W środę w Pszczynie zainaugurowano cykl Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Podczas konferencji Think Eco, w obecności parlamentarzystów, samorządowców i przedsiębiorców, burmistrz, dwie spółki oraz RiG Katowice podpisali umowę dotyczącą wykorzystania wodoru do produkcji ciepła. To pionierskie w skali kraju przedsięwzięcie może doprowadzić Pszczynę do zostania miastem zeroemisyjnym.
Podczas forum burmistrz Dariusz Skrobol podpisał intencyjną umowę ze spółką SBB Energy SA, spółką Veolia Energia Polska SA oraz Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach, w zakresie technologii wodorowych oraz opracowania koncepcji technologicznej obejmującej produkcję, magazynowanie i utylizację wodoru, który może zostać wykorzystany między innymi na potrzeby ciepłownictwa systemowego.
- Dzisiaj Pszczyna poczyniła kolejny duży krok w stronę gminy zeroemisyjnej. Realizacja projektu pozwoli: zredukować smog, uniezależnić się od zewnętrznych dostawców prądu i gazu, stworzyć nowe możliwości dla innowacyjnego i ekologicznego przemysłu. Dodatkowo wodór będzie stopniowo wprowadzany jako paliwo w transporcie publicznym - zapowiada burmistrz Dariusz Skrobol.
- Unikatowy w skali kraju projekt, który opiera się na wodorze, to idealne rozwiązanie dla Pszczyny, dlatego bardzo cieszę się, że będziemy liderem w nowych rozwiązaniach technologicznych czystego powietrza.
Prawie całe przedsięwzięcie będzie sfinansowane ze środków, które Unia Europejska zarezerwowała na tego typu projekty. Ambitny projekt już w trakcie konferencji spotkał się z uznaniem.
- Mimo tego, że Pszczyna w rankingach zanieczyszczenia powietrza znajduje się na czele, to gdyby zrobić ranking gmin najbardziej aktywnych w zakresie walki ze smogiem, to również Pszczyna by się na czele takiej listy znalazła, bo widzimy i obserwujemy, jak często i chętnie korzysta z naszych środków na realizację programów dotyczących niskiej emisji – komplementował Pszczynę Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.
Projekt wpisuje się w strategię, o której podczas konferencji w Muzeum Zamkowym w Pszczynie mówił także marszałek Jakub Chełstowski.
- Zakładamy, że w przeciągu 10 lat Śląsk przejdzie zmianę. Są środki z Unii Europejskiej, z komisji, z tego, co wynegocjował rząd premiera Mateusza Morawieckiego, parlamentarzyści i europarlamentarzyści. Za to bardzo dziękuję - mówił w Sali Lustrzanej marszałek województwa, dodając, że w śląskim są oczekiwania, by utworzyły się tu przemysł i technologie oparte na zeroemisyjności.
- Wszyscy chcemy żyć w szczęściu i zdrowiu, a żeby szczęście i zdrowie nie były sprzeczne z tym, co na co dzień robimy, takie działania jakie wykonujemy dzisiaj są koniecznością i są czymś, do czego jesteśmy zobowiązani nie tylko wobec siebie, naszego zdrowia, ale przede wszystkich względem zdrowia i przyszłości kolejnych pokoleń - powiedział z kolei Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, która była gospodarzem środowego forum.
- Jesteśmy jako region wciąż z przemysłem kojarzeni, ale dziś idziemy ku innemu jego rodzajowi – związanemu z ekologią. Dyskusja na ten temat tocząca się w naszym województwie ma właściwe proporcje. Troska o klimat niezaprzeczalnie jest priorytetem. Chcemy oddychać czystym powietrzem, niemniej troska o człowieka to także tworzenie nowych miejsc pracy. One mają pojawiać się już w tym nowym środowisku biznesowym. W kontekście ekologii w naszym regionie mamy jeszcze wiele do poprawy, ale wiele też zostało już zrobione. I jest to doceniane – mówił poseł do Parlamentu Europejskiego, Grzegorz Tobiszowski.
Podczas konferencji głos zabrali też m.in. Kazimierz Karolczak - przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz, wieloletni parlamentarzysta i wiceprezes Rady Ministrów w rządzie Jerzego Buzka - Janusz Steinhoff, a także wielu innych gości reprezentujących społeczność parlamentarną, samorządową i biznesową.
Wśród gości reprezentujących społeczność biznesową i społeczną był Wacław Wrana, wiceprezes zarządu grupy medialnej TuPolska, który przybliżył założenia oraz efekty społecznej akcji Karny Kopciuch, polegającej na zbieraniu zgłoszeń od mieszkańców o osobach używających tzw. kopciuchów i nakłanianiu ich do wymiany źródła ciepła.
Inicjator Karnego Kopciucha podkreślił, że od inauguracji akcji na początku 2020 roku spłynęło z całego kraju 1000 zgłoszeń. Wacław Wrana podkreślał, że dopiero dzięki akcji wielu Polaków dowiedziało się o możliwościach pozyskiwania dofinansowania do wymiany źródła ciepła na przyjazne środowisku czy do termomodernizacji budynków. Wiceprezes TuPolski zachęcił też uczestników Think Eco do współpracy przy rozwijaniu projektu Karny Kopciuch.
Marszałek województwa Jakub Chełstowski podkreślił, że organizacja tego typu kongresów daje okazję do rozmów ze specjalistami w danych dziedzinach, co jest wskazówką, jakie projekty należy realizować i jakie nabory ogłaszać.
