Dane prezentowane w naszym raporcie jednoznacznie wskazują, że generacja energii w zielonych mikroźródłach przyrasta w ogromnym tempie. Ich moc zainstalowana w przeciągu trzech lat wzrosła blisko dziesięciokrotnie - zauważa Rafał Gawin, prezes URE.
Coraz większa świadomość Polaków w dziedzinie ochrony środowiska oraz możliwości zaoszczędzenia na rachunkach za energię elektryczną przekładają się na rosnące zainteresowanie konsumentów produkcją energii z własnych, ekologicznych źródeł energii. Z przydomowych instalacji produkuje się energię na własny użytek, a nadwyżki wprowadzane są do sieci dystrybucyjnych. Najnowszy przygotowany przez Urząd Regulacji Energetyki Raport zawierający zbiorcze informacje dotyczące energii elektrycznej wytworzonej z odnawialnego źródła energii w mikroinstalacji (w tym przez prosumentów) i wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej w 2020 r. pokazuje ponad trzykrotny (w stosunku do 2019 r.) wzrost wolumenu energii elektrycznej wprowadzonej do sieci z mikroinstalacji. Blisko 98,5 proc. tej energii wyprodukowali prosumenci w instalacjach fotowoltaicznych.
- Dane prezentowane w naszym raporcie jednoznacznie wskazują, że generacja energii w zielonych mikroźródłach przyrasta w ogromnym tempie. Ich moc zainstalowana w przeciągu trzech lat wzrosła blisko dziesięciokrotnie - zauważa Rafał Gawin, prezes URE.
- Wydaje się, że rola tego rodzaju rozproszonych źródeł wytwórczych w naszym kraju może rosnąć, szczególnie w kontekście transformacji energetycznej i budowy nowej architektury rynku energii, na którym pojawiają się nowe podmioty, jak chociażby obywatelskie społeczności energetyczne, prosumenci, a z czasem - gdy rozwiną się usługi elastyczności- także fleksumenci - podkreśla prezes URE.
Łączna ilość energii elektrycznej wprowadzonej do sieci elektroenergetycznych przez wytwórców w mikroinstalacjach w 2020 r. wyniosła 1,15 TWh. To ponad trzykrotnie więcej niż w 2019 r. Dynamika wzrostu wolumenu energii elektrycznej wytworzonej we wszystkich mikroinstalacjach w okresie 2019/2018 wyniosła ok. 122 proc., natomiast w okresie 2020/2019 - już blisko 211 proc.
W minionym roku energia elektryczna wytwarzana była w niemal 460 tysiącach mikroinstalacji, a ich łączna moc zainstalowana wynosiła ponad 3 GW. Najwięcej pod względem liczby - bo prawie 459 tysięcy - było mikroinstalacji wykorzystujących energię promieniowania słonecznego (PV). Dla porównania, pozostałych mikroinstalacji wykorzystujących inne źródła odnawialne było tylko 493.
Prosumenci eksploatowali 452 tys. z 459 tys. wszystkich mikroinstalacji, wprowadzając do sieci dystrybucyjnych nieco ponad 1,1 TWh energii elektrycznej. Warto zauważyć, że na koniec 2019 r. w naszym kraju było ok. 149 tys. prosumentów, podczas gdy na koniec 2018 roku - 51 tys.
W 2020 r. nastąpił także wzrost o 17 punktów proc. udziału ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci przez prosumentów w łącznej ilości energii oddanej do sieci przez wszystkich wytwórców w mikroinstalacjach. Udział ten w kolejnych latach rósł, od niemal 78 proc. w 2018 r. osiągając ponad 95 proc. na koniec 2020 r.
Podobnie jak w 2019 r. największa część mikroinstalacji prosumenckich została przyłączona do sieci PGE Dystrybucja (ok. 154 tys.) i Tauron Dystrybucja (ok. 142 tys.). Do sieci tych dwu operatorów przyłączono 2/3 wszystkich mikroinstalacji prosumenckich. Trzecie miejsce pod względem liczby przyłączonych prosumentów przypadło Enerdze - Operator (niemal 87 tys. mikroinstalacji).
Wykresy i dane liczbowe znajdziecie w dołączonej galerii
Oddanych głosów: 359
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Katowice: trumna w sanepidzie. Właściciele Face2Face zaczęli nękanie, policja w akcji
11476Właściciele Face2Face przechodzą do ofensywy: Teraz my będziemy nękać sanepid
9092PGG gotowa zaszczepić swoich wszystkich pracowników
6871Koniec ze szlabanami na państwowych autostradach. Rada ministrów przyjęła projekt ustawy
5795Czechy: przygraniczna elektrownia Dětmarovice przestanie używać węgla w ciągu dwóch lat
4645Nie zamykam salonu - buntuje się właścicielka studia urody. Czy w jej ślad pójdą inni?
+42 / -17Czechy: przygraniczna elektrownia Dětmarovice przestanie używać węgla w ciągu dwóch lat
+28 / -6Koniec ze szlabanami na państwowych autostradach. Rada ministrów przyjęła projekt ustawy
+24 / -4Zgłoś się po "300+" na dwujęzyczny sklep internetowy dla firmy
+15 / -0Właściciele Face2Face przechodzą do ofensywy: Teraz my będziemy nękać sanepid
+16 / -2Czechy: przygraniczna elektrownia Dětmarovice przestanie używać węgla w ciągu dwóch lat
1Koniec ze szlabanami na państwowych autostradach. Rada ministrów przyjęła projekt ustawy
1Śląskie: rusza konkurs dla firm związanych z turystyką i gastronomią. 76 mln do podziału
0Jacek Sasin: Elektrownie węglowe zostaną wydzielone z PGE, Enei i Tauronu
0Najwyższy czas ogłosić koniec lockdownu – Rzecznik MŚP wskazuje datę
0
~Marta Mikołaj 2021-03-17 13:10:14
Z mężem w zeszłym roku zdecydowaliśmy się na instalacja paneli fotowoltaicznych. Zdecydowaliśmy się na ofertę Maxcom eco energy. Choć były jakies tam wątpliwości, to musze przyznać, że jesteśmy z tej decyzji bardzo zadowoleni i teraz polecamy ją każdemu.