Masz udziały w spółce z o.o. i przytłacza Cię podwójne opodatkowanie? Wejdź i dowiedz się, jak wypłacić zysk z najniższymi podatkami
Wg danych pochodzących z rejestru REGON w województwie śląskim zarejestrowanych jest ponad 2 600 spółek z o.o. Wspólnicy tych przedsiębiorstw, których jest znacznie więcej niż zarejestrowanych podmiotów, co jakiś czas muszą główkować, jak wypłacić osiągnięty zysk, aby zminimalizować straty związane z podwójnym opodatkowaniem. W takich sytuacjach pomocne może okazać się biuro rachunkowe, które wskaże, jak dobrać odpowiednie rozwiązania finansowe i podatkowe. W artykule przyglądamy się tym, jak różne metody wypłaty przekładają się na obciążenia finansowe.
W wielu spółkach wspólnicy pełnią jednocześnie funkcje członków zarządu. Spółka może wypłacać im za to wynagrodzenie. Jego wysokość i częstotliwość wypłat powinna zostać ustalona w akcie powołania. Wynagrodzenie nie podlega ubezpieczeniom społecznym, jest od niego odprowadzana tylko składka zdrowotna w wysokości 9%. Wynagrodzenie jest opodatkowane wg skali podatkowej, czyli 12% do kwoty 120 000 zł rocznie, po przekroczeniu – 32% od nadwyżki (obowiązuje też kwota wolna 30 000 zł).
Wynagrodzenie członka zarządu stanowi koszt uzyskania przychodu dla spółki z o.o. Obniża wobec tego wysokość CIT do zapłaty.
Z członkiem zarządu spółka może także podpisać umowę i z tego tytułu wypłacać mu wynagrodzenie.
Najczęściej spotykane rodzaje umów to:
W przypadku umowy z członkiem zarządu obowiązują zasady ogólne. Tzn. KSH ani inne przepisy nie przewidują odrębnych regulacji dla członków zarządu, są oni traktowani jak zwykli pracownicy lub zleceniobiorcy.
Czyli przy umowie o pracę wynagrodzenie członka zarządu musi być w wysokości co najmniej minimalnej krajowej, spółka musi też odprowadzić wszystkie należne składki.
Podobnie jest przy umowie zlecenia i kontrakcie menadżerskim (kwalifikowanym dla celów ubezpieczania społecznego jak umowa zlecenie) – jeżeli są to jedyne tytuły do ubezpieczenia wspólnika, podlegają pod ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
W przypadku umowy o dzieło można z kolei zastosować 50% koszt uzyskania przychodu, co wiążę się z naliczeniem podatku od połowy wynagrodzenia.
Członek zarządu może zawrzeć też ze spółką klasyczną umowę b2b. Należy tylko pamiętać, aby umowa o świadczenie usług w ramach działalności gospodarczej nie pokrywała się z zadaniami wykonywanymi na rzecz spółki w ramach np. powołania.
Dywidenda to klasyczna forma wypłaty zysku ze spółki z o.o. Są to po prostu pieniądze wypłacane wspólnikom posiadającym udziały spółki w dniu powzięcia uchwały o podziale zysku. Dywidendę wypłaca się dopiero po zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego, ponieważ ten dokument mówi, jaki zysk zanotowała spółka i ile jest do podziału. Dywidenda jest zatem wypłacana raz w roku, a ciągu roku można natomiast wypłacać zaliczki na poczet dywidendy (jeżeli umowa spółki z o.o. je przewiduje).
Kwota do podziału nie może być wyższa niż zysk za ostatni rok obrotowy powiększony o niepodzielone zyski z lat ubiegłych. Jednocześnie od tej wartości odejmuje się niepokryte straty, udziały własne oraz o kwoty, które (zgodnie z umową spółki) należy przekazać na kapitał rezerwowy lub zapasowy.
Wysokość dywidendy jest proporcjonalna do posiadanych udziałów, chyba że są one uprzywilejowane w zakresie dywidendy, czyli na dany udział przysługuje wyższa dywidenda, niż wynika to z proporcjonalnego podziału. Oznacza to, że wspólnik, który wkłada więcej pracy w rozwój firmy, może zagwarantować sobie wyższy zysk, stosując odpowiedni zapis w umowie spółki.
A jak wypłata dywidendy wygląda podatkowo? Dywidenda nie jest kosztem podatkowym, więc nie odlicza się od zysku. Wobec czego spółka z o.o. płacąc 19% CIT (w przypadku małych firm i rozpoczynających działalność stawka może wynieść 9%) płaci jednocześnie podatek od dywidendy. Po czym wypłacając dywidendę wspólnikowi, potrąca 19% zryczałtowanego podatku dochodowego. To klasyczny przypadek podwójnego opodatkowania – najpierw od tych samych pieniędzy odciągany jest CIT, a później zryczałtowany PIT.
