Wszystko jasne. W poniedziałek odbyło się spotkanie zarządu Polskiej Grupy Górniczej oraz dyrekcji kopalni ROW ze stroną społeczną. Najważnieszy wniosek dla pracowników, jaki płynie ze spotkania to taki, że bezpieczna eksploatacja w ruchu wydobywczym Rydułtowy będzie kontynuowana.
Plotki odnośnie rychłego zamknięcia kopalni w Rydułtowach "zderzyły się" z rzeczywistością i już teraz wiemy, jaka będzie najbliższa przyszłość rydułtowskiej kopalni należącej do grupy PGG.
W poniedziałek(9 grudnia) odbyło się spotkanie zarządu Polskiej Grupy Górniczej oraz dyrekcji kopalni ROW ze stroną społeczną.
Bezpieczna eksploatacja w ruchu wydobywczym Rydułtowy będzie kontynuowana - to najważniejszy wniosek tego spotkania.
Przypomnijmy, że w lipcu tego roku doszło do tragicznego w skutkach wstrząsu na kopalni w Rydułtowach. W miejscu zagrożenia przebywało 78 górników. >>Rydułtowy: wstrząs w kopalni. Trwa akcja ratownicza (aktualizacja)<< Niestety, po czasie napłynęła tragiczna wiadomość - jeden z górników, który był uwięziony pod ziemią zginął w wyniku tego zdarzenia. >>Z ostatniej chwili: odnaleziony górnik nie żyje<<
Po lipcowym wypadku w kopalni i wielu wstrząsach w kolejnych dniach i miesiącach tworzyły się przypuszczenia, że kopalnia w Rydułtowach może zostać zamknięta z uwagi na duże ryzyko tąpaniami. Teraz wiemy już nieco więcej.
Wczoraj (9 grudnia)Szefowie spółki – Bartosz Kępa – p.o. prezesa PGG S.A. oraz Marek Skuza – wiceprezes ds. produkcji przedstawili koncepcję dalszego funkcjonowania ruchu Rydułtowy w warunkach zaistniałych po silnym tąpnięciu, do którego doszło 11 lipca 2024 roku, a także po wstrząsie wtórnym z 14 lipca br.
Mamy tu do czynienia z dużą ilością złożonych zagadnień technicznych. Cała trudność polegała na tym, by jak najoptymalniej zaprojektować przyszłość kopalni przy wykorzystaniu danych możliwości technicznych, zapewnieniu bezpieczeństwa naszym pracownikom i oczywiście zgodnie z umową społeczną – mówił na spotkaniu pełniący obowiązki prezesa PGG S.A. Bartosz Kępa, wiceprezes ds. finansowych.
W najbliższej przyszłości wydobycie w Rydułtowach ma być mniejsze, dlatego częśc pracowników będzie alokowana na inne kopalnie grupy ROW.
Prof. dr hab. inż. prof. dr hab. inż. Andrzeja Zorychta określił możliwe kierunku dalszej eksploatacji węgla w opracowanym modelu funkcjonowania. Wiceprezes ds. produkcji Marek Skuza podkreślił, że zgodnie z ekspertyzą będzie to model jednościanowy (z możliwością krótkookresowego zazębiania się wydobycia z dwóch w ścian, prowadzonego szeregowo w dwóch różnych partiach złoża E2 i E1). Od 2026r. wydobycie wyniesie od 600 do 800 tys. ton węgla, a sporo czasu zajmie osiągnięcie zamierzonej struktury eksploatacji.
Trzeba zdawać sobie sprawę, że duża część załogi Rydułtów docelowo będzie alokowana na inne ruchy wydobywcze, jednak wyłącznie w ramach kopalni ROW. Chcemy przełożyć ciężar wydobycia na inne ruchy, bo 2 500 osób to za dużo do planowanego modelu w Rydułtowach – zapowiedział wiceprezes Marek Skuza. Dodał, że jednocześnie kopalnia ROW (podobnie jak inne zakłady w całej spółce) zamierza odchodzić od usług firm zewnętrznych: - Zmierzamy generalnie do tego, aby wszystko, co jest w kompetencjach naszych pracowników było wykonywane załogą własną.
