W Jaworznie, na terenie dawnej elektrowni węglowej, rozpoczęła się budowa farmy fotowoltaicznej. To pierwsza elektrownia powstająca w ramach programu TAURON PV, zakładającego uruchomienie pięciu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 100 MW. Farmy powstaną też na terenach poprzemysłowych należących do TAURON Wytwarzanie.
Prace budowlane w Jaworznie już ruszyły. Prowadzone są one przez spółki działające w Grupie TAURON. Konsorcjum składające się z TAURON Serwis i TAURON Dystrybucja Serwis (obecnie TAURON Nowe Technologie). Obecnie prowadzona jest niwelacja terenu, dostawa i montaż konstrukcji.
- Na działce ma stanąć ponad 12 tysięcy paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 5MWp. Ich powierzchnia wyniesie ok. 22 tys. m2, co odpowiada powierzchni 3 boisk do piłki nożnej. Farma będzie składała się z 19 inwerterów oraz 3 stacji transformatorowych SN (średniego napięcia) – wyjaśnia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia.
W kwietniu tego roku TAURON Wytwarzanie podpisał z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umowę na dofinansowanie projektu w formie pożyczki z możliwością umorzenia do 3 milionów złotych. Kwota ta, po spełnieniu wszystkich wymogów określonych w umowie, będzie mogła być wykorzystana na wykonanie kolejnego ekologicznego zadania inwestycyjnego.
– W sierpniu rozpoczął się etap faktycznej realizacji projektu. Po pracach projektowych i etapie pozyskiwania wszelkich wymaganych prawem pozwoleń, lokalizacja przyszłej farmy zmienia się w plac budowy – mówi Wojciech Przepadło, wiceprezes zarządu TAURON Wytwarzanie.
I dodaje:
– Budowa elektrowni słonecznej na terenach poprzemysłowych to najkorzystniejsze ze środowiskowego punktu widzenia rozwiązanie, dzięki któremu obszary przez lata niezagospodarowane, zyskują nowe życie. W tym przypadku dodatkowym atutem jest wykorzystanie terenu na potrzeby proekologicznego projektu.
Program TAURON PV to program budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach Grupy TAURON. Obejmuje on pięć lokalizacji o różnym stopniu zaawansowania i mocy.
Same farmy także będą oddawane do eksploatacji w różnych terminach. Najwcześniej, bo już w 2021 roku, energia elektryczna ze słońca zostanie dostarczona do sieci z instalacji w Jaworznie
Inwestycje są rozwijane na terenach zrekultywowanych lub wymagających rekultywacji na skutek długotrwałej działalności przemysłowej – są to głównie tereny po byłych elektrowniach lub składowiskach odpadów paleniskowych. Dzięki programowi TAURON PV, tym miejscom będzie można przywrócić ponownie funkcje gospodarcze.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Oto najwyższy drapacz chmur na Górnym Śląsku! Topowa inwestycja w Katowicach
4698Autostrada A1. GDDKiA dokończy obwodnicę Częstochowy. Nowy wykonawca wyłoniony
3377Autostrada A1 w Śląskiem: koniec z ograniczeniem prędkości, budowa dobiega końca
1855Idziemy obok rynku – Zbigniew Juroszek, prezes Atala, jeden z najbogatszych Polaków. Wywiad
1673Katowice. Przebudowa węzła Giszowiec zakończona. Premier Morawiecki przecina wstęgę
839Oto najwyższy drapacz chmur na Górnym Śląsku! Topowa inwestycja w Katowicach
+21 / -4W Katowicach nabierzesz wiatru w żagle. Otwarcie nowej stanicy to wstęp do rewitalizacji Doliny 5 Stawów
+7 / -1Idziemy obok rynku – Zbigniew Juroszek, prezes Atala, jeden z najbogatszych Polaków. Wywiad
+11 / -6Autostrada A1. GDDKiA dokończy obwodnicę Częstochowy. Nowy wykonawca wyłoniony
+7 / -3Nieruchomości – inflacja im niestraszna
+3 / -0Idziemy obok rynku – Zbigniew Juroszek, prezes Atala, jeden z najbogatszych Polaków. Wywiad
2Oto najwyższy drapacz chmur na Górnym Śląsku! Topowa inwestycja w Katowicach
1Lider branży automotive stawia na Zagłębie. Grupa Inter Cars SA już po raz drugi parkuje w Sosnowcu
0Nieruchomości – inflacja im niestraszna
0PKP PLK buduje nowy przystanek Pawłowice Studzionka. Na linii Żory-Chybie
0