Komisja Europejska proponuje, by państwa unijne zredukowały zużycie gazu od 1 sierpnia 2022 r. do 31 marca 2023 r. o 15 proc. - donosi Business Insider. Zgodnie z przedstawionym planem, wszystkie państwa UE powinny rozpocząć kampanię na rzecz ograniczenia ogrzewania i chłodzenia na szeroką skalę.
Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej państwa unijne do wiosny powinny zredukować zużycie gazu o 15 proc. To pomysł Unii na zapobieżenie kryzysowi energetycznemu podczas nadchodzącej zimy.
Unia Europejska stoi w obliczu ryzyka dalszych cięć dostaw gazu z Rosji. Kreml traktuje eksport gazu jako broń — ocenia KE, cytowana przez Business Insidera.
Przejście z gazu ziemnego na węgiel, ropę naftową lub energię jądrową jest akceptowalne jako konieczny środek tymczasowy, mający zapobiec kryzysowi.
Tam, gdzie to możliwe, priorytetem powinno być przejście na odnawialne źródła energii lub czystsze, mniej emisyjne i mniej zanieczyszczające opcje. Jednakże przejście na węgiel, ropę naftową lub energię jądrową może być konieczne jako środek tymczasowy, o ile nie doprowadzi do długoterminowego uzależnienia się od węgla — zaleca KE.
KE zapowiada, że państwa UE, wnioskujące o dostawy gazu w ramach unijnej solidarności, będą musiały wykazać działania, które podjęły w celu ograniczenia popytu.
W ocenie Komisji ważnym filarem oszczędzania energii jest redukcja ogrzewania i chłodzenia, a wszystkie państwa UE powinny rozpocząć kampanię na rzecz ograniczenia ogrzewania i chłodzenia na szeroką skalę.
Unia Europejska stoi w obliczu ryzyka dalszych cięć dostaw gazu z Rosji ze względu na używanie (przez Kreml) eksportu gazu jako broni. Prawie połowa państw członkowskich została już dotknięta ograniczeniem dostaw. Podjęcie działań teraz może zmniejszyć zarówno ryzyko, jak i koszty dla Europy w przypadku dalszych zakłóceń lub całkowitego odcięcia (dostaw gazu), wzmacniając odporność energetyczną Europy — czytamy.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Absurdy górniczej rzeczywistości. Zwolniony za fikcyjne zjazdy związkowiec wraca do JSW
2496Fiasko kolejnego projektu wodorowego w Niemczech. "Produkcja zielonego wodoru nie ma sensu"
793Ranking: Katowice miastem przyszłości i biznesu. W sądziedztwie Glasgow i Manchester
595Katowice, Gliwice i Bielsko-Biała wygrywają w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego
591Na A4 Katowice-Kraków wieczny remont. A Stalexport i tak zgarnia rekordowe zyski
577Dla wielu był symbolem dzieciństwa i młodości. Legendarny dziennik "Sport" przestanie istnieć
+19 / -2Firma ze Śląska zleciła nagą sesję zdjęciową w kopalni. "Skandal! Po zaręczynach przyszedł czas na wieczór kawalerski pod ziemią?"
+14 / -2Ranking: Katowice miastem przyszłości i biznesu. W sądziedztwie Glasgow i Manchester
+3 / -0Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. "Koszt wydobycia węgla kamiennego najwyższy w historii"
+2 / -0Katowicki "Sport" jednak przetrwa. Tytuł będzie ukazywał się w formie cyfrowej
+2 / -0Program do fakturowania- co oferuje i komu się przyda?
0Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. "Koszt wydobycia węgla kamiennego najwyższy w historii"
0Handel w Wigilię. Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę
0Katowicki "Sport" jednak przetrwa. Tytuł będzie ukazywał się w formie cyfrowej
0Wypadek w kopalni Sobieski w Jaworznie. Nie żyje czterech górników
0