Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, wspólnie z funkcjonariuszami CBA z Katowic zatrzymali kobietę i mężczyznę z Gliwic (Aleksandrę K. i Mieszka A.), podejrzanych o wyłudzenia. Prokurator zarzucił im popełnienie 12 przestępstw, dotyczących przywłaszczenia 80 milionów złotych z dotacji oświatowej, kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz prania brudnych pieniędzy. Na poczet przyszłych kar i grzywien, śledczy zabezpieczyli majątek podejrzanych warty wiele milionów złotych. Ucierpiało wiele gmin, w tym na Śląsku.
Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie wobec dwóch podejrzanych, Mieszka A. i Aleksandry K., którym przedstawiono zarzuty. Sąd Rejonowy w Gliwicach, na posiedzeniu w dniu 9 lipca 2022 roku uwzględnił wniosek prokuratora i zastosował wobec ww. środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.
Jak dowiadujemy się w Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach, postępowanie przygotowawcze prowadzone przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach, przy udziale Delegatury katowickiej Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zostało zainicjowane pismami Izby Administracji Skarbowej w Katowicach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na uniemożliwieniu przeprowadzenia kontroli oraz posługiwaniu się nierzetelnymi dokumentami w celu uzyskania dotacji ze środków publicznych przez m.in. Aleksandrę K. - Prezesa FAM Sp. z o.o. z siedzibą Zabrzu.
Śledztwem Prokuratury Okręgowej w Gliwicach objęta jest obecnie działalność przedstawicieli zarządu FAM sp. z o.o. z siedzibą w Zabrzu, EDO sp. z o.o., FOR3 sp. z o.o., MEDU sp. z o.o. – tj. organów prowadzących szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych dla dorosłych.
Działalność przestępcza polegała na wprowadzeniu w błąd pracowników jednostek samorządu terytorialnego co do prawa uzyskania wsparcia finansowego w postaci dotacji oświatowej, poprzez przedłożenie stwierdzających nieprawdę wniosków, a następnie nierzetelnych sprawozdań, co prowadziło do nienależnego pobrania środków publicznych pochodzących z budżetu miast, tj. dotacji oświatowych, pochodzących ze środków subwencji oświatowych przekazanych poszczególnym Gminom przez Ministra Finansów – mówi Joanna Smorczewska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.
Celem uzyskania wskazanego wsparcia finansowego przedstawiciele Spółek objętych śledztwem wykazywali w sporządzanych sprawozdaniach słuchaczy, którzy uczestniczyli w prowadzonych w szkołach zajęciach z języka obcego, natomiast nie brali zasadniczo udziału w obowiązkowych zajęciach zawodowych, mimo iż subwencja przeznaczona była właśnie na kształcenie w kierunkach zawodowych.
W sprawozdaniach potwierdzano nieprawdę co do liczby słuchaczy uczęszczających do szkół policealnych i uczestniczących w zajęciach na kierunkach zawodowych, wykazując obecność na zajęciach osób, które zapisały się faktycznie jedynie na kursy języków obcych, a nie na szkolenie zawodowe – dodaje Joanna Smorczewska.
Takie działanie miało istotne znaczenie prawne dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego i wskazywało na wykorzystanie dotacji oświatowej niezgodnie z przeznaczeniem, dla którego została udzielona. Podejrzani doprowadzili do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości w kwocie nie mniejszej niż 80 milionów złotych.
Ustalono, że sprawcy działali na szkodę gmin gliwickiej, zabrzańskiej, rybnickiej, chorzowskiej, bytomskiej, mysłowickiej, sosnowieckiej, jaworznickiej, katowickiej, piekarskiej, tyskiej, siemianowickiej, opolskiej, strzeleckiej oraz powiatów tarnogórskiego i kędzierzyńsko- kozielskiego – dowiadujemy się od rzecznik prokuratury.
W sprawie przedstawiono zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, prania „brudnych pieniędzy”, wyłudzeń środków publicznych Aleksandrze K. oraz Mieszkowi A.
Podejrzani zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy KWP w Katowicach i Delegatury w Katowicach CBA.
Podczas przeprowadzonych przeszukań zabezpieczono materiał dowodowy, jak też majątek podejrzanych – na poczet przyszłych kar: 740 tysięcy złotych w gotówce, 11 obrazów, dwa luksusowe samochody, udziały w spółkach o wartości około 500 tysięcy złotych, a także nieruchomości o łącznej wartości ponad 17,5 milionów złotych.
Postępowanie jest w toku.
Materiał oryginalny: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,wyludzili-od-gmin-80-mln-zlotych-dzialali-tez-w-rybniku,wia5-3266-52823.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Od 1 listopada więcej dróg płatnych w Polsce. Na liście m.in. odcinek autostrady A1 i drogi S1
746Związkowcy: Polska miałaby drugi najtańszy prąd w Europie, ale planeta "płonie". PIGSW komentuje
690Składka zdrowotna - "cierń w sercu" dla rządu, gwóźdź do trumny MŚP. Przedsiębiorcy apelują do premiera
648Dostępność aptek pod lupą. Jak śląskie wypada na tle innych województw?
420Zespół specjalistów zbada zjawisko wstrząsów w kopalniach PGG. Głównie na Ruchu Rydułtowy i Wesoła
373Strajk włoski w policji 2024. "Solidarność": Realizuje się scenariusz katastrofy kadrowej
+18 / -2Składka zdrowotna - "cierń w sercu" dla rządu, gwóźdź do trumny MŚP. Przedsiębiorcy apelują do premiera
+3 / -0Ile pieniędzy popłynie do miast w Śląskiem "kroplówką" dla samorządu? Znamy kwoty
+2 / -0PGG: "To nie spadek, a tąpnięcie popytu!". Jaka będzie przyszłość polskiego węgla w dobie transformacji?
+2 / -0Budosprzęt – sprzedaż i wynajem sprzętu budowlanego dla Twojej firmy
+2 / -0Ponad 59,6 mln zł świadczenia wspierającego wypłacił ZUS w woj. śląskim
0Wigilia Bożego Narodzenia wolna od pracy: jesteście za czy przeciw?
0"Nikt nie straci pracy". PGG przedstawiła plan dla KWK Ruda
0Przedsiębiorcy wolą bankrutować jak… konsumenci
0Sprzedaż elektryków w Polsce w ogonie Europy. Eksperci widzą "duży potencjał"
0