Wiadomości

To jest objaw egoizmu – Szumowski o braku noszenia maseczek

2020-04-29, Autor: Tomasz Raudner

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej, na której premier ogłaszał kolejny etap luzowania gospodarki, mocno wybrzmiały słowa ministra zdrowia o osobach, które w miejscach publicznych nie noszą maseczek, albo mają je zsunięte: - To jest objaw egoizmu.

Reklama

Premier i minister zdrowia powiedzieli podczas konferencji dotyczącej II etapu łagodzenia obostrzeń, że dziś jest pierwszy dzień, w którym więcej osób zdrowieje, niż ulega zakażeniu koronawirusem. - Z tego się niezwykle cieszymy. Chciałbym, aby w tym kierunku wszystko przebiegało – skomentował Łukasz Szumowski. Jednocześnie dodał.

Szumowski: bardzo apeluję - zakładajmy maski

- Wczoraj jechałem do pracy rowerem i ogromna rzesza ludzi na ulicy albo nie miała maski w ogóle, albo miała ją zsuniętą maskę na brodę. To nie jest odwaga, to nie jest pokazanie, jaki ja jestem dzielny i nie boję się wirusa. To jest lekceważenie tego, że mogę zakazić innych. To jest objaw egoizmu. Dlatego bardzo proszę i bardzo apeluję - w przestrzeni publicznej zakładajmy maski – powiedział minister zdrowia.

- Kiedyś one nie były potrzebne, teraz, kiedy mamy już ponad 300 osób ma milion mieszkańców chorych, pewnie bezobjawowych jest nieco więcej, nośmy te maski, żeby chronić innych - dodał.

Minister zdrowia: proszę o rozsądek podczas majówki

- Bardzo proszę o rozsądek podczas majówki, od tego zależą kolejne decyzje o zniesieniu obostrzeń - zaapelował Szumowski.

Na konferencji prasowej dziennikarz pytał o możliwość udziału w większych spotkaniach oraz imprezach takich, jak wesela czy chrzciny. Szumowski podkreślił, że podczas epidemii kluczowy jest zdrowy rozsądek.

- Utrzymujemy ten zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób nadal, ale też nie rekomendujemy dużych spotkań tego typu, jak wesela czy imprezy towarzyskie. Wiemy z historii innych krajów, że imprezy masowe były jedną z tych bomb epidemicznych, ale takie duże spotkania mogą być taką bombą w skali mikro - ostrzegł Szumowski.

Szumowski: od naszej odpowiedzialności zależą dalsze łagodzenia

Zaapelował o odpowiedzialność, między innymi o przestrzeganie nakazu dystansowania się oraz zasłaniania ust i nosa.

- Od tego będzie zależało jak dalej będzie rozwijała się epidemia i co za tym idzie - czy możliwe będzie dalsze łagodzenia obostrzeń w związku z koronawirusem – powiedział.

- Transmisja może bardzo szybko skoczyć w górę jeśli jedna osoba będzie zarażała nie tylko jedną, jak jest przy wskaźniku 1, ale np. dwie, wtedy za chwilę będziemy mieli sytuację jak w Hiszpanii czy we Francję, a tego byśmy bardzo, bardzo nie chcieli - dodał Łukasz Szumowski.

Czy Łukasz Szumowski ma rację mówiąc, że brak maseczki w miejscu publicznym to objaw egoizmu?

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
 • ~sympatyk 2020-04-29 20:46:04

  Nie znajdując u was aktualnego tematu górniczego, no tak bez żadnego trybu piszę komentarz górniczy nie na temat. Przepraszam.

  Z pisemnej odpowiedzi wicepremiera Jacka Sasina na interpelację poselską:
  • Zarząd PGG opracowuje kompleksowy program funkcjonowania spółki w zmienionym otoczeniu gospodarczym spowodowanym WDROŻENIEM POLITYKI KLIMATYCZNEJ UE oraz ROZPRZESTRZENIENIEM SIĘ KORONAWIRUSA.
  • Wypracowanie koncepcji działania spółki w przyszłości zostanie poprzedzone gruntownymi konsultacjami z interesariuszami, w tym m.in. ze związkami zawodowymi, kierownictwem poszczególnych kopalń działających w ramach grupy oraz instytutami badawczymi zajmującymi się problematyką branży górnicze.
  • Umowy PGG z sektorem energetyki zawodowej zostały zawarte na podstawie decyzji biznesowych obu stron oparte o BILANS KORZYŚCI ZGODNIE z PROWADZONĄ POLITYKĄ KAŻDEJ SPÓŁKI. Podmioty z sektora energetycznego mają zapewnioną ciągłość dostaw paliwa o pożądanych przez nie parametrach oraz po przewidywalnych cenach (mechanizmy indeksacji cen zostały uzupełnione o korytarze cenowe, których celem jest złagodzenie dynamik wzrostów/spadków). Z kolei PGG umożliwiają zaplanowanie wydobycia odpowiedniej ilości i jakości węgla w dłuższym horyzoncie czasowym.
  • Obecnie trwa badanie sprawozdania finansowego PGG, które będzie uwzględniało test na trwałą utratę wartości oraz weryfikację rezerw. Termin sporządzenia sprawozdania finansowego za 2019 r. mija 30 czerwca 2020 r., a w terminie do 30 września 2020 r. powinno zostać zatwierdzone przez walne zgromadzenie.

  W końcu macie na co zwalić: koronawirus, UE itd. A tak na serio to od paru lat wiadomo ze są kopalnie które przynoszą straty i o zysku mogą pomarzyć, dlaczego nikt z tym nic nie robił? Co roku można było zamknąć 1 kopalnię z załogę alokować do innych a nie przyjmować nowych adeptów sztuki górniczej, których wyszkolenie kosztuje. No ale ZZ tego nie pojmą nigdy, tworzą koło wzajemnej adoracji z politykami, zarządem etc. Jedno wielkie wzajemne lizanie sobie ....
  Co dopiero po 30 września 2020 r. w PGG coś z tym będą robić, jeżeli do tego czasu nie ogłoszą upadłości.
  Jak się mają obecne ceny węgla na rynkach światowych do mechanizmów indeksacji cen, które zostały uzupełnione o korytarze cenowe, mające na celu złagodzenie dynamik wzrostów/spadków.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.