Wspólnicy spółek z o.o. korzystających z estońskiego CIT mogą pomniejszyć podatek od dywidendy o odpowiednią część iloczynu swojego udziału w zysku spółki i należnego od niej estońskiego CIT. Dla udziałowców spółek zaliczanych do grona małych podatników (których przychód za poprzedni rok nie przekroczył 2 mln euro) i spółek w pierwszym roku działalności pomniejszenie wynosi 90% iloczynu, a dla pozostałych osób – 70%.
Taki mechanizm skutkuje zmniejszeniem efektywnej stawki opodatkowania dochodów spółek na CIT estońskim. Dla małych podatników i rozpoczynających działalność efektywna stawka (CIT i PIT łącznie) wyniesie 20%, natomiast dla pozostałych efektywna stawka to 25%.
Ostatnio popularnym sposobem wypłacania zysku jest wykonywanie powtarzających się świadczeń niepieniężnych na rzecz spółki. Charakter tych świadczeń należy dokładnie opisać w umowie spółki. Trzeba pamiętać, że świadczenia muszą być realnie wykonywane, powtarzalne, ale nie mogą mieć charakteru ciągłego. Nie można zatem zakwalifikować do nich np. jednorazowego przekazania nieruchomości.
KSH nie precyzuje, na czym mogą polegać świadczenia, więc możemy przyjąć, że ich charakter jest otwarty. Można zatem udostępniać spółce sprzęt czy też nieregularnie świadczyć usługi transportowe.
Wysokość wynagrodzenia ze wykonanie świadczenia powinna być rynkowa. Kwoty, jakie spółka z o.o. przeznacza na wynagrodzenie, mogą być zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodu, więc finalnie pomniejszą CIT.
Dochód wspólnika z tytułu powtarzających się świadczeń pieniężnych jest opodatkowany skalą podatkową. Wynagrodzenie to nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani składce zdrowotnej.
Katarzyna Lisowska, Prezes biura rachunkowego WARIDO Accounting Sp. z o.o.
Choć prawnie używa się stwierdzenia „zysk spółki”, to przecież nie spółka wstaje rano i idzie do pracy, robią to jej wspólnicy. Tak naprawdę zyski spółki to zysk wspólników. Jest wiele metod, aby wypłacić te pieniądze. W naszym biurze doradzamy jak wypłacić zysk najkorzystniej, czyli z jak najmniejszymi obciążeniami podatkowymi. Warto jednak myśleć o tym jak najwcześniej, najlepiej jeszcze przed rejestracją spółki, aby poczynić odpowiednie zapisy w umowie – zwraca uwagę Katarzyna Lisowska, prezes biura rachunkowego Warido.
Oferujemy pełne wsparcie w obsłudze księgowej oraz kadrowo płacowej. Nasz zespół specjalistów czuwa nad każdym etapem procesu, gwarantując bezpieczeństwo i poprawność formalną, abyś mógł bez obaw skupić się na rozwijaniu swojego biznesu. Skontaktuj się z nami, a my zajmiemy się resztą!
KONTAKT:
Warido Accounting Sp. z o.o.
44-274 Rybnik ul. Wodzisławska 358
www.warido.com mail: [email protected]
tel: (+48) 537 726 726, tel. +32 476 67 77
Tagi: Warido, sp. z o.o., udziałowiec
"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
2014Po katastrofie na torach w Kuźni Raciborskiej: cztery wagony wkolejone
973Renta wdowia 2025: Ile? Dla kogo? Jak złożyć wniosek?
436Nie tylko górnikom nie podoba się rządowy plan transformacji. Wtórują im organizacje pozarządowe
367Odlewnia Zawiercie odcina się od zarzutów o skandalicznych warunkach pracy w zakładzie
351Miał oszukać Siły Zbrojne RP na blisko 70 mln zł. Producent obuwia spod Częstochowy uniewinniony
+4 / -0"Psia grypa" na dobre rozpanoszyła się w policji. Solidarność: Mamy do czynienia z "pudrowaniem trupa"
+3 / -0"Węgiel trzyma nas przy życiu". Na rządowym planie transformacji eksperci nie zostawiają suchej nitki
+2 / -0"Kobiety w trakcie zmiany przerzucają nawet 2 tony żelastwa!". PIP ujawnia skandaliczne warunki pracy w odlewni w Zawierciu
+3 / -1Biznes oferty InPost – jak Twoja firma może skorzystać? Te opcje dostawy zachwycą klientów!
+1 / -0PAS: decyzja NFOŚiGW to start programu "Brudne Powietrze". Jest apel do premiera Tuska
0Rząd szykuje plan awaryjny ws. ETS2. "Nie może uderzać w zwykłego Kowalskiego"
0Przerwa w przyjmowaniu wniosków. "Czyste powietrze" do poprawy!
0W całej Polsce wprowadzono stopnie alarmowe BRAVO-CRP i Bravo. Czym one są?
0Sejm zdecydował: Wigilia będzie dniem wolnym od pracy, choć jeszcze nie w tym roku
0