Stowarzyszenie Architektów Polskich oddział Katowice oraz Śląska Okręgowa Izba Architektów RP rozstrzygnęły 28. edycję konkursu "Architektura Roku Województwa Śląskiego 2022". Zobaczcie, które z nominowanych realizacji otrzymały prestiżowy tytuł Najlepszej Przestrzeni w Śląskiem.
Zadaniem konkursu jest promocja rozwoju i zmian jakościowych przestrzeni publicznej oraz poprawa środowiska zamieszkania przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Nagradzane są najciekawsze realizacje urbanistyczne i architektoniczne kształtujące przestrzeń publiczną województwa śląskiego.
Wśród nominowanych do nagród obiektów znalazły się:
W kategorii DOM:
1. archistudio studniarek + pilinkiewicz | dom (nie) powtarzalny | woj. śląskie
2. TTAT | dom na styku | Czeladź
W kategorii DZIEŁO EKSPORTOWE:
1. Michał Kucharski, Mateusz Piwowarski, Sylwia Ciesielska, Tomasz Padło | dom wiatrak | Kock
W kategorii OBIEKT
1. Marlena Wolnik, Karolina Więcławik | Siedziba Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej | Dąbrowa Górnicza
2. SLAS architekci | Rozbudowa Państwowej Szkoły Muzycznej | Jastrzębie Zdrój
W kategorii WNĘTRZE
1. Dyrda Fikus Architekci | Przebudowa poddasza w kamienicy | Gliwice
Obradowało jury w składzie:
Spośród nominowanych realizacji tytuł Najpiękniejszej Przestrzeni otrzymały:
Nagrodę przyznano w kategorii WNĘTRZA dla Zespołu Dyrda Fikus Architekci, Marta Dyrda, Radek Fikus przyznano za Przebudowę poddasza kamienicy w Gliwicach.
Nagrodę przyznano za kreatywne podejście do zadania polegającego na przekształceniu poddasza w atrakcyjne miejsce do życia. Zaproponowany układ wnętrza pozwolił na maksymalne otwarcie przestrzeni, przy jednoczesnym klarownym strefowaniu funkcji. Jury doceniło wyrafinowanie estetyczne, wyrażające się poprzez dobór materiałów i elementów wyposażenia, zaproponowaną kolorystykę oraz dbałość o detal rozwiązań - czytamy w uzasadnieniu.
Niecodzienna i nieoczywista realizacja. Bajkowa scenografia zmienia się w pełnoprawny dom. Miejsce, w którym mielono zboże, powstawała mąka na chleb, teraz, jak każdy dom, pachnie chlebem. Udana transformacja, budynek z bagażem historii nie znika w jej odmętach a cieszy oko. Wyróżnienie przyznano za powściągliwość formalną i materiałową, dzięki której dom i krajobraz stapiają się w jeden obraz.
Wyróżnienie przyznano za twórcze podejście do tematu obiektu tymczasowego. Za poszanowanie miejsca, w którym powstało - nie przytłaczając go swoją obecnością, a jednocześnie wzbogacając przestrzeń o ciekawą, połyskliwą i oferującą lustrzane odbicia otoczenia, formę przestrzenną - czytamy.
Nagrodę przyznano za całościową, spójną i przejrzystą koncepcję obejmującą budowę formy architektonicznej, wnętrze obiektu i detal. Budynek mimo swej skali zdaje się ulotnym i transparentnym – jest ulotny i odrealniony. Lapidarność bryły podkreślona jest świadomym operowaniem lśniącą okładziną fasad, a jego doskonale białe, „radosne i lekkie” wnętrze części dostępnej dla publiczności czytelnie kontrastuje z podniosłym nastrojem sali koncertowej, w której dominuje czerń wykończeń umiejętnie „inkrustowana” drewnianymi fakturami mebli i podłóg. Faktury wykończeń i minimalistyczny, ale rygorystyczne i świadomie kształtowany detal i nadają fasadom i wnętrzom walor prostoty, która równocześnie zaskakuje oczywistością i wyrafinowaniem - zaznaczyło jury.
