Amerykańska firma Westinghouse Nuclear zbuduje w Polsce pierwszą elektrownię atomową. Wybór potwierdzają premier Mateusz Morawiecki i Jennifer Granholm, sekretarz energii USA. Siłownia powstanie najprawdopodbniej na Pomorzu.
- Silny sojusz Polski i USA daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Po ostatnich owocnych rozmowach z wiceprezydent Kamalą Harris i Jennifer Granholm, sekretarz energii USA potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii WEC Nuclear – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
Silny sojusz 🇵🇱-🇺🇸 daje gwarancje powodzenia wspólnych inicjatyw. Po ostatnich owocnych rozmowach z @VP K. Harris i @SecGranholm potwierdzamy realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii @WECNuclear. Dziękuję @USAmbPoland za współpracę. Uchwała RM w środę
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) October 28, 2022Zobacz także
Szef rządu dodał, że stosowną uchwałę podejmie rząd w środę.
- Premier Polski Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił, że Polska wybierze rząd USA i Westinghouse do pierwszej części projektu nuklearnego wartego 40 miliardów dolarów, tworząc lub utrzymując ponad 100 000 miejsc pracy dla amerykańskich pracowników – obwieściła z kolei na Twitterze Jennifer Granholm.
Thank you, @SecGranholm, for sharing! We're grateful to @MorawieckiM & #Poland for placing their confidence in us & both the @ENERGY & @USAmbPoland for their partnership during this project to advance Poland's #EnergySecurity goals. https://t.co/6QcIQhAErS
— Westinghouse Nuclear (@WECNuclear) October 28, 2022
Wybór amerykańskiej firmy nie zamyka drzwi dla innych dostawców technologii jądrowej. Wiele wskazuje na to, że drugą elektrownię atomową zbudują w Polsce Koreańczycy. W tej sprawie udał się do Korei Południowej wicepremier Jacek Sasin. 31 października minister aktywów państwowych spotka się z Lee Chang-Yang, ministrem handlu, przemysłu i energii, a także z Eom Dong-Hwan, ministrem agencji planowania zakupów obronnych. 1 listopada przewidziana jest wizyta wicepremiera w południowokoreańskiej elektrowni jądrowej Shin-Kori.
Mamy to! Pierwszą elektrownię jądrową w Polsce zbuduje amerykański @WECNuclear. To nie jest nasze ostatnie słowo. W poniedziałek w Seulu kolejne rozmowy o dużym projekcie dot. energetyki jądrowej. Konsekwentnie budujemy bezpieczeństwo energetyczne Polski.
— Jacek Sasin (@SasinJacek) October 28, 2022
Z przekazanych wcześniej przez rząd informacji wynika, że budowa elektrowni atomowej ma ruszyć w 2026 roku, a pierwsza energia zostanie wyprodukowana w 2033 roku. Siłownia powstanie najprawdopodobniej w nadmorskiej gminie Choczewo, w miejscowości Lubiatowo-Kopalino.
Westinghouse Nuclear zbuduje w Polsce elektrownię zawierającą reaktor typu AP1000. Jest to ciśnieniowy reaktor wodny generacji III+. Jest to więc aparatura najnowszego typu (w świecie powszechne są elektrownie atomowe II generacji).
Jak podaje WEC Nuclear, instalacja AP1000 to dwuobwodowy ciśnieniowy reaktor wodny (PWR), który wykorzystuje uproszczone, innowacyjne i efektywne podejście do bezpieczeństwa. Z mocą znamionową brutto 3415 megawatów energii cieplnej (MWt) i nominalną mocą elektryczną netto 1110 megawatów energii elektrycznej (MWe), instalacja AP1000 z rdzeniem zespołu paliwowego 157 jest idealna dla nowej generacji obciążenia podstawowego.
O energetyce jądrowej, jej przewadze nad węglową rozmawiał Tomasz Raudner z dr. Tomaszem Rożkiem w programie Giełda Rozmów Wartościowych
Projektując instalację, inżynierom przyświecał główny cel, jakim było wprowadzenie uproszczeń. Znajdziemy je w ogólnych systemach bezpieczeństwa, normalnych systemach operacyjnych, sterowni, technikach konstrukcyjnych oraz oprzyrządowaniu i systemach sterowania. Przez to instalacja jest łatwiejsza i tańsza w budowie, obsłudze i utrzymaniu.
Uproszczenia w zakładach zapewniają mniejszą liczbę komponentów, kabli i budynków sejsmicznych, a wszystko to przyczynia się do znacznych oszczędności w inwestycjach kapitałowych oraz niższych kosztów eksploatacji i konserwacji. Jednocześnie marginesy bezpieczeństwa dla AP1000 został znacznie zwiększony w stosunku do obecnie działających zakładów.
AP1000 składa się z komponentów, które zawierają wiele ulepszeń konstrukcyjnych, wydestylowanych z 50 lat udanego doświadczenia w eksploatacji elektrowni jądrowych.
Zbiornik reaktora i elementy wewnętrzne, generator pary, paliwo i konstrukcje ciśnieniowe są ulepszonymi wersjami tych, które można znaleźć w obecnie działających PWR zaprojektowanych przez Westinghouse.
Pompy chłodziwa reaktora są pompami z silnikiem z obudową, typu używanego w wielu innych zastosowaniach przemysłowych, gdzie niezawodność i długa żywotność są najważniejszymi wymaganiami.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Wielki powrót boomu mieszkaniowego. Deweloperzy ze Śląska: dwa razy więcej umów niż rok wcześniej
1237Kamień węgielny wmurowany. Panattoni wybuduje pod Gliwicami nową fabrykę
847"Print finishing" rozkwitnie na Śląsku. To efekt współpracy KSSE z belgijskim inwestorem
666Śląscy samorządowcy: "CPK nie zwalnia. Trzeba zatrzymać te szkodliwe działania!"
615Połączy Małopolskę ze Śląskiem. Ruszyła budowa wiaduktu nad linią kolejową E30
599Pociągi Bytom-Gliwice z rekordem frekwencji. GZM: Opłaca się stawiać na szynę
+3 / -0Globalny lider branży elektroniki wybuduje w Katowicach nowoczesny kampus
+3 / -0"Print finishing" rozkwitnie na Śląsku. To efekt współpracy KSSE z belgijskim inwestorem
+2 / -0Wielki powrót boomu mieszkaniowego. Deweloperzy ze Śląska: dwa razy więcej umów niż rok wcześniej
+2 / -0Nowoczesność i historyczna przestrzeń. Tak będzie wyglądał HUB Gamingowy w Katowicach
+2 / -0W Rudzie Śląskiej powstał klaster energii i wodoru
0Wspaniałe wieści dla Katowic! Ponad 309 mln zł dofinansowania na Hub gamingowo-technologiczny
0"Bóg, honor, autostrada". Jaworzno idzie na noże ze Stalexportem w sprawie rozbudowy A4
0Nieruchomości na Śląsku – przyszłość, trendy, wyzwania (wideo)
0Kamień węgielny wmurowany. Panattoni wybuduje pod Gliwicami nową fabrykę
0