Koronawirus a biznes

W Czechach już nie popracujesz. Od 27 marca nowe ograniczenia

2020-03-25, Autor: bf, tora

Osoby pracujące za granicą od piątku 27 marca objęte będą 14-dniową kwarantanną. To skutek nowego rozporządzenia ministra zdrowia.

Reklama

Pracujesz w Czechach? Czeka cię kwarantanna

Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach informuje, że w związku z wejściem w życie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 24 marca br., wprowadzone zostaną kolejne ograniczenia w przekraczaniu granicy państwowej. Dotyczyć one będą osób, które mieszkają w Polsce, bądź w kraju sąsiednim, ale pracują na co dzień w drugim kraju i do tej pory przekraczały granicę regularnie.

- Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte 14-dniową kwarantanną. Podstawą do tego były dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy. Począwszy od 27 marca 2020 r. (piątek godz. 00:00) 14-dniową obowiązkową kwarantanną objęte będą również osoby przekraczające granice, na co dzień pracujące w państwie sąsiednim – tłumaczy Alina Kucharzewska, rzecznik Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Ograniczenia będą obowiązywać na całej granicy RP.

Potwierdza to Ministerstwo Zdrowia. - Kwarantanna jest dla osób pracujących za granicą – słyszymy w biurze komunikacji resortu zdrowia.

Myląca grafika. Kierowcy zwolnieni

Tym samym widniejąca wciąż w mediach społecznościowych grafika z napisem „Obowiązuje 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy! Wyjątki: osoby podróżujące w związku z pracą i służbą” jest niejednoznacza. Dojeżdżający do pracy np. w Czechach wracając do Polski muszą się udać na kwarantannę, ale już kierowcy zawodowi – nie.

- Kierowcy realizujący przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego lub międzynarodowego transportu kombinowanego nadal są zwolnieni z kwarantanny. Ten przepis się nie zmienił – słyszymy w Departamencie Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Sanepid wyda zaświadczenie

Pytania rodzi jeszcze jeden punkt rozporządzenia związany z pracą zagraniczną, mianowicie § 2. 2. Od dnia 27 marca 2020 r. osoba przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym może otrzymać, na swój wniosek, od właściwego organu Państwowej Inspekcji Sanitarnej zaświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny określonej w § 2 ust. 2 rozporządzenia zmienianego w § 1. ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ZDROWIA z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii”.

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że jest to przepis mówiący o tym, że pracownik, który na skutek nowych obostrzeń nie będzie mógł świadczyć pracy za granicą, może pobrać w sanepidzie zaświadczenie o odbywaniu obowiązkowej kwarantanny.

Aktualnie w Republice Czeskiej pracuje około 30 000 Polaków.

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Otrzymuj najciekawsze newsy biznesowe ze Śląska!

Zapisz się do naszego newslettera!

Sonda

Koronawirus: jaka pomoc dla firm byłaby najlepsza?








Oddanych głosów: 296