Czwarty już silnik gazowy do produkcji prądu i ciepła uruchomiła grudniu należąca do Polskiej Grupy Górniczej gliwicka kopalnia Sośnica. Tym samym własne jednostki kogeneracyjne zasilane metanem ujmowanym ze złóż węgla pokrywają teraz połowę zapotrzebowania na energię elektryczną i całość potrzeb grzewczych zakładu górniczego.
Dzięki inwestycji wskaźnik zagospodarowania metanu w Sośnicy wzrósł do 70 proc. Najnowszy silnik metanowy (zespół generatorowy) ma 2003 kW mocy elektrycznej i ponad 2027 kW ciepła.
Specjaliści z kopalni Sośnica podkreślają, że silniki gazowe są przyjazne dla środowiska, wygodne w eksploatacji, bezpieczne i pewne w działaniu.
Kogeneracja, czyli jednoczesna produkcja ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu, w jednym procesie technologicznym, pozwala na uzyskanie o 30 proc. wyższej sprawności energetycznej niż przy rozdzielonym wytwarzaniu. Sprawność końcowa osiąga 80-90 proc. W ten sposób obniżamy zużycie paliwa, ograniczamy emisje zanieczyszczeń i substancji szkodliwych. Ponieważ ciepło w kogeneracji stanowi produkt uboczny przy generowaniu prądu, nie trzeba zużywać dodatkowego paliwa do wytworzenia ciepła potrzebnego w kopalni – objaśnia Janusz Szyma, główny mechanik ds. obiektów podstawowych kopalni Sośnica.
Dodaje, że kogeneracja szczególnie sprawdza się w zakładach, które tak jak kopalnie przez cały rok stale zużywają elektryczność i ciepło. Układ kogeneracyjny (z silnikami gazowymi i nowoczesnym kotłem wodnym) pozwala bardzo elastycznie sterować wytwarzaniem energii, zabezpiecza niezbędną moc, utrzymuje stabilne napięcie prądu i jego częstotliwość. Urządzenia o kompaktowej, modułowej konstrukcji mają obudowy, które skutecznie tłumią hałas (co ma znaczenie szczególnie w pobliżu osiedli mieszkaniowych).
W ramach podejmowanych działań proekologicznych Polska Grupa Górnicza od wielu lat zastępuje silnikami metanowymi przestarzałe kotły na stałe paliwo węglowe. Kopalnie starają się też pożytecznie zutylizować jak najwięcej ujmowanego w wyrobiskach metanu, który inaczej musiałby trafić do atmosfery (zwiększając niestety efekt cieplarniany). Jeden silnik gazowy (jak ten z Sośnicy) spala rocznie ponad 4,5 mln metrów sześc. metanu, co pozwala na redukcję emisji 81,4 tys. t dwutlenku węgla.
Inwestycje w kogeneracyjne silniki metanowe są opłacalne ekonomicznie:
Im droższa energia elektryczna i gaz, tym bardziej opłaca się inwestować w kogenerację, która pomimo wysokich początkowych nakładów inwestycyjnych posiada szybką stopę zwrotu, uzależnioną właśnie od wysokości cen energii na rynku – mówi p.o. prezesa PGG Bartosz Kępa, wiceprezes ds. finansowych.
Polska Grupa Górnicza inwestuje w wykorzystanie metanu z kopalń w gazowych silnikach kogeneracyjnych. W spółce pracuje już 11 takich agregatów, ich łączna moc wynosi 20,5 MW elektryczności i tyle samo ciepła.
Oprócz kopalni Sośnica silniki spalają metan m.in. w kopalni ROW (w ruchach Marcel, Jankowice, Rydułtowy) oraz w ruchu Halemba kopalni Ruda. W planach na lata 2025-2027 PGG S.A. ma zbudowanie kolejnych 6-7 zasilanych metanem agregatów o mocy 9-11 MW.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
3717Rząd rozwiewa wątpliwości ws. podatku od ogrodzeń. "Nie kuriozum, a fake news"
1348Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
1234O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
1213Pałac Kota - 8 konceptów gastronomicznych w dawnej siedzibie katowickiego oddziału PKO BP
1189Inwestycje za prawie 150 mln zł. Katowice Airport sumuje pierwszy rok realizacji dużego planu
+4 / -0Park technologiczny, centrum laboratoryjne. Co zamiast fabryki Izery powstanie w Jaworznie? (wideo)
+4 / -0O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
+5 / -2Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
+2 / -0Pierwsza łopata wbita. W Katowicach rusza budowa Centrum Himalaizmu za ponad 47 mln zł
+2 / -0Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
0W kopalni JSW powstanie jedna z najnowocześniejszych instalacji w światowym górnictwie
0Katowice i PLK idą na noże ws. przebudowy węzła. Kolejarze reagują na miejskie fake newsy
0Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
0Pierwsza łopata wbita. W Katowicach rusza budowa Centrum Himalaizmu za ponad 47 mln zł
0