W naszej ocenie, w najlepiej rozumianym interesie Górnego Śląska, jest możliwie szybkie odejście od wydobycia węgla kamiennego na warunkach uzgodnionych nie tylko pomiędzy rządem i związkami zawodowymi, ale także pozostałymi interesariuszami i środowiskami regionalnymi, w warunkach znacznie szerszego konsensu społecznego – pisze w liście otwartym Grupa Badawcza Sprawiedliwej Transformacji UŚ, pod którym podpisało się 51 naukowców śląskiego uniwersytetu.
Inicjatorzy listu przypominają, że na Szczycie Klimatycznym COP24 w Katowicach Polska zaproponowała Śląską Deklarację Solidarnej i Sprawiedliwej Transformacji, którą poparło 56 państw.
„Stawia to przed nami wyjątkową odpowiedzialność za realizację zasad sprawiedliwej transformacji, w szczególności Śląska, jako regionu o największej koncentracji wydobycia węgla kamiennego w Unii Europejskiej.” czytamy w liście.
Naukowcy UŚ uważają, że w najlepiej rozumianym interesie Górnego Śląska jest możliwie szybkie odejście od wydobycia węgla kamiennego, i to na narunkach uzgodnionych nie tylko między związkami zawodowymi i rządem, ale też z „pozostałymi interesariuszami i środowiskami regionalnymi, w warunkach znacznie szerszego konsensu społecznego”.
Według autorów listu wydłużanie w czasie zmian gospodarczych i technologicznego profilu regionu nie jest odpowiedzią na rzeczywiste potrzeby mieszkańców Górnego Śląska i Zagłębia. Dotyczy to w szczególności „młodszych i przyszłych pokoleń, oczekujących koncentracji wsparcia publicznego nie na subsydiowaniu przemysłów schodzących, lecz głębokiej modernizacji gospodarczej i technologicznej regionu, zdecydowanej poprawy jakości życia i budowy nowych szans rozwojowych związanych z „Europejskim Zielonym Ładem”.”
„Ogromne potrzeby inwestycyjne związane z zagospodarowaniem i rewitalizacją obszarów pogórniczych, a także radykalną poprawą jakości środowiska naturalnego w regionie wymagają skierowania zasobów finansowych i ludzkich dziś angażowanych w przedłużanie egzystencji sektora górnictwa węgla kamiennego.” czytamy w liście.
Naukowcy uważają, że przedłużanie utrzymywania górnictwa grozi określonymi skutkami, jak marnowanie szans rozwojowych regionu, a także nieoptymalne i spóźnione wykorzystanie funduszy pomocowych Unii Europejskiej dedykowanych procesowi sprawiedliwej transformacji.
„Jest to działanie sprzeczne z długookresowym interesem regionu i jego mieszkańców, którym wskutek tego grozi trwała marginalizacja w europejskim i światowym ładzie gospodarczym, wyłaniającym się z obecnie zachodzących przemian. Dlatego im szybciej uda się zakończyć na Śląsku epokę wydobycia węgla, tym lepiej dla regionu, jeżeli tylko w procesie tym zostaną zapewnione korzystne i uczciwe warunki transformacji, a potencjał pracowników i firm tego sektora zostanie należycie zagospodarowany.” piszą naukowcy do premiera.
Inicjatorzy listu zwracają się jednocześnie z apelem do szefa rządu.
„Apelujemy o jak najszybsze uruchomienie procesu przemian gospodarczych, technologicznych i społecznych, dzięki którym region Górnego Śląska i Zagłębia zostanie możliwie szybko włączony w proces osiągania ambitnych celów europejskiej polityki klimatycznej.” czytamy.
Grupa Badawcza Sprawiedliwej Transformacji wskazuje, że przemiany takie powinny uwzględniać perspektywę znacznie szerszego kręgu interesariuszy niźli tylko reprezentantów górniczych central związkowych – wspólnot samorządowych, środowisk gospodarczych, organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych.
„Jedynie w ten sposób nieuchronne procesy transformacji regionu stworzą szansę na odzyskanie przez Śląsk dynamiki rozwojowej i wykorzystanie jego potencjału w sposób odpowiadający wyzwaniom XXI wieku.” kończą autorzy listu.
- Pragniemy podkreślić, iż Uniwersytet Śląski i społeczność naukowa stanowią istotny zasób kapitału wiedzy, który może zostać zaangażowany w procesie przemian. Możemy służyć radą władzom wszystkich szczebli i jesteśmy gotowi oraz otwarci na współpracę w ważnych dla Śląska procesach. Jest to bowiem region, który jest drogi naszym sercom – zapewnia w imieniu sygnatariuszy listu dr Łukasz Trembaczowski.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
1926JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
1738JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
998JSW. Po wypadku w kopalni Knurów-Szczygłowice: zmarł trzeci poparzony górnik
608Mobbing na kopalni PGG? Były zarzuty, było postępowanie wyjaśniające. Co ustalono?
530Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Finanse GK JSW pod lupą. Zarząd giganta "odchudzi" wszystkie zależne spółki
+2 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
+1 / -0Płaca zasadnicza nie niższa niż minimalna. Węglowe giganty opracują nowy system wynagrodzeń
+1 / -0JSW. Po wypadku w kopalni Knurów-Szczygłowice: zmarł trzeci poparzony górnik
0Czują się pominięci i oszukani przedwyborczymi obietnicami ws. CPK. „PiS był jaki był, ale przynajmniej istniał jakiś dialog”
0Jest śledztwo w sprawie wypadku w KWK Knurów-Szczygłowice
0KWK Pniówek: trzy lata temu doszło do tragedii, zginęło 16 osób. WUG podał przyczynę wybuchu metanu
0JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
0
~Bogdan Gizdoń 2020-10-16
09:22:30
Wzywamy naukowców z UŚ do podjęcia debaty z reprezentantami polskiego społeczeństwa z Obywatelskiego Komitetu Obrony Polskich Zasobów Naturalnych oraz innymi środowiskami, które nie zgadzają się z obecną polityką rządu. W dyskusji powinni wziąć udział przedstawiciele rządu. Proszę o wyznaczenie miejsca i czasu zaproponowanej konferencji.
~Tomasz Staniszewski 2020-10-16
10:01:57
Ciekawe ile tzw. ekspertom zapłacono za tą opinię. Polska posiada bardzo duże złoża naturalne i ich wydobycie oraz przetwórstwo powinno napędzać gospodarkę ... dlaczego to jest niszczonym.
~Jerzy Kłudka 2020-10-19
19:53:23
Bardzo jestem ciekaw tej listy i "kompetencji" akurat tych "naukowców "
To UŚ ma już wydział górnictwa. Naukowcy z bożej łaski zróbcie sobie wycieczkę do Niemiec do DÜseldorfu w byłe regiony górnicze. Jak też ci Niemcy się "cieszą" że zlikwidowali im kopalnie.