Odstawa urobku z Rydułtów ma być kierowana na ruch Marcel. Od 1 stycznia 2025 roku ma wejść w życie nowy schemat organizacyjny kopalni ROW, który dostosowany będzie do nowego modelu eksploatacji.
Perspektywicznie patrząc, jeśli w skorygowanej strukturze uda nam się fedrować w partiach E1 i E2, to wydobędziemy wprawdzie trochę mniej węgla, ale będziemy w stanie prowadzić eksploatację do momentu wygaszenia kopalni przewidzianego w harmonogramie według umowy społecznej – ocenił wiceprezes Marek Skuza.
Podczas spotkania nie zabrakło także informacji w sprawie dalszej przyszłości kopalń ROW.
Umowa społeczna przewiduje, że ruch Rydułtowy ma działać do 2043 r., Marcel do 2046 r., a Jankowice i Chwałowice w kopalni ROW aż do 2049 r. Przedstawiciele zarządu PGG S.A. poinformowali, że korekty modelu eksploatacji w ruchu Rydułtowy wpłyną na wielkość dotacji do redukcji zdolności produkcyjnych. Stosowne zmiany znalazły już odzwierciedlenie w planach spółki i dokumentach zgłoszonych do Ministerstwa Przemysłu.
Spółka liczy na to, że zostaną w I kwartale 2025r, zaakceptowane skorygowane projekty eksploatacji dla ruchu Rydułtowy KWK ROW.
- Sprawa w ruchu Rydułtowy nie przypomina tej z Bobrka i wszędzie, gdzie mogliśmy, staraliśmy się to wykazać (mamy alternatywne udostępnienie złoża). Odbyłem wiele spotkań z ekspertami ze świata nauki jak i z ekspertami z WUG, poszukując dalszego modelu funkcjonowania ruchu Rydułtowy, który ze względu na poziom bezpieczeństwa byłby akceptowalny. Jestem pełen wiary, że poza pewnymi szczegółami, które musimy jeszcze dograć, zaproponowany przez nas model ma dużą szansę na uzyskanie akceptacji przez komisję ds. zagrożeń naturalnych przy Prezesie WUG – ocenił wiceprezes Marek Skuza.
Plany spółki odzwierciedlone zostały w budżecie przyszłorocznym, w Planie Techniczno-Ekonomicznym (PTE) i w POK-ach (Plany Operacyjne Kopalń). Zostały one zatwierdzone już przez zarząd, radę nadzorczą, a teraz spółka czeka na najważniejsze zatwierdzenie: przez Ministerstwo Przemysłu i przez Agencję Rozwoju Przemysłu.
Materiał oryginalny: https://www.tuwodzislaw.pl/wiadomosci,wiemy-co-dalej-z-kwk-rydultowy-pgg-podjela-decyzje,wia5-3266-30357.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
3720Rząd rozwiewa wątpliwości ws. podatku od ogrodzeń. "Nie kuriozum, a fake news"
1358Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
1260O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
1214Pałac Kota - 8 konceptów gastronomicznych w dawnej siedzibie katowickiego oddziału PKO BP
1189Inwestycje za prawie 150 mln zł. Katowice Airport sumuje pierwszy rok realizacji dużego planu
+4 / -0Park technologiczny, centrum laboratoryjne. Co zamiast fabryki Izery powstanie w Jaworznie? (wideo)
+4 / -0O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
+5 / -2Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
+2 / -0Pierwsza łopata wbita. W Katowicach rusza budowa Centrum Himalaizmu za ponad 47 mln zł
+2 / -0Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
0W kopalni JSW powstanie jedna z najnowocześniejszych instalacji w światowym górnictwie
0Katowice i PLK idą na noże ws. przebudowy węzła. Kolejarze reagują na miejskie fake newsy
0Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
0Pierwsza łopata wbita. W Katowicach rusza budowa Centrum Himalaizmu za ponad 47 mln zł
0