Powstający w Żorach, według projektu pracowni Franta Group z Katowic, apartamentowiec Żorro, zwyciężył w konkursie World Design Awards 2022. To już drugi rok z rzędu, kiedy projekt architektów ze Śląska kończy z główną nagrodą - po zeszłorocznym sukcesie Willi Reden z Chorzowa. "To dla nas również wyjątkowa nagroda, gdyż dotyczy budynku mieszkaniowego wielorodzinnego, czyli niezwykle rzadko nagradzanej w Polsce kategorii" – zaznacza właściciel pracowni, Maciej Franta.
Już same wizualizacje powstającego tuż przy centrum Żor apartamentowca Żorro robią wrażenie. Projekt tego wyjątkowego budynku mieszkalnego powstał w pracowni projektowej Franta Group z Katowic.
Projekt wyjątkowy nie tylko na skalę miasta, w którym powstaje. Mamy ogromną nadzieję, że zaskoczy przyszłych nabywców nie tylko wysokim, niespotykanym wręcz w regionie standardem oferowanych mieszkań i apartamentów, ale przede wszystkim odważną, ikoniczną wręcz formą architektoniczną – mówi p budynku Adrian Dyduch, Prezes Zarządu Blockhaus.
Mimo że budowa nowo powstającej ikony architektonicznej miasta wciąż trwa, obiekt już został doceniony.
Niedawno pisaliśmy o tym, że Żorro - jako jedyny projekt z Polski w kategorii Future/Housing - znalazł się w finale konkursu architektonicznego Plan Awards 2022. <<Jeszcze nie skończony, a już doceniony! Apartamentowiec Żorro w finale Plan Awards 2022>>
Teraz oryginalny budynek doczekał się kolejnego wyróżnienia. Apartamentowiec Żorro otrzymał główną nagrodę w konkursie World Design Awards 2022.
Nasz architektoniczny superbohater ŻORRO wygrywa World Design Awards 2022!!! – oznajmił radosną wiadomość w mediach społecznościowych Maciej Franta, właściciel pracowni architektonicznej z Katowic.
Drugi rok z rzędu nasz projekt kończy z główną nagrodą po zeszłorocznym sukcesie Willi Reden – zaznacza architekt.
Dodajmy, że wspomniana willa, to jeden z najczęściej nagradzanych projektów architektonicznych w minionym roku. <<Villa Reden stoi w Chorzowie. I zachwyca cały świat!>>
Żorro zainspirowany został podstawową zasadą kreowania architektury czyli polepszania zastanych w danym miejscu i kontekście standardów funkcjonalnych i estetycznych oraz przestrzennych dla przyszłych mieszkańców. Osadzony w niedalekiej odległości od osiedla budynków z wielkiej płyty ukształtowany jest poprzez zastosowanie zasady modyfikacji kubaturowej typowego obiektu z tamtych czasów i nadania im wyjątkowości i cech architektonicznego "superbohatera" w swojej lokalizacji odstającego jakością i standardem od otoczenia, kreującego się jako nowy wzór do dalszej przemiany dzielnicy i tej części miasta.
Żorro ukształtowany jest poprzez kopię i w dalszych krokach rekompozycję typowego istniejącego w sąsiedztwie budynku mieszkaniowego prefabrykowanego. Następuje dynamiczne przecięcie prostopadłościennej, odartej z emocji i kompozycji bryły typowego prefabrykowanego budynku z wielkiej płyty odkrywając w jego surowej i pełnej marazmu facjacie prawdziwe jego serce - ciepłe i miękkie wnętrze dachowych tarasów i płynących ogrodów. Następnie otrzymuje wszystkie pozostałe atrybuty superbohatera: pelerynę prefabrykowanych żelbetowych tarasów wprowadzającą dodatkową potężną przestrzeń użytkową mieszkań i otwarcie widokowe na widoczne z działki Beskidy, maskę balustrad i zieleni przesłaniającą życie wewnętrzne w budynku dla mieszkańców zapewniającą komfort i swobodę ich użytkowania oraz kolor czarny nadający respektu, klasy i elegancji przyszłej postaci.
Budynek zaprojektowano w technologii tradycyjnej o konstrukcji żelbetowej oraz ścianach murowanych. Zastosowano prefabrykowane tarasy żelbetowe. Tarasy i balkony wykończono w desce naturalnej a elewację zaprojektowano tynkowaną w kolorze czarnym. Budynek wyposażony został w oszczędne technologie ogrzewcze oraz wysokie parametry izolacyjności. Zaprojektowano szerokie okna wysokiej jakości.
Powierzchnia: 5 720,26m2
Ilość mieszkań: 51
W całym procesie budowy zakończony został już pełen zakres prefabrykowanej peleryny balkonów. I dbamy o każdy detal na dalszych etapach – komentuje Maciej Franta.
Pracownia Frantagroup Architects zajmuje się projektowaniem architektury i urbanistyki osiedli mieszkaniowych, budynków użyteczności publicznych i usługowych. Projekty pracowni były wielokrotnie nagradzane w konkursach w Polsce i na Świecie.
Przypomnijmy, jej założyciel, pochodzący z Chorzowa architekt Maciej Franta, sam został niedawno laureatem prestiżowej nagrody – w konkursie 40 under 40. Tym samym znalazł się na liście najbardziej interesujących architektów przed 40 rokiem życia w Europie! <<Interesujący i przed 40. Najciekawszy architekt w Europie pochodzi ze Śląska!>>
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
OIP w Katowicach przedstawia Śląską Strategię Ograniczania Wypadków przy Pracy
1162Bezpieczeństwo przede wszystkim. Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach o wyzwaniach na Śląsku (wideo)
786Katowice gospodarzem INTARG® 2025. Międzynarodowe targi innowacji i ekologii już w czerwcu
634Rekordowe wydatki i rosnąca liczba uczestników. Katowice potwierdzają swoją pozycję w turystyce biznesowej
444Wiedza, VR, ratownicze symulacje. Młodzi adepci górnictwa rywalizowali w konkursie BHP
400W Katowicach trwa XVII Europejski Kongres Gospodarczy – w rolach głównych m.in. energia i technologie
+1 / -0Rekordowe wydatki i rosnąca liczba uczestników. Katowice potwierdzają swoją pozycję w turystyce biznesowej
+1 / -0Światowy Dzień Trzeźwości - konferencja oraz spektakl w Żorach
+1 / -0Katowice gospodarzem INTARG® 2025. Międzynarodowe targi innowacji i ekologii już w czerwcu
+1 / -0HR jako strategiczny partner. W czwartek rusza branżowy kongres w Katowicach
+1 / -0Najlepsze startupy nagrodzone podczas EEC Startup Challenge. Gala zwieńczyła drugi dzień Kongresu
0Top 10 Inwestorów bez Granic wyłonionych podczas XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego
0Rekordowe wydatki i rosnąca liczba uczestników. Katowice potwierdzają swoją pozycję w turystyce biznesowej
0Wiedza, VR, ratownicze symulacje. Młodzi adepci górnictwa rywalizowali w konkursie BHP
0Bezpieczeństwo przede wszystkim. Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach o wyzwaniach na Śląsku (wideo)
0