Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach zakończyli postępowania przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się uzyskiwaniem nienależnego zwrotu podatku VAT. Przestępcy w latach 2013-2014 wystawili fikcyjne faktury dokumentujące wewnątrzwspólnotowy obrót słodyczami, kawą i napojami energetycznymi na kwotę co najmniej 150 milionów złotych. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść co najmniej 35 milionów złotych. Akt oskarżenia objął 24 osoby. Grozi im do 10 lat więzienia.
Działanie sprawców polegało na wystawianiu faktur, dokumentujących fikcyjny obrót towarem oraz wprowadzaniu ich do księgowości prowadzonych firm. Faktury były następnie rozliczane w składanych deklaracjach skarbowych, w celu uzyskania z Urzędów Skarbowych nienależnego zwrotu podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru do kontrolowanych podmiotów w Czechach i na Słowacji.
- W ciągu 2 lat swojej działalności sprawcy wystawili fikcyjne faktury na kwotę co najmniej 150 milionów złotych, doprowadzając, bądź usiłując doprowadzić Skarb Państwa do nienależnego zwrotu podatku VAT w kwocie co najmniej 35 milionów złotych tj. o przestępstwo z art. 62 k.k.s. Sprawcom zarzucono dodatkowo udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstwo prania pieniędzy, które w celu uwiarygodnienia fikcyjnych transakcji przyjmowali na rachunki bankowe prowadzonych firm i wykonywali przelewy na rzecz kolejnych uczestniczących w przestępczej „karuzeli” kontrahentów – dowiadujemy się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Śledczy zebrali materiał dowodowy pozwalający na skierowanie przez Prokuraturę Okręgową w Gliwicach do Sądu Okręgowego w Rybniku aktu oskarżenia wobec 24 podejrzanych w wieku od 29 do 63 lat.
- Oskarżeni to prezesi spółek, osoby prowadzące działalności gospodarcze i pracownicy spółek oraz firm. Podejrzani to głównie mieszkańcy Śląska, ale tez innych województw. Na poczet przyszłych kar i obowiązku naprawienia szkody zabezpieczono składniki majątkowe podejrzanych o wartości 3 milionów złotych – słyszymy.
Wobec części podejrzanych zastosowano również policyjne dozory. Oskarżeni ze swojego procederu uczynili stałe źródło dochodu, grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Materiał oryginalny: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,wystawiali-lipne-faktury-prali-pieniadze-grupa-przestepcza-stanie-przed-sadem-w-rybniku,wia5-3266-49845.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Fiasko kolejnego projektu wodorowego w Niemczech. "Produkcja zielonego wodoru nie ma sensu"
748Ranking: Katowice miastem przyszłości i biznesu. W sądziedztwie Glasgow i Manchester
582Katowice, Gliwice i Bielsko-Biała wygrywają w Rankingu Gmin Województwa Śląskiego
578Na A4 Katowice-Kraków wieczny remont. A Stalexport i tak zgarnia rekordowe zyski
559Black Friday: jak nie dać się omamić? Naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach podpowiadają
520Dla wielu był symbolem dzieciństwa i młodości. Legendarny dziennik "Sport" przestanie istnieć
+19 / -2Firma ze Śląska zleciła nagą sesję zdjęciową w kopalni. "Skandal! Po zaręczynach przyszedł czas na wieczór kawalerski pod ziemią?"
+14 / -2Ranking: Katowice miastem przyszłości i biznesu. W sądziedztwie Glasgow i Manchester
+3 / -0Kolosalna strata JSW w trzecim kwartale. Spółka straciła przez „składkę solidarnościową”
+2 / -0Ważą się losy Rafako. Przyszłość spółki z Raciborza wciąż pod znakiem zapytania
+2 / -0Eksperci nie mają złudzeń: ceny gazu i prądu poszybują. "Z mrożeniem czy bez"
0Absurdy górniczej rzeczywistości. Zwolniony za fikcyjne zjazdy związkowiec wraca do JSW
0Zmiany w zakazie handlu w niedziele. Wigilijny projekt PiS do kosza
0Wyrównania 500+ do 800 zł? ZUS ostrzega: to fake news!
0Dzieje się w sprawie Rafako. Zarząd przedstawia strategię, związkowcy piszą do wierzycieli
0