Elektrociepłownia Będzin dołącza do grona spółek, które wypowiedziały Polskiej Grupie Górniczej umowę za dostawy węgla. Firma informuje, że wpływ mają warunki gospodarcze, w tym zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło od głównego odbiorcy – spółki Tauron Ciepło.
Jak tak dalej pójdzie, Polska Grupa Górnicza nie będzie miała za chwilę komu sprzedawać węgla. Kolejne spółki wypowiadają umowy. Najpierw Tauron, wczoraj Grupa Azoty, po drodze PGE zapowiadające negocjację warunków.
Dziś Elektrociepłownia Będzin Sp. z o.o. poinformowała o wypowiedzeniu warunków współpracy z PGG w związku z brakiem porozumienia z producentem węgla. Elektrociepłownia wypowiedziała umowę z zachowaniem dwuletniego okresu wypowiedzenia, które się skończy 31 grudnia 2022 roku.
Jednocześnie EC Będzin zastrzega, że dzisiejsze oświadczenie o wypowiedzeniu umowy zostało złożone na wypadek uznania za bezskuteczne jej wcześniejszego oświadczenia o wypowiedzeniu umowy z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia złożonego 31.08.2020 r. tj. na dzień 28.02.2021 roku.
Jak podaje cire.pl, zarząd Elektrociepłowni Będzin zwraca uwagę, że warunki gospodarcze, które mają bezpośredni wpływ na działalność spółki oraz wykonanie umowy uległy znacznej zmianie. Podkreśla przy tym, że spółka odnotowała nadmierne trudności powstałe wskutek ograniczonej produkcji i sprzedaży energii elektrycznej oraz ciepła wynikające z sytuacji rynkowej i pogodowej, a także z ograniczonego zapotrzebowania na ciepło po stronie głównego odbiorcy tj. Taurona Ciepło.
W ocenie Elektrociepłowni Będzin, dalsze wykonywanie umowy w dotychczasowym kształcie, wiązałoby się z nadmiernymi trudnościami oraz nieuzasadnionymi ekonomicznie stratami wpływającymi na jej sytuację finansową. Jednocześnie zarząd Elektrociepłowni Będzin podkreśla, że pomimo wypowiedzenia umowy, z uwagi na wypracowane relacje handlowe i dotychczasową dobrą współpracę, nadal wnioskuje do PGG o zmianę warunków umowy w odniesieniu do cen rynkowych i ugodowe porozumienie stron.
Elektrociepłownia Będzin jest spółką notowaną na GPW. To wiodący producent ciepła i energii elektrycznej w Zagłębiu Dąbrowskim.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Sąd orzekł na korzyść sanepidu. Firma nie uniknie kary 10 tys. zł?
5118Górnictwo: bliżej kompromisu. Soboń: gwarancje zatrudnienia górników są niekonstytucyjne
2493Karol Kania, potentat pieczarkowy, zginął w wypadku lotniczym pod Pszczyną
2253Koniec Expo Silesia. Spółka przestaje organizować targi w Sosnowcu
1426Rachunki za prąd wzrosły nawet o 100 procent! Firmy łapią się za głowę
1047Dr Andreas Glenz: smog to efekt naszej, polskiej mentalności
+14 / -1Sąd orzekł na korzyść sanepidu. Firma nie uniknie kary 10 tys. zł?
+26 / -21Pracownicy sanepidu buntują się. Nie chcą kontrolować firm i nakładać mandatów
+13 / -8Rachunki za prąd wzrosły nawet o 100 procent! Firmy łapią się za głowę
+4 / -0Rybnik: gruzińska restauracja otwiera się w sobotę. Do akcji #otwieraMY dołączyło 20 tys. lokali w Polsce
+5 / -1Dokąd zmierza polska gospodarka?
0Śląski Okrągły Stół – samorządowcy spotkali się z ministrem Soboniem
0Rząd chce przekroczyć granice pogardy wobec Polaków – lider Sierpnia 80 o planach szczepienia się rządu poza kolejnością
0Minister zdrowia: do świąt bez zmian, potem możliwe luzowanie
0A4 Katowice – Kraków: Stalexport zwiększa zyski mimo pandemii i zapowiada inwestycje na 100 mln zł
0Czy firmy zaplecza górniczego powinny dostać podobną pomoc jak samo górnictwo?
Oddanych głosów: 303