Po 42 latach nieobecności do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego wracają pingwiny. Właśnie rozpoczyna się budowa nowego pawilonu dla tych zwierząt.
Dziś w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym uroczyście wkopano akt erekcyjny pod budowę nowego pawilonu dla pingwinów.
Budowa obiektów ma zakończyć się jesienią 2019 roku. W tym czasie planowane jest także sprowadzenie pingwinów Humboldta. W celu sprowadzenia pingwinów do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego konieczne jest wybudowanie nowego budynku i basenów ze stacją uzdatniania wody.
Obiekt powstanie na dotychczasowym wybiegu dla nosorożców, w sąsiedztwie budynku małpiarni. W jego skład wejdzie budynek z zapleczem gospodarczym oraz basenem zewnętrznym o pojemności 220 m sześc., przy którym obserwować będzie można te zwierzęta. Sam budynek, o powierzchni zabudowy 323,83m kw. i kubaturze 1070,27m sześc. w najwyższym punkcie osiągnie 3,5 m wysokości i nie będzie udostępniony zwiedzającym. W jego wnętrzu znajdą się niezbędne do obsługi basenu urządzenia oraz pomieszczenia, w których na czas choroby i zabiegów hodowlanych pojedyncze osobniki oddzielane będą od reszty stada. Zwiedzający będą mogli obserwować pingwiny na wybiegu zewnętrznym, pośród skał i zakamarków. Możliwa będzie również obserwacja ptaków pod wodą dzięki umożliwiającej to konstrukcji basenu.
W uroczystej inauguracji budowy wybiegu uczestniczyli marszałek Jakub Chełstowski oraz Izabela Domogała, członek Zarządu Województwa.
- To znakomita informacja dla wszystkich, którzy odwiedzają Śląski Ogród Zoologiczny, miejsce, w którym kolejne pokolenia mieszkańców regionu mają możliwość uczenia się i poznawania zwierząt niewystępujących w naszym kraju. Chcemy, by Śląski Ogród Zoologiczny łączył tradycję z nowoczesnością, poszerzał swoją ofertę i był coraz bardziej atrakcyjny dla odwiedzających, a to wymaga inwestycji i nowych propozycji. Taką właśnie inwestycję dziś inicjujemy – mówił marszałek Jakub Chełstowski.
Warto przypomnieć, że pierwsze pingwiny trafiły do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w 1963 roku. Były to trzy pingwiny Humboldta, które przypłynęły do Polski z Holandii na pokładzie PZM Świetlik. Nieloty szybko zyskały sympatię zwiedzających i stały się ich ulubieńcami - co rok odwiedzało je ok. milion osób. W archiwach przetrwało niewiele informacji dotyczących obecności tego gatunku w kolekcji ogrodu. Z zachowanych danych wynika, że pingwiny oglądać można było w śląskim zoo do października 1977 roku.
Pingwiny Humboldta (Spheniscus humboldti), nazywane również pingwinami peruwiańskimi, występują na wybrzeżach Peru i Chile. Ich naturalnym środowiskiem są morskie wybrzeża w rejonie oddziaływania zimnego prądu morskiego, zwanego Prądem Humboldta, któremu zawdzięczają swoją nazwę. Są to średniej wielkości ptaki, osiągające 56–70 cm długości ciała i wagę około 3.6-5.9 kg. Pingwiny te, obok pingwinów z Galapagos, należą do najbardziej zagrożonych gatunków tych ptaków. Obecnie liczebność ich populacji szacuje się na nie więcej niż 50 tys. osobników.
Czy Waszym zdaniem pingwiny przyciągną więcej zwiedzających do ZOO?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nowy Wełnowiec w Katowicach. Potężna inwestycja deweloperska wkracza w kluczową fazę realizacji (wideo)
701Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. ARP ujawniła miliardową stratę
597Była świadkiem sukcesów i górniczych tragedii. Kluczowa kopalnia JSW fedruje już 50 lat
484Bielsko-Biała: na terenie kultowej Befamy – dawnej ikony przemysłu – powstaną mieszkania
451Frankowicze lekko wyhamowali. W sądach mniej pozwów niż rok temu
403Chorzowski Alstom dostarczy do Niemiec 130 elektrycznych piętrowych pociągów
+4 / -0Woda dołowa odnawialnym źródłem energii. Kopalnia PGG będzie odzyskiwać ciepło
+2 / -0Nowy Wełnowiec w Katowicach. Potężna inwestycja deweloperska wkracza w kluczową fazę realizacji (wideo)
+3 / -1W Katowicach rusza spektakularna inwestycja. 11 zabytkowych kamienic do remontu
+2 / -0"Skomunikuje tereny inwestycyjne". Bliżej budowy węzła Klimontów na S1 w Sosnowcu
+2 / -0Tu rozwijała się secesja. W śląskim "małym Wiedniu" powstała nowa atrakcja turystyczna
0Woda dołowa odnawialnym źródłem energii. Kopalnia PGG będzie odzyskiwać ciepło
0Nie tylko wielkie areny. Prawie 38 mln złotych na inwestycje sportowe w Śląskiem
0Szef zakładowej "Solidarności" o przedłużeniu działania konwencjonalnej Elektrowni Rybnik: Krok w dobrą stronę, ale tylko krok
0159 mln zł dla śląskiego na realizację zadań wspierających sprawiedliwą transformację
0
~prezes 2019-04-12
09:43:20
Super sprawa. ZOO potrzebuje prestiżowych inwestycji, żeby przyciągnąć klientów i zarabiać. Śląskie ZOO jest w tyle za Opolem, nie mówiąc o Wrocławiu. Im więcej takich perełek, tym chętniej będą tu przyjeżdżać klienci i zostawiać pueniądze