Szacujemy, że otwarło się około 30 – 40 proc. firm branż hotelarskiej, gastronomicznej i narciarskiej – mówi Karolina Wantulok, prezes Wiślańskiej Organizacji Turystycznej zapytana o skalę akcji #otwieraMY od 1 lutego.
Tydzień temu podczas briefingu prasowego w stacji narciarskiej Skolnity właściciele ośrodków narciarskich zapowiadali, że będą się otwierali 1 lutego, niezależnie od tego, czy rząd na to pozwoli, czy nie. W ślad za stacjami narciarskimi miały pójść hotelarstwo i gastronomia.
Zatem, czy faktycznie Beskidy ruszyły?
- Stacje narciarskie się wyłamały i ruszyły już w weekend – mówi ze śmiechem Karolina Wantulok, prezes Wiślańskiej Organizacji Turystycznej. - Jest to pięć stacji narciarskich, zatem jedna piąta Wiślańskiego Skipassu. Sądzę, że wkrótce dojdą kolejne. Stacje działają w pełnym reżimie i zgodnie z przepisami – wyjaśnia Karolina Wantulok.
Dopytana co przez to rozumie odpowiada:
- Stacje oferują szkolenia na stoku, albo świadczą usługi transportu wyciągiem na górę z bagażem do 10 kg i długości do 2 metrów. Stwierdzam, że w narodzie jest duża potrzeba szkoleń i podnoszenia umiejętności – kwituje.
Prezes WOT przyznaje, że były już kontrole sanepidu na dwóch stacjach i nie stwierdzono żadnych uchybień.
Karolina Wantulok mówi też, że ruszyło hotelarstwo i gastronomia.
- Ciężko powiedzieć dokładnie, ile hoteli czy restauracji i gościńców się otwarło, ponieważ poniedziałek nie jest dobrym dniem dla tych branż, ale szacuję, że otwarło się 30 – 40 proc. rynku. Zwykle robią to ci przedsiębiorcy, którzy nie mają już nic do stracenia, wisi nad nimi komornik i widmo kar ich nie przeraża – dodaje.
Wiślańska branża turystyczna, mimo że mocno doświadczona, postanowiła pomóc. Banery znajdujące się w wielu punktach Wisły z hasłami #wracaMY #pracyjeMY #zapraszaMY, które spotkały się z dużym odzewem w mediach, zostały wystanione na aukcję WOŚP. Licytować można je do niedzieli.
Dodajmy, że od 1 lutego część obostrzeń nie obowiązuje. Zniesione zostały godziny dla seniorów, otwarty został handel, galerie sztuki i muzea. Dalej obowiązuje (poza nielicznymi wyjątkami) zakaz działalności hotelarskiej, gastronomicznej, branży fitness, zamknięte są też stoki. Firmy z wielu branż (tylko w branży fitness otwarcie zapowiedziało 1600 firm w Polsce) otwiera się jednak. Po pierwsze dlatego, że nie ma już za co żyć, a na pomoc z państwa nie mają co liczyć, lub jest tak mała, że nie wystarcza na pokrycie kosztów. Po drugie firmy uważają, że zakaz prowadzenia działalności jest nielegalny, co potwierdzają kolejne wyroki sądowe.
Tymczasem Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia powiedział w poniedziałek w PolsatNews, że obostrzenia nie są widzimisię władzy:
- Nie możemy pozwolić sobie na otwarcie restauracji, siłowni i klubów fitness. Decyzja ta nie wynika z widzimisię władzy, ale wynika z przesłanek dotyczących transmisji wirusa – powiedział.
Rzecznik MZ zaznaczył, że nie możemy sobie pozwolić na luzowanie obostrzeń. - Mimo że jest to trudna sytuacja dla wielu branż, to jeśli nie chcemy za miesiąc zamknąć całej gospodarki, to musimy przetrzymać to, co dzisiaj jest – ocenił.
Andrusiewicz podkreślił, że „centra handlowe to nie to samo co branża fitness”.
- Pamiętajmy, kiedy idziemy do sklepu, kontakt z innymi klientami sklepu jest ograniczony. Staramy się zachowywać dystans. Jednak w centrach handlowych jesteśmy w maseczkach, czego trudno dotrzymać w siłowni czy na sali fitness – podkreślił.
Oddanych głosów: 8114
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
1214JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
974Dane GUS zaskoczyły. Inflacja w maju 2025 niższa niż prognozowano
544Z Częstochowy do Krakowa przez Zagłębie, pociągi do Pyrzowic i w Beskidy. KŚ wprowadzają letnią korektę rozkładu jazdy
506Od lipca wraca opłata mocowa. Rachunki za prąd poszybują
495Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0Powstaje Plan Urządzenia Lasu. Mieszkańcy mogą zdecydować o jego przyszłości
+1 / -0UOKiK stawia zarzuty 11 przewoźnikom z aglomeracji śląskiej: podejrzenie zmowy przetargowej w przetargu wartym 1,3 mld zł
+1 / -0JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
+1 / -0JSW uruchamia Centrum Rozwoju SkillUp w Katowicach
+1 / -0„Masz tylko jedno życie”. Policja w woj. śląskim wprowadza w życie Czarny Alert Drogowy
0JSW: większe wpływy dla PBSz po aneksowaniu umowy z KGHM
0Polskie firmy MŚP nadrabiają zaległości w eksporcie. Wsparciem e-commerce i Amazon
0"Akcja Lato" z MOSiR Żory. Jakie atrakcje na was czekają?
0Długi weekend: więcej patroli, kontrole trzeźwości, zakaz dla ciężarówek
0