Zlokalizowane w obrzeżu tzw. Starych Katowic nowopowstałe osiedle zostało uhonorowane prestiżową Nagrodą Roku SARP 2024. Wyróżnienie przyznano za "racjonalne pod względem ekonomicznym i atrakcyjne architektonicznie ukształtowanie zespołu mieszkaniowego o znacznej wielkości, wbudowanego w żywą i gęstą tkankę miasta" - czytamy w uzasadnieniu jury.
Zaprojektowane przez pracownię UCEES dla Activ Investment osiedle Nova Mikołowska w Katowicach otrzymało Nagrodę Roku SARP 2024 w kategorii budynek wielorodzinny za "racjonalne pod względem ekonomicznym i atrakcyjne architektonicznie ukształtowanie zespołu mieszkaniowego o znacznej wielkości, wbudowanego w żywą i gęstą tkankę miasta".
Nowopowstałe osiedle zlokalizowane jest w obrzeżu tzw. Starych Katowic, w kwartale wyznaczonym ulicami: Raciborską, Strzelecką i Mikołowską. Już na planie Miasta Wielkich Katowic i Okolic (mapy z początku ubiegłego wieku) obszar ten przedstawiany był jako trójkątny kwartał zabudowy. Z czasem ulegał on stopniowej degradacji i po wyburzaniu kolejnych budynków, działka przez wiele lat pozostawała niezagospodarowana.
W przechodzącym burzliwą metamorfozę Śródmieściu, w którym co rusz powstają nowe biurowce i kompleksy mieszkaniowe, zastaliśmy pomiędzy Dworcem Głównym Katowice a Parkiem Kościuszki niemal pozbawioną budynków przestrzeń, z kilkoma zachowanymi jeszcze kamienicami. Dlatego zależało nam, aby projekt uzupełniał historyczny kwartał zabudowy i przywracał to miejsce do życia - z nowymi przestrzeniami, ale też wtopionymi we współczesne budynki zabytkowymi kamienicami - tłumaczy arch. Marek Szpinda, współwłaściciel UCEES.
Takie założenie architektów przyniosło profit.
Jury konkursu zwróciło uwagę na to, że "architekci właściwie odczytali historie sąsiadów - o podcieniach, o podwórkach, o rytmach architektury, o zróżnicowaniu wysokości, o materiałach, o kolorach, o nastroju - i czerpiąc z ich bogactwa, stworzyli nową, własną i interesującą opowieść”.
Realizacja wykorzystuje kody miejsca, porządkuje otoczenie, bez potrzeby jego podporządkowania sobie. Tak należy budować miasto - czytamy dalej w uzasadnieniu.
Architekci zaprojektowali zespół dwóch budynków mieszkalnych z usługami w formie sub-kwartałów, kształtując kompozycję brył na rzucie w kształcie litery "U" oraz "pięciokąta" z dziedzińcem w środku. Trzeci, niewielki budynek dostawiono do istniejącej kamienicy czynszowej.
Rozbicie nowej zabudowy umożliwiło zachowanie otwartego, pozbawionego grodzeń, fragmentu miasta, a kreślenie linii zabudowy w oparciu o narzucony układ pierzejowy i zaprojektowany układ komunikacji wewnątrz kwartału, pozwoliły na zróżnicowanie kształtu elewacji - wyjaśniają architekci.
Kluczową decyzją, poza funkcjonalnym otwarciem kwartału "na miasto", była przyjęta zasada otwartości przestrzennej, która zrealizowana została poprzez liczne podcienia i prześwity w formie bram prowadzących do wnętrza dziedzińców. W efekcie uzyskano wiele bliskich kadrów oraz atrakcyjnych i dalekich widoków perspektywicznych, w tym na górującą w sąsiedztwie wieżę kościoła Apostołów Piotra i Pawła.
Architektura honoruje również wysokości sąsiedniej zabudowy. Adaptując się do otoczenia, wypełnia ubytki, spaja budynki nowe z istniejącymi. Miejscami, za sprawą ślepych, kurtynowych fragmentów elewacji materia zabliźnia tkankę i ożywia charakter elewacji. Ich zmienną tektonikę tworzą liczne wcięcia i cofnięcia, będące efektem konsekwentnie projektowanych brył, których ostateczny kształt uzyskano poprzez odejmowanie szeregu "mas".
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
3717Rząd rozwiewa wątpliwości ws. podatku od ogrodzeń. "Nie kuriozum, a fake news"
1347Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
1232O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
1213Pałac Kota - 8 konceptów gastronomicznych w dawnej siedzibie katowickiego oddziału PKO BP
1189Inwestycje za prawie 150 mln zł. Katowice Airport sumuje pierwszy rok realizacji dużego planu
+4 / -0Park technologiczny, centrum laboratoryjne. Co zamiast fabryki Izery powstanie w Jaworznie? (wideo)
+4 / -0O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
+5 / -2Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
+2 / -0Pierwsza łopata wbita. W Katowicach rusza budowa Centrum Himalaizmu za ponad 47 mln zł
+2 / -0Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
0W kopalni JSW powstanie jedna z najnowocześniejszych instalacji w światowym górnictwie
0Katowice i PLK idą na noże ws. przebudowy węzła. Kolejarze reagują na miejskie fake newsy
0Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
0Pierwsza łopata wbita. W Katowicach rusza budowa Centrum Himalaizmu za ponad 47 mln zł
0