Browar Jastrzębie to w ostatnim czasie jedna z ciekawszych inwestycji w Jastrzębiu-Zdroju. Można jeszcze dołączyć do grona akcjonariuszy, wystarczy wejść na www.zainwestuj.bjsa.pl i kupić akcje.
Ktoś kiedyś powiedział „Nawarzyłeś piwa, to teraz je musisz wypić sam”. Od pewnego czasu warzenie piwa w Jastrzębiu ma raczej pozytywny wydźwięk. Kilka lat temu miłośnicy domowego wyrobu piwa postanowili uwarzyć pierwsze piwo w historii Jastrzębia-Zdroju, notabene górniczego miasta, które z i na węglu powstało. Powołano do życia Jastrzębską Akcję Piwowarską. Na tym przygoda z piwem w mieście nie skończyła się. W 2017 r. powstaje Browar Jastrzębie S.A. Byli ludzie, były umiejętności, ale nie było pieniędzy na wybudowanie browaru, bo to nie jest tania rzecz.
Piotr Piekarski, który został mózgiem przedsięwzięcia, miał już doświadczenie w operacjach finansowych. Musiał teraz stanąć na wyżynach swojej wiedzy i kompetencji oraz zmierzyć się z zupełnie nową formą pozyskiwania środków na inwestycje, czyli equity crowdfundingiem.
Equity crowdfunding to narzędzie, poprzez które można sprzedawać akcje. I tak się rozpoczęło. W 2018 r. to początek batalii o pozyskanie 4 mln. zł na budowę browaru. To były trzy miesiące wyjęte z życiorysu dla każdej zaangażowanej osoby, ale opłacało się. Była to wówczas najlepiej przeprowadzona akcja crowdfundingowa i największe zostały pozyskane środki. Oczywiście w tym okresie nikt w browarze nie siedział z założonymi rękami i czekał na pieniądze. Każdy miał coś do roboty. Piwowarzy w tym okresie zajmowali się wdrażaniem swoich receptur i warzyli piwo w browarze kontraktowym. Mniej więcej polega to na: wynajmie sprzętu do warzenia piwa w istniejącym browarze, nasi piwowarzy, nasze receptury, nasze piwo i tak to wygląda. W tym czasie jastrzębskie piwo było chwalone za wyjątkowy smak i szczególne podejście do receptur, czego wynikiem była wciąż rosnąca sieć sprzedaży.
Przez ten okres również trwała adaptacja kupionego wcześniej budynku na browar. Prace budowlane odbywały się nieprzerwanie. Praktycznie po pierwotnym budynku zostały tylko fundamenty. Musiano całość podnieść, na nowo wylać podłogi, postawić ściany no i oczywiście zrobić nowy dach. Tak ogromny zakres prac spowodowany był tym, że instalacje do warzenia piwa są dość wysokie, same tanki mają kilka metrów wysokości. Kiedy w zasadzie było wszystko gotowe musiano wstrzymać chwilowo prace budowlane i poczekać na sprzęt do warzenia piwa. To nastąpiło w październiku 2020 r. Dwa tiry sprzętu, cały dzień rozładunku i zapanowała atmosfera radości wśród ekipy Browaru Jastrzębie. Trzeba pamiętać, że niektóre terminy należało mocno zweryfikować, a powodem była szalejąca od marca 2020 roku pandemia. Obecnie Browar oficjalnie został otwarty, a pierwsza warka czeka na rozlanie.
Można powiedzieć, że historia Browaru Jastrzębie S.A nie jest długa, ale swoją historią obdzielić może niejedną firmę z długoletnim stażem. To co rodzi się w bólach bardziej kochamy. Kochamy? Tak, kochamy. Browar został stworzony na emocjach, a samo pozyskanie kapitału to pozytywne emocje. Ktoś powie, ale jak można budować taką firmę na emocjach? A można.
To jeszcze nie koniec budowy wyjątkowej firmy, bo potrzebny jest jeszcze kapitał na wiele rzeczy choćby na budowę sieci, czy magazynu. Obecnie można wspomóc Browar Jastrzębie i zostać jego współwłaścicielem wystarczy wejść na www.zainwestuj.bjsa.pl i kupić akcje.