Efektywność produkcji każdego zakładu zależy od jego wyposażenia w sprzęt oraz infrastrukturę. Choć w znacznej mierze na ich wybór ma wpływ specyfika prowadzonej działalności gospodarczej, to można wskazać na uniwersalne rozwiązania, które sprawdzą się w praktycznie każdym obiekcie. Jakie urządzenia pomogą zwiększyć wydajność hali produkcyjnej?
Wybierając wyposażenie hal produkcyjnych, warto skupić się na rozwiązaniach, które pozwalają w jak największym stopniu zautomatyzować poszczególne czynności. Dzięki temu praca będzie przebiegała nie tylko szybko, ale również bezpiecznie.
Poza doborem urządzeń należy zwrócić uwagę na kompetencje i doświadczenie osób, które z nich korzystają. W wielu przypadkach obowiązujące przepisy nakładają na operatorów obowiązek ukończenia szkolenia i uzyskanie uprawnień potwierdzających znajomość reguł bezpieczeństwa.
Co powinno znaleźć się w hali produkcyjnej?
Suwnica w hali produkcyjnej to podstawa. Niezbędna jest wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba pracy z ciężkim ładunkiem w poziomie lub pionie. Należy do urządzeń dźwignicowych pracujących w ruchu przerywanym.
Suwnice można podzielić na uniwersalne i technologiczne, przy czym te drugie są przeznaczone do pracy z konkretnym rodzajem materiału (np. sypkim, płynnym lub gorącym).
Ze względu na cechy konstrukcyjne wyróżnia się przede wszystkim suwnice natorowe i suwnice pomostowe, a także bramowe, wspornikowe i kolumnowe.
Szeroką ofertę suwnic oferuje marka Konecranes. Więcej informacji można znaleźć pod adresem: https://www.konecranes.com/pl/produkty/suwnice-pomostowe.
Wózki są przeznaczone do transportu wewnętrznego o ograniczonym zasięgu.
Dzieli się je na podnośnikowe i unoszące. Te pierwsze nadają się do podnoszenia ładunku spaletyzowanego lub niespaletyzowanego na wysokość większą niż niezbędna do poruszania nim. Doskonale sprawdzą się w halach, gdzie trzeba szybko przewieźć ładunek między oddalonymi od siebie stanowiskami.
Osuszacze to niezbędny element wyposażenia każdej hali, w której trzeba kontrolować poziom wilgotności powietrza. Korzysta z niej m.in. branża spożywcza, tekstylna i papiernicza.
Zadaniem maszyn jest obniżenie wilgotności do poziomu, który nie będzie negatywnie wpływał na pozostałe urządzenia występujące w hali, a także półprodukty i produkty końcowe.
Zamiatarki bezpyłowe pozwalają efektywnie pozbyć się zabrudzeń stałych, jak piasek i żwir, liście lub drobne odpady powstające podczas produkcji. Można korzystać z nich na posadzkach wykonanych z dowolnego rodzaju twardej nawierzchni, jak beton, żywica epoksydowa lub kafelki przemysłowe.
W przestronnych halach przemysłowych stosuje się zamiatarki samojezdne kierowane przez operatora. W mniejszych doskonale sprawdzą się modele prowadzone manualnie.
Ze względu na wysoką cenę robotyzacja przemysłu jest przeznaczona raczej dla dużych przedsiębiorców. Jej główną zaletą jest zautomatyzowanie czynności (w tym precyzyjnych) oraz możliwość ich wykonywania w środowisku niedostępnym dla człowieka, np. w warunkach podwyższonej lub obniżonej temperatury oraz w obecności szkodliwych substancji chemicznych.
Normy ISO wyróżniają roboty sekwencyjne, sterowane według trajektorii, adaptacyjne oraz mobilne. Ich części eksploatacyjne chronione są przez specjalistyczne pokrowce wykonane z impregnowanych tkanin technicznych.
Bezpieczeństwo użytkowników hali przemysłowej to nie tylko sprzęt ruchomy, ale także odpowiednie instalacje montowane w obiekcie. Kluczowe znaczenie mają systemy tryskaczowe, oddymiające oraz inne elementy przeciwpożarowe. Pozwalają one zapobiec roznieceniu płomienia i minimalizują szkody wyrządzone po wystąpieniu pożaru.
Innym klasycznym rozwiązaniem jest monitoring występujący zwykle jako CCTV oraz elektroniczna kontrola dostępu, np. poprzez wyposażenie pracowników w karty RFID. Obie technologie pozwalają na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa oraz odpowiednio szybkie podjęcie działań prewencyjnych w razie incydentu lub dostania się do obiektu osób niepowołanych.
Protest w obronie pracowników kolei na węźle katowickim. Ruch pociągów przywrócony!
502Pod względem zarobków w Śląskiem Katowice wcale nie są "jedynką". Zaskakujące dane GUS
353Wstrząs w kopalni PGG Staszic-Wujek. Czterech z jednenastu poszkodowanych górników w szpitalu
322Będzie pozew za wstrząsy z kopalni PGG? "Wpływają na długotrwały stres"
305Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
300Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Po "spontanicznym" proteście na torach w Katowicach: PLK chce wyciągnąć konsekwencje
+2 / -0Innowacja w Gliwicach: ciepło pozyskane od prywatnego inwestora zasili miejską sieć
+2 / -0Przyszłość tworzyw sztucznych w budownictwie w świetle unijnej strategii klimatycznej
+2 / -0Katowice Airport: na lotnisku powstanie nowa baza dla działów transportu i eksploatacji
+2 / -0Raport: 20% firm deklaruje konieczność zwolnień, 40% nie chce zmian kadrowych
0Studencie, pobierasz rentę rodzinną? Nie zapomnij złożyć zaświadczenia
0Liczba fikcyjnych faktur rok do roku się podwoiła. Eksperci zaskoczeni skalą zmian
0GIS ostrzega przed tym produktem. Jego spożycie grozi zatruciem!
0Będzie pozew za wstrząsy z kopalni PGG? "Wpływają na długotrwały stres"
0