Budynek wielorodzinny Villa Reden, nawiązujący stylem do modernizmu, stanął w Chorzowie, w dzielnicy nazywanej Górą Redena. Zaprojektował go Maciej Franta z pracowni Franta Group. Obiekt właśnie otrzymał złoty medal kategorii Architektura w ogólnoświatowym konkursie Urban Design & Architecture Design Awards 2022, organizowanym przez magazyn Architecture Press Release.
Villa Reden, wielorodzinny budynek zbudowany według projektu Macieja Franty z chorzowskiej pracowni Franta Group, znajduje się przy ulicy Lwowskiej w Chorzowie, w sąsiedztwie drewnianego kościoła, przeniesionego tu w 1935 roku z Knurowa.
Nawiązująca do modernizmu czarna villa z Chorzowa właśnie otrzymała złoty medal kategorii Architektura w ogólnoświatowym konkursie Urban Design & Architecture Design Awards 2022, organizowanym przez magazyn Architecture Press Release.
Konkurs skierowany jest do najciekawszych zrealizowanych budynków na świecie, wśród których nagrody otrzymują najlepsze i najbardziej znane pracownie, co tym bardziej nas cieszy! - mówi Maciej Franta, autor projektu.
Wielorodzinny budynek o czarnej elewacji z elementami z jasnego drewna nawiązuje do otoczenia i historii okolicy. Od strony północnej teren sąsiaduje z poprzemysłowym kompleksem Sztygarka i zabytkowym, zrewitalizowanym niedawno, betonowym szybem wyciągowym Prezydent. Otoczenie dawnej kopalni pełni funkcje rekreacyjno-parkowe i stanowi kontynuację korytarza zieleni Parku Redena oraz Parku Śląskiego w kierunku centrum Chorzowa.
Budynek ma nieregularny kształt, który został dostosowany do kształtu działki. W środku jest także patio, które pozwala na doświetlenie wszystkich pomieszczeń apartamentowca. Mieści osiem mieszkań o powierzchni od 54 do 72 m kw (po 4 na każdej kondygnacji) i sąsiaduje m.in. z zabytkowym drewnianym kościołem św. Wawrzyńca, do którego nawiązuje swoją czarną fasadą.
Wygrana w prestiżowym konkursie nie jest pierwszym wyróżnieniem dla Villi Reden. Apartamentowiec z Chorzowa został już m.in. uznany za najlepszy budynek mieszkaniowy Europy i Azji w 16. edycji konkursu Eurasian Prize.
Budynek zdobył także wiele innych nagród, w tym:
Obiekt otrzymał także nagrodę specjalną w obszarze "excellent architecture" w konkursie German Design Awards. Czarna willa została też (na bazie wyników Google) uznana przez portal Arkitera.com za najczęściej oglądany zagraniczny projekt architektoniczny.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
3669Rząd rozwiewa wątpliwości ws. podatku od ogrodzeń. "Nie kuriozum, a fake news"
1260O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
1192Pałac Kota - 8 konceptów gastronomicznych w dawnej siedzibie katowickiego oddziału PKO BP
1180Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
902Inwestycje za prawie 150 mln zł. Katowice Airport sumuje pierwszy rok realizacji dużego planu
+4 / -0Park technologiczny, centrum laboratoryjne. Co zamiast fabryki Izery powstanie w Jaworznie? (wideo)
+4 / -0O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
+5 / -2Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
+2 / -0Pierwsza łopata wbita. W Katowicach rusza budowa Centrum Himalaizmu za ponad 47 mln zł
+2 / -0Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
0W kopalni JSW powstanie jedna z najnowocześniejszych instalacji w światowym górnictwie
0Katowice i PLK idą na noże ws. przebudowy węzła. Kolejarze reagują na miejskie fake newsy
0Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
0Pierwsza łopata wbita. W Katowicach rusza budowa Centrum Himalaizmu za ponad 47 mln zł
0