Tauron Wydobycie uruchomił pierwszą ścianę wydobywczą na złożu Brzezinka. Pozyskany węgiel przeznaczony będzie dla nowej elektrowni w Jaworznie. Nowe złoże dostęp do ponad 20 milionów ton niskochlorowego węgla.
Zasoby operatywne złoża Brzezinka mają powierzchnię około 9 kilometrów kwadratowych i są zlokalizowane pod terenami niezurbanizowanymi. Węgiel trafi między innymi do nowego bloku energetycznego o mocy 910 MW w Jaworznie.
- Udostępniliśmy kolejny pokład węgla o parametrach niezbędnych dla bloków energetycznych. Z nowego złoża Brzezinka w ciągu najbliższych dziesięciu lat planujemy pozyskać ponad 20 milionów ton paliwa, spełniającego wyśrubowane wymagania nowoczesnych bloków energetycznych – mówi Jacek Pytel, prezes zarządu TAURON Wydobycie.
- Dzięki bliskiej lokalizacji aktywów wytwórczych Grupy TAURON możemy im dostarczać paliwo wysokiej jakości, w zoptymalizowanej cenie – dodaje prezes TAURON Wydobycie.
Pierwsza eksploatowana ściana w nowym pokładzie ma 660 metrów wybiegu i 3,5 metra wysokości.
- Do pracy w ścianie wykorzystywany jest zmodernizowany kombajn ścianowy wyposażony w organy o średnicy ponad 2 metrów. Dla uruchomienia eksploatacji w przedmiotowej partii kopalnia pozyskała nowe wyposażenie w zakresie przenośników zgrzebłowych ścianowego i podścianowego. Transport urobku ze ściany realizowany jest odstawą taśmową 1200 mm, która docelowo w znacznym zakresie służyła będzie również jako środek transportu załogi – mówi Jacek Pytel.
Zakład Górniczy Sobieski rozpoczął roboty udostepniające pokład 301 złoża Brzezinka po uzyskaniu koncesji, a sam plan ruchu przed zatwierdzeniem w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Katowicach uzyskał pozytywną opinię prezydentów miast Mysłowice i Jaworzno.
Zakład Górniczy Sobieski jest połączony z terenem nowego bloku 910 MW najkrótszą w Polsce linią kolejową umożliwiającą dostawy węgla kamiennego bezpośrednio z kopalni. To niespełna 4 kilometrowy odcinek toru. Blok 910 MW będzie zużywał rocznie ponad 2 mln ton węgla.
Uruchomiona kilka miesięcy temu trasa przewozu przyczynia się do znacznego obniżenia kosztów transportu surowca do aktywów wytwórczych Grupy TAURON.
Blok energetyczny o mocy 910 MW w Jaworznie to najnowocześniejsza jednostka tego typu w polskim systemie energetycznym oraz ważny element rynku mocy. Energia z tego miejsca zaopatruje ok. 2,5 mln odbiorców z południa Polski. Zastosowane technologie i instalacje ochrony środowiska wypełniają najbardziej rygorystyczne normy. W porównaniu z wycofywanymi z eksploatacji blokami klasy 120 MW, sprawność nowego bloku jest znacząco wyższa, a emisje SO2 i NOx niższe o ponad 80%, natomiast emisja CO2 niższa o ok. 31%.
Przypomnijmy, że w grudniu 2020 roku Tauron wypowiedział Polskiej Grupie Górniczej umowę na dostarczanie węgla dla swoich trzech spółek TAURON Wytwarzanie S.A., TAURON Ciepło sp. z o.o. Oraz Nowe Jaworzno Grupa TAURON sp. z o.o. Ta ostatnia jest właśnie operatorem nowej elektrowni w Jaworznie. Wypowiedzenie umowy Tauron uzasadniał wysoką ceną węgla i niekorzystnymi warunkami kontraktu. Uruchomienie własnego złoża też tłumaczyłoby rezygnację z surowca PGG. Czy tak jest faktycznie? Zapytaliśmy o to biuro prasowe Tauron Wydobycie. Czekamy na odpowiedź.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Strategiczna inwestycja JSW. Podziemny przekop połączył Budryk z Knurowem
1080To już pewne: Stalexport schodzi ze sceny. A4 Katowice–Kraków po nowemu – od 2027 bez opłat. Co z trzecim pasem?
957Zbrojeniówka - nowa przyszłość dla Rafako. Zamiast kotłów gigant ma wytwarzać lufy
897Będzie pociąg z Rybnika do Chorwacji? Odpowiedź ministerstwa intryguje!
763Hotelowe zawirowanie w Rybniku. Olimpia nadal działa, z mapy miasta zniknął inny obiekt!
497Elon Musk inwestuje na Śląsku! Gigafabryka Tesli zamiast Izery w Jaworznie?
+166 / -81Pyrzowice kluczowym hubem cargo. Katowice Airport z regularnym frachtem Lufthansy do Frankfurtu
+3 / -0Firma z branży lotniczej zainwestuje w Gliwicach miliony złotych
+3 / -0Będzie pociąg z Rybnika do Chorwacji? Odpowiedź ministerstwa intryguje!
+2 / -0Tak ma wyglądać nowa biogazownia na Śląsku. Rybnicka spółka pokazała wizualizacje
+1 / -0W Katowicach o drodze od węgla do atomu. Ministerstwo Przemysłu przedstawiło założenia Białej Księgi
0Ranking Inwestycji 2024 w Katowicach – na co dziś zwracają uwagę kupujący?
0Obwodnica DK78 na celowniku gigantów budowlanych. W grze ponad 160 mln zł
0Tak ma wyglądać nowa biogazownia na Śląsku. Rybnicka spółka pokazała wizualizacje
0Superauto.pl na Stadionie Śląskim. Chorzowska firma sponsorem Kotła Czarownic
0