Amerykańska firma Westinghouse Nuclear zbuduje w Polsce pierwszą elektrownię atomową. Wybór potwierdzają premier Mateusz Morawiecki i Jennifer Granholm, sekretarz energii USA. Siłownia powstanie najprawdopodbniej na Pomorzu.
- Silny sojusz Polski i USA daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent Kamalą Harris i Jennifer Granholm, sekretarz energii USA potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WEC Nuclear – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
Silny sojusz 🇵🇱-🇺🇸 daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Po ostatnich owocnych rozmowach z @VP K. Harris i @SecGranholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii @WECNuclear. Dziękuję @USAmbPoland za współpracę. Uchwała RM w środę
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) October 28, 2022Zobacz także
Szef rządu dodał, że stosowną uchwałę podejmie rząd w środę.
- Premier Polski Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił, że Polska wybierze rząd USA i Westinghouse do pierwszej części projektu nuklearnego wartego 40 miliardów dolarów, tworząc lub utrzymując ponad 100 000 miejsc pracy dla amerykańskich pracowników – obwieściła z kolei na Twitterze Jennifer Granholm.
Thank you, @SecGranholm, for sharing! We're grateful to @MorawieckiM & #Poland for placing their confidence in us & both the @ENERGY & @USAmbPoland for their partnership during this project to advance Poland's #EnergySecurity goals. https://t.co/6QcIQhAErS
— Westinghouse Nuclear (@WECNuclear) October 28, 2022
Wybór amerykańskiej firmy nie zamyka drzwi dla innych dostawców technologii jądrowej. Wiele wskazuje na to, że drugą elektrownię atomową zbudują w Polsce Koreańczycy. W tej sprawie udał się do Korei Południowej wicepremier Jacek Sasin. 31 października minister aktywów państwowych spotka się z Lee Chang-Yang, ministrem handlu, przemysłu i energii, a także z Eom Dong-Hwan, ministrem agencji planowania zakupów obronnych. 1 listopada przewidziana jest wizyta wicepremiera w południowokoreańskiej elektrowni jądrowej Shin-Kori.
Mamy to! Pierwszą elektrownię jądrową w Polsce zbuduje amerykański @WECNuclear. To nie jest nasze ostatnie słowo. W poniedziałek w Seulu kolejne rozmowy o dużym projekcie dot. energetyki jądrowej. Konsekwentnie budujemy bezpieczeństwo energetyczne Polski.
— Jacek Sasin (@SasinJacek) October 28, 2022
Z przekazanych wcześniej przez rząd informacji wynika, że budowa elektrowni atomowej ma ruszyć w 2026 roku, a pierwsza energia zostanie wyprodukowana w 2033 roku. Siłownia powstanie najprawdopodobniej w nadmorskiej gminie Choczewo, w miejscowości Lubiatowo-Kopalino.
Westinghouse Nuclear zbuduje w Polsce elektrownię zawierającą reaktor typu AP1000. Jest to ciśnieniowy reaktor wodny generacji III+. Jest to więc aparatura najnowszego typu (w świecie powszechne są elektrownie atomowe II generacji).
Jak podaje WEC Nuclear, instalacja AP1000 to dwuobwodowy ciśnieniowy reaktor wodny (PWR), który wykorzystuje uproszczone, innowacyjne i efektywne podejście do bezpieczeństwa. Z mocą znamionową brutto 3415 megawatów energii cieplnej (MWt) i nominalną mocą elektryczną netto 1110 megawatów energii elektrycznej (MWe), instalacja AP1000 z rdzeniem zespołu paliwowego 157 jest idealna dla nowej generacji obciążenia podstawowego.
O energetyce jądrowej, jej przewadze nad węglową rozmawiał Tomasz Raudner z dr. Tomaszem Rożkiem w programie Giełda Rozmów Wartościowych
Projektując instalację, inżynierom przyświecał główny cel, jakim było wprowadzenie uproszczeń. Znajdziemy je w ogólnych systemach bezpieczeństwa, normalnych systemach operacyjnych, sterowni, technikach konstrukcyjnych oraz oprzyrządowaniu i systemach sterowania. Przez to instalacja jest łatwiejsza i tańsza w budowie, obsłudze i utrzymaniu.
Uproszczenia w zakładach zapewniają mniejszą liczbę komponentów, kabli i budynków sejsmicznych, a wszystko to przyczynia się do znacznych oszczędności w inwestycjach kapitałowych oraz niższych kosztów eksploatacji i konserwacji. Jednocześnie marginesy bezpieczeństwa dla AP1000 został znacznie zwiększony w stosunku do obecnie działających zakładów.
AP1000 składa się z komponentów, które zawierają wiele ulepszeń konstrukcyjnych, wydestylowanych z 50 lat udanego doświadczenia w eksploatacji elektrowni jądrowych.
Zbiornik reaktora i elementy wewnętrzne, generator pary, paliwo i konstrukcje ciśnieniowe są ulepszonymi wersjami tych, które można znaleźć w obecnie działających PWR zaprojektowanych przez Westinghouse.
Pompy chłodziwa reaktora są pompami z silnikiem z obudową, typu używanego w wielu innych zastosowaniach przemysłowych, gdzie niezawodność i długa żywotność są najważniejszymi wymaganiami.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
40 km starej gierkówki zostanie przebudowane. Znamy dokładny plan inwestycji
8671Centrum Bielska-Białej do zamknięcia dla aut. „Musi odetchnąć”
4361Hit! Bukmacherzy z Katowic przyjmują zakłady o terminowość śląskich inwestycji
3775KSSENON w Żorach na finiszu. Rusza komercjalizacja akceleratora biznesowego
1295ATAL ostatecznie zbuduje osiedle na terenie OPT przy Parku Śląskim
108440 km starej gierkówki zostanie przebudowane. Znamy dokładny plan inwestycji
+8 / -2Miała gościć Chruszczowa, stoi pusta. Tajemnicza willa w Katowicach zmieni się całkowicie (foto, wideo)
+6 / -1Amerykanie zbudują 10 małych elektrowni jądrowych w KSSE. Jest umowa z Last Energy
+4 / -0Prezes GTL: odbudowaliśmy zapas gotówki, wydamy w 2023 r. 30 mln zł na inwestycje
+4 / -0Nowy stadion w Katowicach zaczyna nabierać kształtów (wideo)
+4 / -040 km starej gierkówki zostanie przebudowane. Znamy dokładny plan inwestycji
1Nawet 30 nowych pociągów z wieloletnim serwisowaniem dla śląskiego. Jest przetarg
0Już nie mieszkania i centra handlowe. Oto nowy lider rynku nieruchomości
0Dzieje się! Na te inwestycje czekają Katowice. Zobaczcie place budów z lotu ptaka (wideo)
0Tramwaj na południe Katowic – władze miasta grają vabank o decyzję środowiskową
0