Aby korzystać z energii elektrycznej w cenie 785 zł/MWh, jednostki samorządu terytorialnego, mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz podmioty świadczące podstawowe usługi użyteczności publicznej, w nieprzekraczalnym terminie do 30 listopada br., powinny złożyć do swojego sprzedawcy energii stosowne oświadczenie – przypominało niedawno Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ale warto wiedzieć, że złożenie wniosku po tym terminie wciąż jest możliwe. Z czym wiąże się przekroczenie tej daty?
Przypomnijmy, możliwość zastosowania ceny 785 zł/MWh wprowadzona została dzięki ustawie z 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych, mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.
Gwarantowana cena maksymalna energii elektrycznej będzie stosowana przez sprzedawców energii do rozliczeń z odbiorcami uprawnionymi, wśród których znajdują się podmioty użyteczności publicznej, jednostki samorządu terytorialnego oraz mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.
Jak informowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, stosowne oświadczenia uprawnione przedmioty powinny zlożyć w nieprzekraczalnym terminie 30 listopada 2022 r., o czym informowaliśmy m.in. tu <<Tańszy prąd dla firm – w środę mija nieprzekraczalny termin>>
Jednak mimo mylących informacji o "nieprzekraczalnym terminie 30 listopada", złożenie oświadczenia wciąż jest możliwe. Składając je z datą grudniową uprawnienie do zastosowania ceny gwarantowanej uzyskać można od dnia 1 stycznia 2023 r.
Co do zasady zatem, nowa cena będzie obowiązywać od kolejnego miesiąca po tym, w którym zostało złożone oświadczenie. Przykładowo, jeśli instytucja lub firma zrobi to w styczniu 2023 r., sprzedawca rozliczy prąd po niższej cenie dopiero od lutego 2023.
Przypomnijmy, aby utrzymać tę cenę - już w okresie po złożeniu oświadczenia jest - nie można zmienić sprzedawcy energii elektrycznej.
Drugim warunkiem jest spełnianie kryteriów - kiedy i na jakich zmiennych firma kwalifikuje się do bycia mikro-, małym lub średnim przedsiębiorstwem. O tym ostatnim warunku pamiętać warto zwłaszcza w obliczu zbliżających się rozliczeń podatkowych.
Gotowy wzór oświadczenia - do pobrania - przedstawiło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Szczegółową instrukcję, jak wypełnić druk krok po kroku, przygotowali eksperci z pit.pl. Szczegółowo pisaliśmy o tym tu <<Tańszy prąd dla firm. Enea, Tauron, PGE - jak poprawnie wypełnić oświadczenie?>>
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Bruksela chce pomóc Polsce w odejściu od węgla. "Nowe perspektywy dla górników"
17380Rodzime czarne złoto uderzy w kieszenie. "Wybierając polski węgiel, zapłacimy więcej"
7893Katowice Airport idzie jak burza. W Pyrzowicach padnie rekord wszech czasów?
7873JSW: nie udało się znaleźć ostatniego górnika. Akcja ratownicza w Pniówku przerwana
2069Wrócą po zaginionych górników. JSW rusza z kolejnym etapem akcji ratowniczej na Pniówku
1072Katowice Airport idzie jak burza. W Pyrzowicach padnie rekord wszech czasów?
+40 / -2Wyborcza: Dyrektor kopalni Pniówek przyznał, że był szantażowany przez prezesa JSW
+30 / -11Związkowcy chcą odwołania prezesa PGE. "Niewiarygodne, co się odstawiło"
+20 / -10Echa odwołanego Fest Festivalu. UOKIK wszczyna postępowanie przeciwko Goingapp
+12 / -5Robinhudyzm niejedno ma imię. Dlaczego płaca minimalna nie popłaca? Tłumaczy finansista
+7 / -0Bruksela chce pomóc Polsce w odejściu od węgla. "Nowe perspektywy dla górników"
6Pożar w elektrociepłowni CEZ Chorzów. Interweniowało 11 zastępów straży pożarnej
0Ruszyła budowa przedłużenia ulicy Mickiewicza w Katowicach. Od dziś utrudnienia
0Inflacja zjada majątek Polaków. W niespełna dwa lata pożarła 200 miliardów oszczędności
0Katowice docenione przez przedsiębiorców. Miasto z nagrodą "Przyjazny Samorząd"
0