Już po raz kolejny zorganizowano protest przeciwko budowie Kolei Dużych Prędkości. Mieszkańcy boją się o swoją przyszłość, a przede wszystkim nie chcą zostać pozbawieni swoich domów i gospodarstw. Protest odbył się w Orzeszu-Woszczycach na przejściu dla pieszych w rejonie skrzyżowania „Wiślanki” z ulicą Klonową.
Nie dla CPK, nie dla Kolei Dużych Prędkości! - usłyszeliśmy dzisiaj w Orzeszu-Woszczycach na „Wiślance”
Głównym powodem protestu jest plan budowy linii 170 Kolei Dużych Prędkości w ramach inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego. W proteście wzięli udział między innymi mieszkańcy Palowic, Bełku, Świerklan oraz okolicznych miejscowości, które bezpośrednio dotknie problem budowy KDP.
Mieszkańcy miejscowości znajdujących się w zakresie budowy KGP protestują, ponieważ boją się o swoją przyszłość. Mogą oni zostać zmuszeni do wysiedlenia, pozostawienia swoich domów oraz gospodarstw, a także porzucenia miejsc pracy. Problem dotyczy także przedsiębiorców, którzy na tych terenach prowadzą swoją działalność, głównie jest to rolnictwo lub hodowla zwierząt.
Każdy protest wspieramy, chodzi o jedną wspólną sprawę - o ograbianie ludzi z wielu lat dorobku. Nie jesteśmy przeciwko rozwojowi kraju. Jesteśmy za rozwojem lotnictwa, kolei, dróg.. Nie mówimy „nie, bo nie”. Nie można rujnować przyrody, dobra narodowego – mówi Tadeusz Szymańczak, organizator protestów „Nie dla CPK”, który do Woszczyc przyjechał z Mazowsza.
Zaproponowano cztery warianty budowy Kolei Dużych Prędkości, ale żadna z nich nie jest na tyle odpowiednia, żeby mieszkańcy mogli zaakceptować jej przebieg. Trasy przebiegają przez domy, gospodarstwa czy przedsiębiorstwa.
Jesteśmy przeciwko linii 170. Przygotowaliśmy dwa podwarianty, które dotyczą tylko Palowic. Można doprowadzić do tego, że tę linię na terenie sołectwa poprowadzi się inaczej. Chcemy, aby ktoś usiadł z nami do rozmów. Wtedy uda się uratować tutejsze gospodarstwa oraz domostwa i przyrodę. Obecne warianty oznaczają dla mnie likwidację działalności – mówi Jarosław Biegański, hodowca świń i mieszkaniec z Palowic
Na miejscu byli także posłowie z regionu, aby wesprzec mieszkańców w swoich działaniach.
Jesteśmy po to tutaj, aby wesprzec mieszkańców. Ten projekt CPK jest nieuzasadniony ekologicznie oraz ekonomicznie. Jesteśmy tutaj po to, aby zaprotestować. Te protesty muszą się odbywać, aby uczulić władzę na to, że nie może robić tego co się jej podoba – dodaje Marek Krząkała, poseł z Rybnika.
Da się zauważyć, że z protestu na protest liczba uczestników maleje. Na dzisiejszym proteście znów było mniej ludzi niż na poprzednim.
Każdemu spotkaniu towarzyszą emocje, przeciwstawienie się, bunt. Z biegiem czasu to powszednieje, staje się rzeczywistością, z którą się oswajamy. Niektórzy już uważają, że Kolej Dużych Prędkości nie powstanie i nie zostanie wybudowana. Prawda jest jednak taka, że zmiana przepisów dotyczy nie tylko budowy CPK, ale ustawa o gospodarce nieruchomościami dotyczy także innych inwestycji publicznych i będą dokonywane wywłaszczenia – mówi organizatorka protestu.
Przede wszystkim jest to protest przeciwko budowie CPK, ale także przeciwko ustawie o gospodarce nieruchomościami w przypadku inwestycji publicznych.
Wystosowaliśmy list do prezydenta. Nie jesteśmy przeciwko rozwojowi kraju. Natomiast to co działo się w przypadku ustawy o usprawnieniu procesu inwestycyjnego CPK działo się w ogromnym chaosie. Prosimy prezydenta, aby przejrzał się ustawie i przeanalizował ją, ponieważ zapisy w niej są krzywdzące dla obywateli. Chcemy prosić o, jeżeli nie veto to o dokładnie sprawdzenie ustawy – dodaje organizatorka.
Co sądzicie o tego typu protestach? Myślicie, że przyniosą one oczekiwane rezultaty?
Materiał oryginalny: https://www.tuzory.pl/wiadomosci,zablokowali-wislanke-w-woszczycach-odbyl-sie-protest-przeciwko-budowie-kolei-duzych-predkosci,wia5-3266-22988.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Zabrze zaciska pasa. Plastrem na horrendalny dług błyskawiczny plan naprawczy
555Rząd zaskoczył. Płaca minimalna od 1 stycznia 2025 jeszcze wyższa niż planowano
522Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
505Produkcja prądu w Polsce rośnie. Problemem wciąż jeden rodzaj elektrowni
458Nowe świadczenia ZUS dla rodzin: "Aktywnie w domu" zamiast RKO
439Koszykówka dla Chłopców i Dziewcząt w Gliwicach – Trenuj z Nami!
+12 / -0Dlaczego wynajem odzieży ochronnej zyskuje na popularności?
+3 / -0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
+2 / -0Ubezpieczenie mienia w czasie powodzi - od czego chroni polisa i na co mogą liczyć poszkodowani?
+2 / -0Budosprzęt – sprzedaż i wynajem sprzętu budowlanego dla Twojej firmy
+1 / -0Renta rodzinna dla studenta. ZUS przypomina o ważnym terminie
0Oskładkowanie umów cywilnoprawnych - dla rządu drobna zmiana, dla ZUS - ciężka przeprawa
0Stopy procentowe bez zmian. "Retoryka sugeruje obniżki w połowie 2025 r."
0Afera z alko-tubkami. Po sklepach chodzą inspektorzy
0Sztuka Innowacji. Amazon świętował w Gliwicach 10-lecie istnienia w Polsce (foto, wideo)
0