Jednym z poruszonych tematów była walka ze smogiem na Śląsku. Z początkiem października ruszą konsultacje z prezydentami, burmistrzami, radami gmin i organizacjami pozarządowymi odnośnie realizacji zapisów uchwały antysmogowej. W niektórych miastach planowane jest tzw. zaostrzenie punktowe, które ma dotyczyć Rybnika i Raciborza. Proces musi być jednak precyzyjnie przygotowany i realizowany. Kluczowe jest tu m.in. pozyskanie środków na odnawialne źródła energii.
Ogromnym wyzwaniem dla regionu będzie realizacja polityki Europejskiego Zielonego Ładu. To plan zbudowania gospodarki nowoczesnej, a przy tym neutralnej wobec klimatu a jednocześnie konkurencyjnej. Wiążą się z tym inwestycje i innowacje wspierające zieloną transformację gospodarki i ich finansowanie. Plan tej ekologicznej przyszłości przyjęto w grudniu ubiegłego roku. Zawarte są w nim działania umożliwiające bardziej efektywne wykorzystanie zasobów dzięki przejściu na czystą gospodarkę o obiegu zamkniętym, powstrzymaniu zmiany klimatu, przeciwdziałaniu utracie różnorodności biologicznej i zmniejszeniu poziomu zanieczyszczeń. Europejski Zielony Ład dotyczy wszystkich sektorów gospodarki, w szczególności transportu, energii, rolnictwa, obiektów budowlanych oraz takich gałęzi przemysłu jak przemysł stalowy, cementowy, teleinformatyczny, tekstylny i chemiczny.
Projekt Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego do 2030 roku w ramach programu „Zielone Śląskie” zakłada wykorzystanie terenów poprzemysłowych na cele zielonej gospodarki), rozwój centrów badawczych i przemysłowych, rozwój inteligentnych specjalizacji, rozwój eksportu, ochronę dziedzictwa naturalnego i kulturowego, tworzenie atrakcyjnej oferty turystycznej i rekreacyjnej, wykorzystującej potencjał regionu. To także rozwój edukacji na wszystkich poziomach, wzrost kompetencji cyfrowych i rozwój nauki z wykorzystaniem ICT. W rys zmian wpisuje się także Park Śląski, który w tej chwili jest rewitalizowany, systematyczne wprowadzanie i wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii.
Podczas kongresu w Pszczynie rozmawiano także no obecnej sytuacji gospodarczej związanej z pandemią koronowirusa. Życie gospodarcze powoli wychodzi z impasu, jednak jak zauważono - tempo tego procesu zmalało. Przedsiębiorstwa mają jeszcze sporo do nadrobienia, bowiem krajowy PKB spadł w drugim kwartale o 5,5%. Ewentualne decyzje dotyczące zwiększenia restrykcji związanych z pandemią mogą niekorzystnie odbić się na sytuacji w kolejnych miesiącach, niemniej trend obserwowany od czerwca określono jako obiecujący. Warto przy tym zaznaczyć, że pomocą dla przedsiębiorców w regionie ruszyło także Województwo Śląskie. Z inicjatywy marszałka Jakuba Chełstowskiego powstał Śląski Pakiet dla Gospodarki, który był znaczącym uzupełnieniem rządowej Tarczy Antykryzysowej. Z myślą o przedsiębiorcach uruchomiono znaczące środki – aż 1,4 mld zł. Złożono w sumie 2300 wniosków w konkursach – najwięcej w historii. Środki, które otrzymały firmy sektora MŚP są bezzwrotne.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Absurdy górniczej rzeczywistości. Zwolniony za fikcyjne zjazdy związkowiec wraca do JSW
2952Fiasko kolejnego projektu wodorowego w Niemczech. "Produkcja zielonego wodoru nie ma sensu"
822Na A4 Katowice-Kraków wieczny remont. A Stalexport i tak zgarnia rekordowe zyski
587Black Friday: jak nie dać się omamić? Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach podpowiadają
553Problemy JSW ze spółką-córką. Prokuratura: "Byli prezesi działali na szkodę JSW Innowacje"
530Dla wielu był symbolem dzieciństwa i młodości. Legendarny dziennik "Sport" przestanie istnieć
+19 / -2Firma ze Śląska zleciła nagą sesję zdjęciową w kopalni. "Skandal! Po zaręczynach przyszedł czas na wieczór kawalerski pod ziemią?"
+14 / -2Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. "Koszt wydobycia węgla kamiennego najwyższy w historii"
+3 / -0Ranking: Katowice miastem przyszłości i biznesu. W sądziedztwie Glasgow i Manchester
+3 / -0Katowicki "Sport" jednak przetrwa. Tytuł będzie ukazywał się w formie cyfrowej
+2 / -0Poprzemysłowe obiekty rozwiną Śląskie. Na te projekty przypłyną miliony z Brukseli
0PAS skontrolował gminy na Śląsku. Nie jest "różowo", zwłaszcza w uzdrowiskach
0Jakie są najważniejsze czynniki wpływające na jakość druku szytych katalogów?
0Dramatyczna kondycja polskiego górnictwa. "Koszt wydobycia węgla kamiennego najwyższy w historii"
0Handel w Wigilię. Nowy Sejm przyjął pierwszą ustawę
0