W Jaworznie, na terenie dawnej elektrowni węglowej, rozpoczęła się budowa farmy fotowoltaicznej. To pierwsza elektrownia powstająca w ramach programu TAURON PV, zakładającego uruchomienie pięciu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 100 MW. Farmy powstaną też na terenach poprzemysłowych należących do TAURON Wytwarzanie.
Prace budowlane w Jaworznie już ruszyły. Prowadzone są one przez spółki działające w Grupie TAURON. Konsorcjum składające się z TAURON Serwis i TAURON Dystrybucja Serwis (obecnie TAURON Nowe Technologie). Obecnie prowadzona jest niwelacja terenu, dostawa i montaż konstrukcji.
- Na działce ma stanąć ponad 12 tysięcy paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 5MWp. Ich powierzchnia wyniesie ok. 22 tys. m2, co odpowiada powierzchni 3 boisk do piłki nożnej. Farma będzie składała się z 19 inwerterów oraz 3 stacji transformatorowych SN (średniego napięcia) – wyjaśnia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia.
W kwietniu tego roku TAURON Wytwarzanie podpisał z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na dofinansowanie projektu w formie pożyczki z możliwością umorzenia do 3 milionów złotych. Kwota ta, po spełnieniu wszystkich wymogów określonych w umowie, będzie mogła być wykorzystana na wykonanie kolejnego ekologicznego zadania inwestycyjnego.
– W sierpniu rozpoczął się etap faktycznej realizacji projektu. Po pracach projektowych i etapie pozyskiwania wszelkich wymaganych prawem pozwoleń, lokalizacja przyszłej farmy zmienia się w plac budowy – mówi Wojciech Przepadło, wiceprezes zarządu TAURON Wytwarzanie.
I dodaje:
– Budowa elektrowni słonecznej na terenach poprzemysłowych to najkorzystniejsze ze środowiskowego punktu widzenia rozwiązanie, dzięki któremu obszary przez lata niezagospodarowane, zyskują nowe życie. W tym przypadku dodatkowym atutem jest wykorzystanie terenu na potrzeby proekologicznego projektu.
Program TAURON PV to program budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach Grupy TAURON. Obejmuje on pięć lokalizacji o różnym stopniu zaawansowania i mocy.
Same farmy także będą oddawane do eksploatacji w różnych terminach. Najwcześniej, bo już w 2021 roku, energia elektryczna ze słońca zostanie dostarczona do sieci z instalacji w Jaworznie
Inwestycje są rozwijane na terenach zrekultywowanych lub wymagających rekultywacji na skutek długotrwałej działalności przemysłowej – są to głównie tereny po byłych elektrowniach lub składowiskach odpadów paleniskowych. Dzięki programowi TAURON PV, tym miejscom będzie można przywrócić ponownie funkcje gospodarcze.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Skala działań koreańskiego partnera jest oszałamiająca – komentarze po ogłoszeniu nowej inwestycji w Dąbrowie
3679Honeywell otwiera w kwietniu fabrykę w Prologis Park Chorzów. Praca dla 100 osób
2025Designer Outlet Sosnowiec rozpoczął prace budowlane
2007Budowa Planetarium Śląskiego nie zwalnia tempa
1223Wróci kolej Żywiec - Sucha Beskidzka? Samorządy podpisały list intencyjny
770Prima Aprilis !! Tesla rezygnuje z Berlina. Zbuduje Gigafactory na Śląsku
+10 / -0Bielsko-Biała: wyrzucą auta, posadzą drzewa. Centralny plac miasta czeka metamorfoza
+10 / -3PKP PLK analizują osobny tor na trasie Gliwice-Katowice. To byłby przełom dla kolei na Śląsku
+3 / -0Budowa Planetarium Śląskiego nie zwalnia tempa
+2 / -0SK Innovation zbuduje dwie dodatkowe fabryki separatorów w Dąbrowie Górniczej
+3 / -1Osiedle bez dzieci na Śląsku? Projektant zdradza niecodzienny model biznesowy
0Rozpoczęły się negocjacje w sprawie budowy S1 koło Bierunia
0Katowice: 340-metrowy tunel i bezkolizyjne skrzyżowanie na DK81 gotowe
0Sosnowiec chce rozbudować Teatr Zagłębia. „Miasto musi inwestować w kulturę, żeby się rozwijać”
0Budowa Planetarium Śląskiego nie zwalnia tempa
0