sztucznych sieci neuronowych do optymalizacji mocy, utrzymywany jest odpowiedni komfort cieplny u odbiorców ciepła – mówi prezes Szaliński.
W Konkursie Innowacyjny Samorząd co roku nagradzane są gminy, miasta, powiaty i województwa, mogące pochwalić się najbardziej innowacyjnymi projektami, które stają się inspiracją dla innych jednostek samorządu terytorialnego. Organizatorem konkursu jest Serwis Samorządowy PAP.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
2018Po katastrofie na torach w Kuźni Raciborskiej: cztery wagony wkolejone
986Renta wdowia 2025: Ile? Dla kogo? Jak złożyć wniosek?
443Nie tylko górnikom nie podoba się rządowy plan transformacji. Wtórują im organizacje pozarządowe
383JSW opublikowała wyniki za III kwartał. Strata w tym roku to już ponad 6 mld złotych
364Miał oszukać Siły Zbrojne RP na blisko 70 mln zł. Producent obuwia spod Częstochowy uniewinniony
+4 / -0"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
+3 / -0"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+2 / -0"Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa!". PIP ujawnia skandaliczne warunki pracy w odlewni w Zawierciu
+3 / -1Biznes oferty InPost – jak Twoja firma może skorzystać? Te opcje dostawy zachwycą klientów!
+1 / -0PAS: decyzja NFOŚiGW to start programu "Brudne Powietrze". Jest apel do premiera Tuska
0Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
0Przerwa w przyjmowaniu wniosków. "Czyste powietrze" do poprawy!
0W całej Polsce wprowadzono stopnie alarmowe BRAVO-CRP i Bravo. Czym one są?
0Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy, choć jeszcze nie w tym roku
0