W sali bankietowej Arkadia odbywa się dziś (14 marca) i jutro (15 marca) II Międzynarodowy Kongres Energetyczno-Spawalniczy. Podczas niego specjaliści w dziedzinie energetyki i spawalnictwa wygłaszają swoje wykłady. Ważnym tematem jest transformacja energetyczna i edukacja. Kto dziś został nagrodzony nagrodą specjalną MKES?
Dziś (14 marca) w Żorach odbywa się I dzień II Międzynarodowego Kongresu Energetyczno-Spawalniczego. Dzisiejszy dzień rozpoczął się od ogłoszenia zwycięzcy nagrody specjalnej MKES w tym roku.
Laureatem nagrody specjalnej za wybitne i wszechstronne osiągnięcia w dziedzinach spawalnictwa i energetyki został dr inż. Michał Urbańczyk-Łukasiewicz z Górnośląskiego Instytutu Technologicznego - ogłosił Norbert Różycki, organizator MKES 2025.
- Zostałem uhonorowany bardzo szczytną nagrodą. Dla mnie jest to podsumowanie prawie 19 lat działalności w zakresie spawalnictwa. Jest to bardzo duże wyróżnienie. Zajmuje się technologami łączenia. Są to technologie laserowe, ale też spawanie łukowe - powiedział laurat nagrody, Michał Urbańczyk-Łukasiewicz, który jednocześnie był jednym z prelegentów kongresu.
Podczaas kongresu uczestnicy rozmawiać będą o branży spawalniczej orz energetycznej. Nacisk jest jednak kładziony na transformację energetyczną i współpracę przemysłu z nauką.
Zjechało do Żor wielu wybitnych ekspertów z branży spawalniczej i energetycznej. Kongres jest na temat transformacji energetycznej, współpracy przemysłu z nauką. Rozmawiamy na temat rozwoju spawalnictwa, na tematy związane z edukacją i transformacją energetyczną. Obecni na kongresie dowiedzą się o modelach edukacji, jakie są oferowane prze szkoły. O tym jak przemysł chce współpracować z nauką oraz o różnych innowacjach. Energetyka i spawalnictwo są branżami nierozłącznymi. Te spawalnictwo cały czas jest ważne. Mamy w energetyce wysokie ciśnienia, stale wysoko wytrzymałe i to spawalnictwo zawsze będzie nam potrzebne i jest częścią energetyki - mówił Norbert Różycki, organizator II Międzynarodowego Konkgresu Energetyczno-Spawalniczego.
Ważnym tematem, nie tylko kongresu w Żorach, ale i ogólnie jest energetyka jądrowa. O niej opowiedział nam dr Vladislav Ochodek z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie. W związku z tym, że gość kongresu jest Czechem "odbił się" w swojej wypowiedzi właśnie od energetyki jądrowej wykorzystywanej w tym kraju.
Czechy w odróżnieniu od Polski dysponują już energetyką jądrową. Te źródła są mocne, stabilne i okazuje się, że były dobrym pomysłem. Na dzień dzisiejszy dyskusja jest podobna jak w Polsce, o tym jak poszerzyć te źródła. Polska startuje w energetyce jądrowej, Czechy kontynuują i mają w planie budować nowe źródła. [...] Myślę, że to jest bardzo dobry kierunek, który może tworzyć podstawę energetyczną państwa. Jest to źródło bezpieczne, ale żadna technika nie jest w 100% niezawodna. Ta historia, Czarnobyl - wprowadzają obawę, że to może być niebezpieczne. Trzeba powiedzieć, że te źródła energetyczne są dziś najbezpieczniejsze. Safety first - to motto energetyki jądrowej. Te źródła są kontrolowane najczęściej i najdokładniej - mówił Vladislav Ochodek z Uniwersytetu Technicznego w Ostrawie.
Podczas pierwszego dnia kongresu rozmawiano o szkoleniach, dotacjach oraz narzędziach wspomagających rozwój przemysłu, pracach spawalniczych i montażowych w przemyśle oraz nowoczesnych technologiach spawania. Jutro (15 marca) drugi dzień kongresu, który rozpocznie się od godziny 9:45. Podczas niego uczestnicy usłyszą o rozwoju technologii jądrowych, wodorowych i geotermalnych, budowie i obsłudze obiektów strategicznych dla prawidłowego funkcjonowania mix-u energetycznego, a także o transformacji energetycznej i projektach innowacyjnych.
Wśró prelegentów między innymi dr Vladislav Ochodek czy dr Iwona Kapustka.
Pełny harmonogram drugiego dnia II Międzynarodowego Kongresu Energetyczno-Spawalniczego w Żorach poniżej:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
853Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
610Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
515Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
497Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
437Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
+2 / -0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
+1 / -0KAS w Katowicach ostrzega: oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową
0Ostatni dzwonek na rozliczenie PIT! Nie zapomnij przekazać 1,5% podatku
0MF: Wpływy z VAT niższe niż zakładano w budżecie 2024. "Efekt nadoptymistycznych prognoz"
0"One in, two out". Przełom deregulacyjny staje się faktem - premier przedstawił propozycje dla biznesu
0UE odrobiła lekcje po powodzi 2024. Szybsze reakcje na klęski żywiołowe
0