Równorzędne Wyróżnienia Marszałka Województwa Jakuba Chełstowskiego dla realizacji:
Inwestor realizacji - Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
Projektant realizacji - Koziarski Pracownia Projektowa –Wojciech Koziarski, MTMA Sp. z o.o., Adventure Ekspozycje Sp. z o.o., Efekt Sp. z o.o.
Muzeum tworzy alegoryczną bramę na styku wciąż czynnego zakładu przemysłowego i terenu intensywnej zabudowy mieszkaniowej. W zabytkowym budynku KWK “Wujek” wystawa przybliża tragiczną historię pacyfikacji z 16 grudnia 1981 r. Realizacja zyskała uznanie za detal, dbałość o historię i lokalizację. Obiekt dostosowany jest dla osób ze szczególnymi potrzebami - czytamy w uzasadnieniu.
Inwestor realizacji - Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny
Projektant realizacji - PPU „Prostyl” Sp. z .o.o - mgr. inż. arch. Agnieszka Oślizło
To duże założenie parkowe wpisane w pejzaż pagórkowatego miasta, w które wpleciona została renowacja zdegradowanego PGRu zabytkowego zameczku. Na uwagę zasługuje dbałość o elementy zagospodarowania terenu i ich współczesną funkcjonalność. Zameczek wraz z otoczeniem z powodzeniem służy lokalnej społeczności przywracając pamięć miejsca.
Inwestor realizacji - Miasto Chorzów
Projektant realizacji - Blank Architekci Sp. z o.o. Leszek Woźniak, Jan Poborski, Grzegorz Kenig.
Bardzo dobra i udana realizacja przebudowy budynków przemysłowych zarówno w sferze architektury, jak i ekspozycji. Detal wyważony i nawiązujący do historii i „genius loci”. Pomimo lokalizacji na uboczu i terenie czynnego zakładu, stworzono interesujące, wysokiej jakości nowe miejsce na mapie kulturalnej i edukacyjnej Śląska z potencjałem na dalszy rozwój.
Inwestor realizacji - Miasto Żory
Projektant realizacji - Sdesign Krzysztof Swinka
Inwestycja skromna, lecz zrealizowana w bardzo dobrym detalu z konserwatorskim wyczuciem. Obiekt mieści w sobie Centrum Aktywności Lokalnej z zachowaną funkcjonalnością dworca kolejowego. Całość dostępna jest dla osób ze szczególnymi potrzebami.
Inwestorem realizacji jest Miasto Jaworzno
Projektantką realizacji jest mgr inż. arch. Agnieszka Kaczmarska ARSIS ATELIER PROJEKTOWE.
Ta najpopularniejsza wśród mieszkańców realizacja zostaje uhonorowana również Nagrodą Publiczności.
Inwestycja jest dużym przedsięwzięciem terenowym i wodnym. Cieszy się uznaniem nie tylko mieszkańców gminy. Dość swobodnie skomponowana i zaaranżowana przestrzeń, w której każdy znajdzie dla siebie właściwe miejsce do rekreacji i wypoczynku. Widać dbałość o osoby ze szczególnymi potrzebami.
Jak Wam się podobają tegoroczne Najlepsze Przestrzenie województwa śląskiego?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Kongres HR 2025: HR jako strategiczny partner: budowanie bezpiecznego, efektywnego i przyszłościowego środowiska pracy
1188Oto laureaci konkursu Człowiek Roku Rybnik.com.pl 2024! (zdjęcia)
845Targi Pracy Workflow 2025 – nowoczesny rynek pracy w Twoim zasięgu!
814Sztuczna inteligencja a przemysł, górnictwo, hutnictwo. W Katowicach o roli AI w BHP
813Rusza konkurs na start-up w zakresie zielonych innowacji! Do zdobycia atrakcyjne nagrody
79750 szkół wyższych i pomaturalnych z całej Polski. Katowice zapraszają na Targi "Edukacja 2025"
0Upgrade Your Business vol. 63: Kobiety w Biznesie
0Oto laureaci konkursu Człowiek Roku Rybnik.com.pl 2024! (zdjęcia)
0Sztuczna inteligencja a przemysł, górnictwo, hutnictwo. W Katowicach o roli AI w BHP
0Targi Pracy Workflow 2025 – nowoczesny rynek pracy w Twoim zasięgu!
0