Odlany został w Krakowie, ale to firma Rduch Bells&Clocks z Rydułtów jest odpowiedzialna za wykonanie automatyki, konstrukcji, zawieszenia oraz serca. Mowa o największym kołysanym dzwonie świata "Vox Patris" ("Głos Ojca"). W ten weekend macie okazję zobaczyć to niewątpliwe dzieło sztuki na własne oczy. Podczas dni otwartych w Rydułtowach. My już byliśmy w środku tego "giganta", a wy?
Dzwon "Vox Patris", co w języku polskim oznacza "Głos Ojca" jest największym kołysanym dzwonem na świecie. Odlany został w Krakowie. Natomiast firma z Rydułtów, Rduch Bells&Clocks jest odpowiedzialna za stworzenie automatyki, zawieszenia, konstrukcji oraz serca dzwonu. Docelowo dzwon trafi do Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trindade w Brazylii, ale w ten weekend możecie zobaczyć go na własne oczy na terenie siedziby firmy podczas dni otwartych.
"Vox Patris" został wykonany w 2017 roku. Waga dzwonu to aż 55 ton, samo serce waży 1,6 tony. Jego wysokość to ponad 4 metry, a średnica wynosi 4,5 metra. Jego waga odpowiada 10 słoniom, a wysokość wzrostowi żyrafy. Tak można sobie zobrazować dzwon "Vox Patris".
Niewątpliwie, ten dzwon to dzieło sztuki.
Tak można powiedzieć w skrócie. Jest to wszystko ręczna praca wykonana przez ludzi. Odlew wykonano w Krakowie, w Metalodlewie. Będzie to największy dzwon kołysany na świecie - mówi Marcin Guzy z firmy Rduch Bells&Clocks.
Na świecie są co prawda większe dzwony, ale nie są to dzwony kołysane. One nigdy nie zabiły lub w trakcie odlewu pękły. Dzwon został wykonany w 2017 roku, ale do Brazylii trafia teraz. Dlaczego?
Ze względu na różne perypetie. To ze względu bardziej ze strony brazylijskie, bo tam się proboszcz zmienił. Oni też, jak to południowcy, mają czas na wszystko, więc troszkę się to przyciągło. Ale w końcu pojedzie - dodaje przedstawiciel firmy.
Pojedzie, a później popłynie. Dzwon wyruszy w podróż z Rydułtów na specjalnej platformie, a następnie trafi na kontenerowiec. Z Gdańska dopłynie do Hamburga, a stamtąd bezpośrednio do Brazylii.
On pojedzie stąd specjalną platformą niskopodłogową, transportem do Gdańska. Tam zostanie załadowany na kontenerowiec. Z Gdańska popłynie do Hamburga i tam zostanie przeładowany już na docelowy kontenerowiec i popłynie do Brazylii - mówi Marcin Guzy.
Jego podróż potrwa ponad miesiąc, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w czerwcu zostanie umieszczony w brazylijskiej świątyni. Dzwon tego typu powstawał ponad rok. Trudno jest określić jego wartość.
To chyba nie jest policzalne jeżeli chodzi o wartość. Bo to tyle pracy, tyle siły, tyle ludzi było zaangażowane w to. Bo sama cena materiału i tak dalej to jest jedno. To jest odlew, czyli jest to mieszanka miedzi z cyną. Musi być to wszystko odlane za jednym razem. Czyli jak ma 55 ton, to musi być 10% jeszcze więcej materiału. Czyli jedyne miejsce w Polsce to była właśnie huta w Krakowie, która miała tak duży piec, żeby mogła tyle materiału za jednym razem roztopić i to zalać. Więc to wszystko się wiąże. Wynajęcie hali na hucie to można powiedzieć jest niepoliczalne. To jest ciężkie do oszacowania - dodaje pracownik firmy z Rydułtów.
W ramach ciekawostki, drugi największy dzwon świata waży 51 ton i znajduje się w Brazylii. Dziś i jutro w Rydułtowach możecie zobaczyć trzy prezentowane przez firmę dzwony. To oczywiście "Vox Patris", ale również Dzwon Św. Łukasz i Dzwon Św. Jan. Dla porównania, Dzwon Zygmunta waży 11 ton, natomiast największy dzwon w Polsce - Dzwon Maryja Bogurodzica ponad 14 ton.
Już dziś Rydułtowy ze względu na dni otwarte odwiedziło sporo mieszkańców regionu. Czas na zobaczenie największego dzwona na świecie macie do jutra. Dni otwarte trwają od 9:00 do 18:00.
Dodatkowo, dziś (15 marca) o godz. 15:00, odbędzie się uroczysta msza święta polowa, w której udział potwierdzili ojcowie z Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Trindade w Brazylii. Z tego wydarzenia planowana jest transmisja na żywo do wiernych w Brazylii.
Warto w tym miejscu przypomnieć, że firma Rduch Bells & Clocks to rodzinna firma prowadzona przez Grzegorza Klyszcza, która kontynuuje tradycje rodzinnego przedsiębiorstwa Rduch, założonego w 1973 roku przez pana Antoniego Rducha. W minionym roku firma została nagrodzona tytułem Powiatowego Lidera Przedsiębiorczości.
Więcej na temat firmy pisaliśmy w tym artykule <<Serca tych dzwonów biją na wieżach kościelnych na całym świecie. Tworzy je firma ze Śląska>>.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
853Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
609Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
515Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
496Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
437Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
+2 / -0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
+1 / -0KAS w Katowicach ostrzega: oszuści podszywają się pod Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową
0Ostatni dzwonek na rozliczenie PIT! Nie zapomnij przekazać 1,5% podatku
0MF: Wpływy z VAT niższe niż zakładano w budżecie 2024. "Efekt nadoptymistycznych prognoz"
0"One in, two out". Przełom deregulacyjny staje się faktem - premier przedstawił propozycje dla biznesu
0UE odrobiła lekcje po powodzi 2024. Szybsze reakcje na klęski żywiołowe
0