Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz największa w Polsce sieć warsztatów ProfiAuto Serwis zamierzają zrewolucjonizować sposób kształcenia mechaników samochodowych w Polsce. Dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości będą oni mogli uczyć się swojego fachu nie tylko podczas praktyk zawodowych, lecz także z wykorzystaniem gogli VR oraz nowoczesnego oprogramowania. Wersja pilotażowa projektu ma rozpocząć się w śląskich szkołach mechanicznych jeszcze w tym roku szkolnym. Jego inaugurację ogłoszono na zorganizowanej w Akademii WSB konferencji „Szkoła przyszłości”, której towarzyszył I Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR.
Głównym celem inicjatywy KSSE oraz marki ProfiAuto jest stworzenie nowoczesnej platformy edukacyjnej, która ułatwi przyszłym mechanikom profesjonalny start w zawodzie. ProfiAuto Serwis VR to aplikacja, w której użytkownik porusza się po modelowym, wirtualnym warsztacie samochodowym. Zawiera ona kilka scenariuszy serwisowych, takich jak np. wymiana tarcz czy klocków hamulcowych bądź akumulatora. Aplikacja na bieżąco koryguje błędy i uczy adeptów mechaniki dobrych nawyków.
Forma wirtualna pozwala jednocześnie na wielokrotne powtarzanie danego ćwiczenia, bez ograniczeń czasowych i sprzętowych. Zapoznaje nie tylko z praktycznym aspektem pracy, ale też z dodatkowymi możliwościami, jakie oferują obecnie profesjonalne serwisy motoryzacyjne. Sieć ProfiAuto oraz firma VRTechnology z Gliwic – twórca narzędzia – zamierzają udostępnić technologię wirtualnego warsztatu uczniom bezpłatnie. Jak przewidują przedstawiciele KSSE, z aplikacji skorzystać będą mogli także adepci automatyki, mechatroniki i elektroniki.
Efektem rozmów KSSE oraz ProfiAuto z dyrektorami szkół samochodowych jest plan wprowadzenia projektu do systemu kształcenia w roku szkolnym 2021/2022. Wpierw jako pilotaż na Śląsku, lecz z perspektywą rozwinięcia na pozostałe województwa. Wprowadzenie technologii VR (Virtual Reality) może stanowić jednocześnie remedium na ograniczoną infrastrukturę i możliwości sprzętowe jednostek edukacyjnych oraz ewentualne potrzeby zdalnego nauczania.
- Atutem KSSE, jak i całego regionu, jest kapitał ludzki. To młodzi ludzie są naszym potencjałem, dzięki któremu KSSE jest obecnie najlepszą Strefą w Europie. Dlatego też niezmiennie wspieramy inicjatywy, które wykorzystują nowoczesne technologie do rozwoju umiejętności młodego pokolenia i jednocześnie rewolucjonizują sposoby kształcenia, czerpiąc z najlepszych światowych wzorców. Liczymy, że ten projekt będzie tego doskonałym przykładem – mówi dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Inauguracją projektu był „I Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR”, w którym udział wzięło niemal 20 drużyn z całego województwa śląskiego – młodych adeptów mechaniki samochodowej. Konkurencje turniejowe zawierały zadania praktyczne oraz testy teoretyczne, z wykorzystaniem aplikacji ProfiAuto Serwis VR. Pierwsze miejsce zajął Zespół Szkół Technicznych w Dąbrowie Górniczej. Drugie miejsce zajął Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie, a trzecie Zespół Szkół nr 7 im. Stanisława Mastalerza w Katowicach.
