Miasto Żory poinformowało, że otrzyma 102,6 mln złotych dofinansowania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Projekt „Zielony impuls dla Kopalni Wiedzy i Kompetencji (KWK) – transformacja społeczno-gospodarcza terenów po byłej kopalni KWK Żory”, który znalazł się na liście projektów kluczowych Funduszy Europejskich dla Śląskiego 2021-2027 został pozytywnie oceniony.
W ramach projektu „Zielony impuls dla Kopalni Wiedzy i Kompetencji (KWK) – transformacja społeczno-gospodarcza terenów po byłej kopalni KWK Żory” w budynku po byłej stołówce pracowniczej powstanie Centrum Rozwoju Innowacji. Znajdą się tam laboratoria, biura i pracownie warsztatowe. Jak informuje magistrat docelowo w CRI funkcjonować będzie również fundusz kapitału zalążkowego, aby pobudzać tworzenie start-upów, które opierać będą się na idei aquaponiki w branżach związanych m.in. z produkcją zdrowej żywności, ichtiologią, farmacją, kosmetologią czy chemią gospodarczą. Infrastruktura powinna powstać do końca 2026 roku.
Jeżeli wdrożenie projektu w życie się powiedzie dzielnicia Gwarków stanie się jedną z najciekawszych, ale i najbardziej innowacyjnych dzielnic w Żorach i regionie. Ostatnim krokiem na drodze do zawarcia umowy o dofinansowanie jest notyfikacja pomocy na infrastrukturę lokalną przed Komisją Europejską. Za realizację projektu w imieniu Miasta odpowiada miejska spółka Żorska Agencja Rozwoju Sp. z o. o.
Drugą częścią projektu będzie stworzenie nowatorskiego, pierwszego w Polsce Centrum Innowacyjnego Rolnictwa Miejskiego (CIRM). Powstanie ono w miejscu niezagospodarowanego aktualnie placu autobusowego przed nieczynna kopalnią Żory. To centrum, w ramach którego prowadzone będą badania nad innowacjami związanymi z uprawami wertykalnym (pionowym) opartymi na aquaponice, hydroponice i aquakulturze. To tutaj prowadzone będą prace nad stworzeniem i optymalizacją technologii. Powstanie też naukowe centrum badawcze, bo CIRM będzie współpracowało ze światem nauki oraz z inżynierami, praktykami i pasjonatami.
Ekologicznej uprawie warzyw, owoców i ziół towarzyszyć będzie hodowla ryb czy krewetek, a wszystko w zamkniętym obiegu wody, co pozwoli znacznie zaoszczędzić jej zasoby. Zaletami zrównoważonej uprawy i hodowli w budynkach poprzemysłowych będzie także zmniejszenie powierzchni potrzebnej do uprawy roślin w porównaniu z rolnictwem konwencjonalnym oraz całkowita rezygnacja ze sztucznych nawozów. Dodatkowo powstaną pracownie warsztatowe, powierzchnie biurowe oraz jedna z największych w subregionie sal eventowych, a także bistro – mówi dr Iwona Kapustka, prezes Żorskiej Agencji Rozwoju.
Otwarcie centrum planowane jest na pierwszy kwartał 2029 roku. Odbywać się tam mają także zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz osób potrzebujących nowych kompetencji zawodowych.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
3775Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
1467Rząd rozwiewa wątpliwości ws. podatku od ogrodzeń. "Nie kuriozum, a fake news"
1433O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
1221Pałac Kota - 8 konceptów gastronomicznych w dawnej siedzibie katowickiego oddziału PKO BP
1192Inwestycje za prawie 150 mln zł. Katowice Airport sumuje pierwszy rok realizacji dużego planu
+4 / -0Park technologiczny, centrum laboratoryjne. Co zamiast fabryki Izery powstanie w Jaworznie? (wideo)
+4 / -0O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
+5 / -2Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
+3 / -1Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
+2 / -0Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
0W kopalni JSW powstanie jedna z najnowocześniejszych instalacji w światowym górnictwie
0Katowice i PLK idą na noże ws. przebudowy węzła. Kolejarze reagują na miejskie fake newsy
0Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
0Pierwsza łopata wbita. W Katowicach rusza budowa Centrum Himalaizmu za ponad 47 mln zł
0