Dom samowystarczalny jest koncepcją, która polega na mieszkaniu z dala od cywilizacji. Taka inwestycja ma zapewniać dostęp do prądu czy wody ze źródeł odnawialnych. Czy biorąc pod uwagę polskie prawo, jesteśmy w stanie zrealizować taką inwestycję?
Dom samowystarczalny [https://ekohub.pl/dom-samowystarczalny] nie potrzebuje zasilania z miejskich mediów. Nie musi mieć przyłącza gazowego i dostępu do kanalizacji. Jego budowa wiąże się ze stworzeniem oczyszczalni ścieków i studni. Dla wielu rodzin w naszym kraju taki dom jest prawdziwym marzeniem. Warto jednak zaznaczyć, że nie jest to tanie w budowie rozwiązanie i nie każdy może sobie na nie pozwolić.
Budowa takiego domu wymaga spełnienia wielu formalności i zapewnienia dostępu do prądu i wody we własnym zakresie. Nie jest to niemożliwe, ale początkowe koszty mogą wydawać się duże. Co zrobić, by zapewnić dostęp domu samowystarczalnego do mediów?
Prąd pozyskiwać możemy na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest generator spalinowy, który będzie wytwarzał energię elektryczną w momencie, gdy nasze pale słoneczne nie będą działać. Podstawowym źródłem pozyskiwania prądu powinna być energia słoneczna, która za pomocą fotowoltaiki zmieniona zostanie w prąd stały, potrzebny do zasilania popularnych urządzeń elektrycznych w naszym domu.
Ważne, by zdecydować się na wyposażenie domu w urządzenia energooszczędne. Pomimo że fotowoltaika w okresie słonecznym jest w stanie pokryć nasze zapotrzebowanie, w zimie może nie zapewnić jej tyle, by pokryć nasze potrzeby. Oczywiście wartym uwag rozwiązaniem będą akumulatory do magazynowania prądu, ale również i one mają ograniczoną pojemność. To właśnie dlatego warto na etapie wyposażania naszego domu wybierać urządzenia o niskim zapotrzebowaniu na prąd.
Sprawdź też: https://ekohub.pl/
Woda jest stosunkowo prosta do pozyskania i dostęp do niej na większej części kraju nie powinien stanowić problemu. Pozyskujemy ją ze studni, które wcześniej należy wywiercić. Najlepiej sprawdzają się studnie głębinowe, które zapewniają nam dostęp do niemal nieograniczonej ilości wody, która sama się uzupełnia. Koszt wywiercenia takiej studni powinien zamknąć się w kilkunastu tysiącach złotych. Oczywiście wszystko zależy od głębokości pokładów wody oraz możliwości swobodnego dojechania na teren inwestycji.
Alternatywą dla tego rozwiązania są studnie kopane, ale zapewniają one gorszej jakości wodę, a jej poziom może ulegać sporym wahaniom w zależności od pory roku i ilości opadów na danym terenie. To właśnie dlatego warto wybrać wiercone studnie głębinowe.
Każdy dom, by mógł zostać wybudowany, musi mieć dostęp do kanalizacji lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Jedynym wyborem w przypadku domów samowystarczalnych jest ta druga opcja. Do popularnych rozwiązań, które warto wykorzystać, należą oczyszczalnie biologiczne, drenażowe i roślinne. Wybierając konkretne rozwiązanie, należy dopasować je pod kątem wielkości domu i liczby mieszkańców. Aby przydomowe oczyszczalnie ścieków spełniały swoje zadanie, muszą być okresowo zasilane w biopreparaty i oczyszczane z osadu.
Pomimo większych kosztów takie rozwiązanie jest o wiele lepsze od szamba betonowego, które wymaga ciągłego czyszczenia i wywożenia nieczystości. Nasz dom samowystarczalny powinien skupiać się na rozwiązaniach jak najbardziej ekologicznych.
Wybierając projekt, musimy skupić się na szczegółach. Każdy dom samowystarczalny powinien charakteryzować się zwięzłą bryłą. Musi być budowany z wykorzystaniem energooszczędnych materiałów, które zagwarantują niskie zużycie energii. Rezygnacja z balkonów, wykuszy i lukarn to obowiązek, który ma zapewnić jak najlepszą szczelność stolarki okiennej.
Odpowiednie ocieplenie domu jest w stanie zapewnić lepszą wydajność pompy ciepła, którą będziemy ogrzewać dom w miesiącach zimowych. Niedostateczna termoizolacja może powodować zbyt duże straty energii i prowadzić do dużego wychłodzenia, którego nie będziemy w stanie pokryć fotowoltaiką.
Elektrownia Jaworzno na skraju katastrofy? Rafako: Tauron spala syf!
5082Senat: dodatek jednak dla wszystkich. Ustawa węglowa poprawiona
5009Przychodzi klient do Biedronki, a tu... lekarz. Sieć drwi z zakazu handlu w niedzielę
4575Autostrada A4: zmiany na odcinku Katowice-Kraków. Nowy zarządca, nowy cennik?
4370UTK hamuje zapał Czechów. RegioJet wyjedzie na polskie tory, ale rozkład okrojony
4019Przychodzi klient do Biedronki, a tu... lekarz. Sieć drwi z zakazu handlu w niedzielę
+27 / -6Autostrada A4: zmiany na odcinku Katowice-Kraków. Nowy zarządca, nowy cennik?
+20 / -2Duński urbanista bez ceregieli: Katowice to amerykańsko-sowiecka dystopia. Komentują architekci
+12 / -4Koniec z bezprawnym blokowaniem kół na osiedlach? Ważny wyrok katowickiego sądu
+7 / -1Upał w pracy. Jakie są obowiązki pracodawcy?
+5 / -0Kto zatruł Odrę? Premier: milion złotych za wskazanie sprawcy
0Ekolodzy do premiera: Odra umiera! Żądamy znalezienia winnych!
0Dodatek węglowy. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę
0Śnięte ryby w Odrze. Premier: Truciciele nie pozostaną bezkarni!
0Dodatek energetyczny to dobry pomysł? Pytamy mieszkańców Śląska (wideo)
0