Do końca maja powstanie prawie 190 km muru, którego zadaniem będzie ochrona granicy polsko-białoruskiej. Wykonawcami zapory będą firmy: Węglokoks, Polimex-Mostostal, Budimex i Unibep.
Niedawno informowaliśmy o tym, że stalowe panele do budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej zostaną dostarczone przez konsorcjum dwóch polskich spółek – Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A. i Mostostalu Siedlce. Ostatecznie do grona wykonawców zapory dołączyły firmy Budimex i Unibep. Umowę konsorcjum podpisano w siedzibie Straży Granicznej, która jest jednocześnie inwestorem całego przedsięwzięcia.
Budowa ok. 187-kilomerowej zapory na granicy polsko-białoruskiej będzie wymagała ok. 51 tys. ton stali, której dostawy w całości zabezpieczy Grupa Węglokoks. Na bazie dostarczonych przez Grupę profili i kształtowników powstanie ponad 37 tys. przęseł. Umowa zakłada budowę zabezpieczenia granicy państwowej na dwóch odcinkach Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej o długości 54,82 km i 50,73 km, za odpowiednio 167,72 mln zł netto i 158,53 mln zł netto.
– Dla nas jest to łańcuch wartości, w którym nasze spółki Huta Łabędy w Gliwicach i Huta Pokój Profile w Rudzie Śląskiej będą odpowiedzialne za produkcję kształtowników i profili zimnogiętych, natomiast rolą spółek Huta Pokój Konstrukcje i ZEM Łabędy będzie — na bazie tych profili — produkowanie, spawanie i ocynkowanie przęseł tej zapory — powiedział Tomasz Heryszek, prezes Węglokoksu.
Spółki z Grupy Węglokoksu wyprodukują kilka tysięcy gotowych przęseł. Pozostałe wyprodukuje Mostostal Siedlce, na bazie dostarczonych przez Węglokoks profili i kształtowników. Całą stal do produkcji zabezpieczy katowicka spółka.
Węglokoks będzie odpowiedzialny za całość i rytmiczność dostaw stali oraz kształtowników, a także produkcję części przęseł. Natomiast Mostostal Siedlce jest odpowiedzialny, m. in. za wytworzenie większości przęseł – dodał prezes Węglokoksu.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Jak mieć najlepszą stronę internetową?
+9 / -0Na Śląsku stanie warta pół miliarda najnowocześniejsza walcownia w Europie
+9 / -0Śląskie z rekordową unijną dotacją. Jezioro Żywieckie ma być perłą na mapie turystycznej Polski
+8 / -2Największy inwestor KSSE nie zwalnia tempa. Startuje budowa nowej hali Eko-Okien
+5 / -0Mikołów: Donald Tusk gromi CPK. "Horała ma takie same kompetencje jak Sasin"
+2 / -0