Dalkia Polska Energia zbuduje instalację odzysku ciepła z wód dołowych w należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Mysłowice-Wesoła.
6 grudnia w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach, Marek Skuza - wiceprezes ds. produkcji PGG oraz Konrad Borowski, prezes zarządu spółki Dalkia Polska Energia podpisali umowę o współpracy, dotyczącą budowy instalacji odzysku ciepła z wód dołowych w kopalni Mysłowice - Wesoła.
Jak informuje biuro prasowe PGG, instalacja o mocy 2MW pozwoli wykorzystać ciepło geotermalne z wód dołowych kopalni Mysłowice-Wesoła i wpisuje się w potrzebę redukcji emisji gazów cieplarnianych i ideę zrównoważonego rozwoju.
Instalacja pompy ciepła będzie się znajdować w budynku na terenie dzierżawionym od Kopalni Mysłowice-Wesoła. Lokalizacja pompy ciepła została wybrana ze względu na bliskość położenia rurociągów wody dołowej, sieci cieplnej, rozdzielni elektrycznej o odpowiednim napięciu oraz wolną przestrzeń pod budowę instalacji. Jako dolne źródło ciepła będzie wykorzystywana woda o temperaturze około 25oC wypompowywana z poziomu 655 m - czytamy.
Pompa ciepła typu woda-woda wykorzystuje energię cieplną zawartą w wodzie dołowej stanowiącej dolne źródło ciepła. Proces zaczyna się od pobrania energii z dolnego źródła w parowniku, gdzie czynnik roboczy pochłania ciepło z wody. Czynnik roboczy, pod wpływem sprężenia w sprężarce, osiąga wysoką temperaturę i ciśnienie, a następnie w skraplaczu przekazuje zgromadzone ciepło do wody sieciowej, która trafia do systemu grzewczego. Po oddaniu ciepła czynnik roboczy rozpręża się, a cykl zaczyna się od nowa. Pompa ciepła pozwala na przepływ energii ze źródła o niższej temperaturze do źródła o wyższej temperaturze. Woda dołowa stanowi niskotemperaturowe źródło energii geotermalnej jest więc odnawialnym źródłem energii.
Działalności PGG przyświeca idea społecznej odpowiedzialności biznesu, stąd zawarcie współpracy będącej pionierskim rozwiązaniem w strukturach spółki. Udostępnienie w ten sposób posiadanych zasobów wpisuje się w realizację założeń europejskiej zielonej transformacji i jest dla naszej spółki bardzo istotne, dzięki temu moglibyśmy w sposób znaczący obniżyć zapotrzebowanie na energię, która musiałaby powstać z innych źródeł - wyjaśnia Marek Skuza, wiceprezes ds. produkcji Polskiej Grupy Górniczej.
- Biorąc pod uwagę obecną sytuację sektora wydobywczego, realizacja projektów z obszaru efektywności energetycznej i wykorzystywania już istniejącego potencjału jest działaniem wartym wysiłku – dodaje prezes Skuza.
Zgodnie z podpisaną umową obie strony ustalają zasadnicze kierunki i plan współpracy dotyczącej budowy instalacji niskotemperaturowej energii geotermalnej w kopalni.
Budowa tej instalacji w kopalni Mysłowice-Wesoła jest zgodna ze strategią Dalkii Polska Energia, która dąży do redukcji emisji i odejścia od węgla w produkcji ciepła do 2029 roku. Najbardziej ekologiczna energia to ta niezmarnowana, dlatego wykorzystywanie ciepła odpadowego lub z OZE powinno stawać się coraz powszechniejsze. Nasza spółka chce promować i wykorzystywać to rozwiązanie, by móc dostarczać swoim klientom ciepło o jak najniższym śladzie węglowym – powiedział Konrad Borowski, prezes Dalkii Polska Energia S.A.
Jak się dowiadujemy, realizacja inwestycji przyniesie wzajemne korzyści Dalkii i PGG i pozwoli spełnić kryteria efektywności systemów ciepłowniczych zgodnie z aktualizacją przepisów dyrektywy dotyczącej efektywności energetycznej (EED), a PGG S.A. umożliwi zabudowę instalacji pompy ciepła oraz osiągnięcie celów ekologicznych, udostępniając energię geotermalną wody dołowej do celów energetycznych.
Instalacja da możliwość ograniczenia emisji CO2 o 1319 ton rocznie i przyniesie oszczędność energii końcowej rzędu 5260 MWh w tym samym czasie. Inwestycja zostanie oddana do użytku w trzecim kwartale 2026 roku.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Niemiecka firma pierwsza w wyścigu o kluczowe polskie złoże. Gwóźdź do trumny JSW?
3715Rząd rozwiewa wątpliwości ws. podatku od ogrodzeń. "Nie kuriozum, a fake news"
1343O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
1213Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
1210Pałac Kota - 8 konceptów gastronomicznych w dawnej siedzibie katowickiego oddziału PKO BP
1189Inwestycje za prawie 150 mln zł. Katowice Airport sumuje pierwszy rok realizacji dużego planu
+4 / -0Park technologiczny, centrum laboratoryjne. Co zamiast fabryki Izery powstanie w Jaworznie? (wideo)
+4 / -0O zamykaniu kopalń "po polsku". "W większości przypadków barbarzyństwo i zbrodnia gospodarcza"
+5 / -2Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
+2 / -0Pierwsza łopata wbita. W Katowicach rusza budowa Centrum Himalaizmu za ponad 47 mln zł
+2 / -0Burza w szklance wody o złoże Dębieńsko? Niemiecka spółka: nie konkurujemy z JSW
0W kopalni JSW powstanie jedna z najnowocześniejszych instalacji w światowym górnictwie
0Katowice i PLK idą na noże ws. przebudowy węzła. Kolejarze reagują na miejskie fake newsy
0Największa prywatna linia lotnicza w Polsce najemcą hangaru w Katowice Airport
0Pierwsza łopata wbita. W Katowicach rusza budowa Centrum Himalaizmu za ponad 47 mln zł
0