Turniej Młodych Mechaników VR rozstrzygnięty ‼🏆I miejsce-Zespół Szkół Technicznych w Dąbrowie Górniczej, II miejsce-Zespół Szkół Technicznych w Mikołowie, III miejsce-ZS7 Katowice Mastalerz. Nagrody wręczył Prezes @KatowickaSSE dr @MichalekJanusz oraz Wiceprezes Monika Bryl👏 pic.twitter.com/ivSe9ukWSK
— KSSE S.A. (@KatowickaSSE) October 26, 2021
Kolejnym etapem inicjatywy będzie cykl spotkań w szkołach z prezentacją narzędzia, ukazaniem spektrum jego możliwości oraz przedstawieniem planu rozwoju kolejnych modułów szkoleniowych. Uczniowie będą mogli korzystać z niego w sposób nieodpłatny, w jego pełnym wymiarze. Dodatkowo partnerzy projektu – szkoleniowcy czołowych dostawców części z branży automotive współpracujący z siecią ProfiAuto – wykazali chęć organizacji spotkań z uczniami w szkołach i przeprowadzenia dodatkowych szkoleń z użyciem aplikacji ProfiAuto Serwis VR.
- Początkowo wirtualny warsztat miał być narzędziem do kształcenia mechaników z sieci ProfiAuto. Wraz z przedstawicielami KSSE oraz firmy VRTechnology dostrzegliśmy jednak ogromny potencjał edukacyjny naszego rozwiązania. Patrząc na zainteresowanie projektem, głęboko wierzymy, że zrewolucjonizuje on system nauki i przyczyni się do budowania kompetencji zawodowych nowego pokolenia pracowników serwisów samochodowych. Ta inicjatywa to także doskonały przykład na to, że współpraca szkolnictwa i nauki z biznesem może mieć bezpośrednie przełożenie na rozwój tak ważnej gałęzi przemysłu, jaką jest w Polsce motoryzacja – mówi Michał Tochowicz, wiceprezes firmy Moto-Profil, właściciela marki ProfiAuto.
I Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR był częścią drugiej edycji konferencji „Szkoła przyszłości”, która odbyła się w ramach programu KSSE „Śląskie.Zawodowcy” 26 października 2021 roku w Akademii WSB. Celem wydarzenia było stworzenie okazji do dyskusji nt. potrzeb i przyszłości nowoczesnego kształcenia zawodowego oraz prezentacja projektu „Śląskie.Zawodowcy”, realizowanego wraz z partnerami biznesowymi dla uczniów szkół zawodowych województwa śląskiego. Wśród zaproszonych gości pojawili się przedstawiciele władz województwa śląskiego, jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu oraz dyrektorzy i nauczyciele szkół kształcących w zawodach branżowych.
ŚląskiBiznes.pl był patronem medialnym wydarzenia.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
"Podobasz mi się lub nie". Związkowcy: Program odejść z Poczty Polskiej dobrowolny tylko z nazwy
2887Ruszył proces przedsiębiorcy za otwarcie klubu w czasie pandemii. „Byłem przykładem odważnego przedsiębiorcy”
907636 mln zł zysku. Tauron pokazał wyniki za trzeci kwartał
472JSW dogadała się z Bogdanką. Węglowe giganty będą współpracować
459Jedyne takie w Polsce Branżowe Centrum Umiejętności zaczęło działać na Śląsku
210Silver Economy - odpowiedź na wyzwania demograficzne
+2 / -0"Podobasz mi się lub nie". Związkowcy: Program odejść z Poczty Polskiej dobrowolny tylko z nazwy
+2 / -0Przedsiębiorca i członek RIG w Katowicach Konsulem Honorowym Mongolii
+1 / -0Prezes Zarządu Euvic 2030 na czele Digitree Group. Tobiasz Wybraniec zastąpi Konrada Żaczka
+1 / -0Silver Economy - odpowiedź na wyzwania demograficzne
0Jedyne takie w Polsce Branżowe Centrum Umiejętności zaczęło działać na Śląsku
0JSW dogadała się z Bogdanką. Węglowe giganty będą współpracować
0636 mln zł zysku. Tauron pokazał wyniki za trzeci kwartał
0Ruszył proces przedsiębiorcy za otwarcie klubu w czasie pandemii. „Byłem przykładem odważnego przedsiębiorcy”
0