Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Katowicach funkcjonariusze Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zatrzymali kolejne 5 osób z tzw. mafii śmieciowej. Mężczyźni w ramach grupy przestępczej zajmowali się transportem odpadów niebezpiecznych, przy czym jeden z nich prowadził na Śląsku firmę transportową, a pozostali byli zatrudnieni jako kierowcy.
Podejrzanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która wbrew przepisom ustawy składowała i porzucała ogromne ilości odpadów chemicznych, co stanowiło zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska.
Zarzuty objęły ponadto uczestnictwo w procederze transportu, składowania i porzucenia substancji niebezpiecznych i odpadów chemicznych na terenie Skawiny i Wojkowic wbrew przepisom, co stanowiło zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska. Za czyny zarzucane podejrzanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. W sprawie tej dotychczas zarzuty przedstawiono już 27 osobom, aktualnie wobec 7 osób podejrzanych stosowany jest areszt.
Sprawcy w wynajmowanych halach magazynowych składowali wbrew przepisom płynne odpady niebezpieczne, przechowywane w 1000-litrowych zbiornikach, tzw. mauzerach oraz w 200-litrowych beczkach. Po zapełnieniu wynajętych hal magazynowych odpadami, sprawcy porzucali je w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka, lub powodować skażenie środowiska.
W przypadku co najmniej jednego z nielegalnych składowisk odpadów niebezpiecznych, członkowie grupy transportowali odpady na teren tego składowiska ciągnikami siodłowymi z naczepami typu wanny, po czym porzucali je w wykopanych dołach i zasypywali ziemią. Nielegalny proceder prowadzony był na terenie województwa śląskiego, a także w innych regionach kraju. Tym sposobem przestępcy porzucili blisko 1000 ton odpadów. Koszt ich utylizacji może wynieść nawet kilka milionów złotych.
Prokurator po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
1927JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
1743JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
1004JSW. Po wypadku w kopalni Knurów-Szczygłowice: zmarł trzeci poparzony górnik
677Czują się pominięci i oszukani przedwyborczymi obietnicami ws. CPK. „PiS był jaki był, ale przynajmniej istniał jakiś dialog”
545Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Finanse GK JSW pod lupą. Zarząd giganta "odchudzi" wszystkie zależne spółki
+2 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
+1 / -0Płaca zasadnicza nie niższa niż minimalna. Węglowe giganty opracują nowy system wynagrodzeń
+1 / -0JSW. Po wypadku w kopalni Knurów-Szczygłowice: zmarł trzeci poparzony górnik
0Czują się pominięci i oszukani przedwyborczymi obietnicami ws. CPK. „PiS był jaki był, ale przynajmniej istniał jakiś dialog”
0Jest śledztwo w sprawie wypadku w KWK Knurów-Szczygłowice
0KWK Pniówek: trzy lata temu doszło do tragedii, zginęło 16 osób. WUG podał przyczynę wybuchu metanu
0JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
0