Przygotowanie domu na sezon grzewczy wymaga szeroko zakrojonych działań. Przede wszystkim sprawdzamy stan instalacji grzewczej upewniając się, że będzie gotowa do pracy, kiedy zaczniemy jej potrzebować.
Dokonujemy precyzyjnych obliczeń dotyczących zapotrzebowania na energię cieplną, bazując na danych z lat poprzednich. Jeśli nie mamy do nich dostępu, korzystamy z uśrednień, zdobywając niezbędne informacje w internecie. Na koniec wybieramy ekogroszek, który najlepiej spełni nasze wymagania, starając się ograniczyć koszty związane z jego zakupem. W tym miejscu natykamy się zwykle na pewien problem. Dla nabywcy ekogroszku ceny nie powinny być bowiem jedynym wyznacznikiem, który pozwoli na określenie możliwych oszczędności. Aby zaplanować domowy budżet rozsądnie, trzeba nauczyć się rozpoznawać stojącą za ceną ekogroszku wartość.
Sprzedawcy ekogroszku mogą używać do określania ilości energii cieplnej, którą uzyskuje się z 1 kg opału, dwóch terminów. Chodzi o wartość opałową i kaloryczność. Stosowanie tych sformułowań zamiennie jest jak najbardziej prawidłowe. Uważajmy jednak na sklepy, w których w opisie produktu podaje się jedynie ciepło spalania. Termin ten oznacza wartość opałową ekogroszku w warunkach laboratoryjnych. Paląc ekogroszkiem w domu podobną ilość energii możemy uzyskać wyłącznie w kotłach kondensacyjnych, w których spaliny opuszczające urządzenie mają stosunkowo niską temperaturę, nie przekraczającą 100 °C. Z tego względu podawanie ciepła spalania z pominięciem kaloryczności jest uznawane za nieuczciwy proceder mający na celu oszukanie klienta. Znając niezbędną nam ilość energii cieplnej możemy łatwo obliczyć, ile opału o danej kaloryczności musimy zamówić na własne potrzeby. Warto zwrócić uwagę na to, że im większa wartość opałowa ekogroszku tym mniej będziemy go potrzebować dla uzyskania oczekiwanych efektów. Z tego względu warto porównać różnorodne oferty i podjąć decyzję na podstawie sumarycznych kosztów ogrzewania danym paliwem. Niejednokrotnie okazuje się, że korzystając z ekogroszku cechującego się najwyższą dostępną kalorycznością nie zapłacimy o wiele więcej, a zapewnimy sobie znacznie wyższy komfort użytkowania.
Prócz wartości opałowej należy także zwracać uwagę na inne parametry nabywanego ekogroszku. Nie jest bowiem sztuką kupić opał tanio. Sukcesem będzie można nazwać dopiero zakup ekogroszku, który nie nastręczy nam żadnych problemów przy opalaniu. Dla przykładu warto wiedzieć, że ekogroszek musi być lekko wilgotny, by łatwo było go rozpalić. Jednak już przy wilgotności 15% wysiłki podejmowane przy uzyskaniu zapłonu mogą spełznąć na niczym. Kolejnym parametrem, na który trzeba zwracać uwagę jest spiekalność. Im wyższa spiekalność, tym łatwiej zakupiony opał będzie się zbijał w tak zwane złogi, które utrudniają prawidłowy przebieg procesu spalania. Dobrej jakości ekogroszek będzie się charakteryzował spiekalnością nie wyższą niż 20-25 RI. Profesjonalne sklepy, takie jak taniopal.pl, zapewniają swoim klientom dostęp do ekogroszku o spiekalności nie przekraczającej 12 RI. Zdecydowanie warto skorzystać z takiej oferty, aby ustrzec się przed naprawami mechanizmu kotła, których nie obejmują żadne gwarancje. Zalegające spieki mogą bowiem doprowadzić do deformacji palnika, co jest traktowane jako awaria powstała z winy użytkownika. Zwracajmy także uwagę na niską zawartość popiołu i siarki w ekogroszku, dzięki czemu zadbamy o czyste powietrze w bezpośrednim otoczeniu.
Wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z ekogroszkiem od zakupu tego rodzaju opału luzem. Zwykle postępowanie takie kończy się na jednokrotnym nabyciu, tani zakup okazuje się bowiem powodować drogie konsekwencje. Ekogroszek (https://taniopal24.pl/) składowany luzem nie jest w żaden sposób zabezpieczony przed zjawiskiem wietrzenia, które obniża jego kaloryczność. Jego zawartości nie potwierdzają także niezbędne certyfikaty, a składu ekogroszku nie da się ocenić “na oko”. Kupując ekogroszek workowany możesz z dużą precyzją obliczyć, jak duże zamówienie trzeba złożyć, by ustrzec się konieczności uzupełniania opału w środku sezonu. Przechowując ekogroszek w workach foliowych z systemem mikrowentylacji zużyjesz go także mniej, niż w przypadku opału wystawionego bezpośrednio na działanie czynników zewnętrznych.
Tagi: ekogroszek, cena ekogroszku
Policja złapała 4 oszustów skupujących węgiel ze sklepu PGG (wideo)
38811ROW, najlepsza kopalnia PGG uruchamia nową ścianę
11412Ustawa o rekompensatach do węgla dziurawa. Prawnik: skorzystają tylko kopalnie
8178Będzie drożej na A4 Katowice – Kraków. Wyższe stawki od lipca
5981Górnicy krytykują rządowy projekt dopłat do węgla. Kolorz: lepiej wrócić do kartek
3674Skandal na Pniówku. Związkowiec zwolniony za fikcyjne zjazdy
+168 / -14Policja złapała 4 oszustów skupujących węgiel ze sklepu PGG (wideo)
+52 / -2Górnicy krytykują rządowy projekt dopłat do węgla. Kolorz: lepiej wrócić do kartek
+44 / -2Zbiorowa „awaria” na stacji paliw w Bielsku-Białej. Kierowcy: auta padają na widok cen na pylonie
+23 / -8Ciepłownie w tarapatach. Związkowcy ostrzegają: kaloryfery mogą być zimne
+12 / -4Papierowe kwity do lamusa. Obowiązek e-fakturowania w Polsce zatwierdzony przez UE
3Wakacyjna promocja na paliwo nie dla wszystkich. Obajtek: Taniej o 30 groszy tylko dla klientów Orlen
1Stopnie alarmowe CHARLIE i BRAVO przedłużone. Premier podpisał zarządzenie
0Nie złożyłeś deklaracji CEEB w terminie? GUNB: Nie szkodzi! Kar i tak nie będzie
0GUS: Inflacja w czerwcu poszybowała do 15,6%. Eksperci: tak źle nie było od 25 lat
0