W czasach tak ciężkich dla przedsiębiorców, zwłaszcza pod kątem finansowym, prowadzący firmę starają się zaoszczędzić na wszystkim, na czym tylko mogą - zwłaszcza na rzeczach, których koszt zakupu przewyższa ich możliwości albo też jest możliwy do zredukowania poprzez sięgnięcie po alternatywy. Jedną z bardziej popularnych ostatnimi czasy opcji na takie zaoszczędzenie jest zaniechanie zakupu drogich kserokopiarek i drukarek wielofunkcyjnych na rzecz ich wynajęcia (dzierżawy). Kto najczęściej się na to decyduje, jakie plusy z tego wynikają i co powinniśmy o tym wiedzieć? Na tym skupimy się w tym artykule.
Wynajem drukarek, ale i wszelkiego rodzaju sprzętu biurowego (w tym profesjonalnych urządzeń wielofunkcyjnych) polecany jest przede wszystkim tym firmom, które dopiero rozpoczynają swoją działalność i po prostu nie mogą sobie pozwolić na tak ogromny jednorazowy wydatek, z którym wiązałby się zakup tego typu urządzeń - a mimo wszystko po prostu potrzebują ich w codziennym działaniu swojego przedsiębiorstwa.
Coraz częściej jednak na usługę dzierżawy sprzętu tego typu decydują się również takie firmy, które na rynku działają już od dłuższego czasu. Najczęściej wynika to ze spraw typowo podatkowych (dzierżawa okazuje się bardzo korzystna w rozliczaniu, a zatem często przynosi więcej korzyści, niż zakup własnych urządzeń), czy też "wygodnickich" (decydując się na nią nie trzeba się przejmować jakimkolwiek aspektem ściśle związanym z wynajmem). Często firmy sięgają po nią również po to, by sprawdzić dany sprzęt w działaniu, nie chcąc iść na głęboką wodę i po prostu go kupować. W ten sposób mogą uniknąć ryzyka, zwyczajnie testując urządzenie przez okres trwania umowy (o rodzajach płatności wspominamy w dalszej części artykułu), a później najczęściej przerzucając się na jego zakup / opcję leasingu, już pewni swojej decyzji i przekonani co do tego, że dane urządzenie rzeczywiście jest w stanie sprostać ich oczekiwaniom funkcjonalnym i cenowym (eksploatacyjnym).
Jednym z największych plusów związanych ze skorzystaniem z wynajmu drukarek jest brak kosztów, z którymi wiązałby się zakup nowego sprzętu - ale nie tylko on, gdyż na nim zazwyczaj tego typu wydatek się nie kończy. Dochodzą do niego koszty materiałów służących do drukowania, opłaty związane z jego serwisowaniem (w przypadku tak złożonych maszyn jest to konieczne, nawet profilaktycznie) - wypożyczając nie mamy z nimi problemu. To jednak nie jedyne zalety płynące z tego typu wynajmu. Do innych należą:
możliwość wzięcia sprzętu "na próbę" - jeżeli nie jesteśmy jeszcze zdecydowani na dane urządzenie, albo po prostu nie mamy pewności, czy takowe będzie często wykorzystywane w naszej firmie, możemy skorzystać z okresu próbnego; większość firm daje możliwość miesięcznego przetestowania wynajmowanego przez nie sprzętu;
jasność, jeżeli chodzi o wydatki - płacąc miesięczny abonament wiemy dokładnie, ile co miesiąc będziemy płacić za jego korzystanie - niezależnie od tego, czy drukować / skanować i - ogólnie rzecz biorąc - eksploatować będziemy go w przeciągu danego miesiąca, nasza opłata będzie odpowiadała tej z umowy;
mniejszy podatek dochodowy - dzierżawa pozwala na jego pomniejszenie - jest to bardzo łatwe do rozliczenia z urzędem skarbowym;
brak konieczności opłaty za serwis drukarek i ponoszenia innego rodzaju nieoczekiwanych kosztów - komfort płynący z tego, że nasze urządzenie po prostu musi działać jest ogromny - zwłaszcza, że tego typu sprzęt ma tendencje do psucia się, nie tylko w miejscach, gdzie korzysta się z niego praktycznie non stop (a w niemal każdej firmie jest on eksploatowany niemal do granic możliwości).
Wynajem drukarek jest na tyle specyficzną usługą, że w tym momencie na rynku polskim świadczy go zaledwie kilka firm. To od konkretnej umowy zależy sposób płatności. Większość firm będzie się rozliczać z naszą firmą na podstawie abonamentu i umowy zawieranej na okres roku lub dwóch lat (w przypadku sprzętu poleasingowego), albo też dłuższej, zawieranej na 36-48 miesięcy (jeżeli wypożyczany przez nas sprzęt jest nowy). W cenie jest oczywiście samo urządzenie, ale i materiały eksploatacyjne, serwis, dojazdy technika (w przypadku nagłych sytuacji) oraz chociażby części zamienne.
W czasach, kiedy pierwsze kroki w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej są tak ciężkie, a każdy - nawet najmniejszy - wydatek jest czymś, co trzeba przemyśleć, bez sensu wydaje się wydawanie tysięcy złotych na sprzęt do drukowania. Jakkolwiek nie byłby on przydatny, tak naprawdę niewiele mniejszych przedsiębiorstw może sobie na niego pozwolić - przynajmniej na początku swojej działalności. Dlatego też właśnie warto postawić na wynajem tego typu sprzętu. Jest on świetną opcją nie tylko dla firm, których nie stać na kupno własnego sprzętu do fotokopii, ale też dla tych, którzy po prostu nie wiedzą jeszcze, jak bardzo będą go eksploatować w czasie swojej codziennej działalności.
Materiał został udostępiony ze względu na współpracę z firmą Faxpol.
Tagi: wynajem drukarek
"Robota szuka chopa". Oferta pracy po śląsku podbija Internet!
1948Sierpień 80: JSW faworyzuje "swoje" związki zawodowe! Śląski Biznes prześwietla sprawę
1115Problemy w elektrowni Jaworzno. W Tauronie poleciała głowa prezesa
747Ukraiński biznes inwestuje na Śląsku. Projekt wspiera KSSE
698Piekarze spotkali się z władzami PGG. Liczą na szybką dostawę węgla
615"Robota szuka chopa". Oferta pracy po śląsku podbija Internet!
+12 / -3Śruby z Żywca docenione w Chinach. Firma ze Śląska zaopatruje azjatycką szybką kolej
+7 / -2Prezes Funduszu Górnośląskiego odwołany
+4 / -0Sierpień 80: JSW faworyzuje "swoje" związki zawodowe! Śląski Biznes prześwietla sprawę
+5 / -1Tomasz Rożek z prestiżowym tytułem jedynego speca od kosmosu z tej części Europy!
+4 / -1Prezes Funduszu Górnośląskiego odwołany
0Wielki triumf rzecznika MŚP. PFR przyznaje się do błędu
0Piekarze spotkali się z władzami PGG. Liczą na szybką dostawę węgla
0Cudzoziemcy chętnie prowadzą biznes na Śląsku. W tym roku już 1,5 tysiąca nowych firm
0Ukraiński biznes inwestuje na Śląsku. Projekt wspiera KSSE
0