Akwarium będzie piękną ozdobą w Twoim domu, a przy tym ciekawym zajęciem, które ma szanse stać się Waszą wspólną rodzinną pasją. Jeśli stworzenie własnego podwodnego krajobrazu jest na liście Twoich marzeń, warto wiedzieć, że istnieją dwa sposoby na założenie akwarium: można kupić gotowy zestaw i wypełnić go wodą lub postawić na samodzielne urządzanie zbiornika krok po kroku. W naszym artykule skupimy się na zakładaniu akwarium od podstaw – rozpoczynając od zakupu zbiornika, po wybór wyposażenia, a kończąc na kupnie fauny i flory.
Wybór zbiornika zależy od tego, jaką ilością miejsca dysponujesz w pomieszczeniu, a także jak daleko sięgają Twoje ambicje akwarystyczne. O dziwo, łatwiej jest zarządzać większym akwarium, w którym rzadziej dochodzi do znaczących zanieczyszczeń. W małym akwarium możesz mieć problem z pomieszczeniem sprzętu, który jest niezbędny, aby zapewnić zdrowy rozwój wszystkim mieszkańcom domowego akwenu. Kupując akwarium, koniecznie wybierz to o kształcie prostopadłościanu, a także zadbaj, aby było wyposażone w pokrywę. Ważną kwestią jest również samo umiejscowienie zbiornika – unikaj nasłonecznionych miejsc, narażonych na przeciągi, hałas i gwar! Akwarium umieść na solidnej szafce, odgradzając dno od mebla antypoślizgową matą. Przy lub nad zbiornikiem nie powinny znajdować się niestabilne przedmioty, które mogą zagrażać bezpieczeństwu mieszkańców akwarium.
Oświetlenie w akwarium jest bardzo ważnym elementem wyposażenia, gdyż wpływa na zdrowie ryb i roślin, a także na wygląd całego zbiornika. Oświetlenie ledowe daje dużo więcej korzyści niż tradycyjne źródła światła, gdyż jest nie tylko energooszczędne, ale także emituje więcej światła niż inne źródła wykorzystywane w akwarium, dzięki czemu doskonale nadaje się do podświetlania roślin i ryb.
Nawet akwarium dla początkujących nie może obejść się bez wydajnego filtra, który będzie skutecznie usuwał z wody wszelkie zanieczyszczenia mechaniczne, chemiczne i biologiczne. Jego wybór powinien zależeć od pojemności akwarium, tego, ile i jakie ryby będziesz w nim hodować. Zakładanie akwarium od podstaw zacznij od pogłębienia wiedzy o tym, jakie rodzaje filtrów dostępne są na rynku i w jaki sposób należy o nie dbać (czyszczenie, wymiana wkładów filtracyjnych, montaż).
W bezpiecznym akwarium musi panować stała, dostosowana do potrzeb ryb temperatura, którą zapewni grzałka z termostatem. Zanim nastawisz temperaturę, którą chcesz osiągnąć wewnątrz zbiornika, koniecznie upewnij się, czy gatunki ryb, które zamierzasz hodować, lepiej czują się w cieplejszej temperaturze, czy należą do ryb zimnolubnych.
Napowietrzacze w akwarium służą do oczyszczania wody, dodawania tlenu i usuwania nadmiaru dwutlenku węgla. Woda w akwarium musi mieć odpowiedni poziom tlenu, który jest niezbędny do zdrowego rozwoju ryb i innych organizmów wodnych. Sprzęt ten wytwarza mikroskopijne bąbelki tlenu, które rozprowadzają się po całej objętości wody, dlatego zakładanie akwarium słodkowodnego nie powinno odbyć się bez napowietrzacza lub filtra wyposażonego w tę funkcję.
Najpiękniejsze akwaria to te wyposażone w naturalne, bujne rośliny, które nie tylko podnoszą walory estetyczne zbiornika, ale także przyczyniają się do skuteczniejszej filtracji wody, wytwarzając niezbędny do życia tlen. Zadaniem akwarysty jest dbać o ich kondycję, w czym pomoże dobrze dobrane podłoże, nawóz oraz takie akcesoria jak pęseta.
Jeśli wiesz już, jak przygotować akwarium pod rybki, czas na ich wybór i zakup, czyli najprzyjemniejszą część w pracy akwarysty. Zanim trafią do zbiornika, koniecznie dowiedz się, jakie mają wymagania, czy mogą przebywać w akwarium towarzyskim oraz jaki pokarm będzie dla nich odpowiedni.
Akwarystyka to hobby, które nie należy do bezkosztowych, dlatego warto zakup sprzętu i akcesoriów niezbędnych do zakładania akwarium robić w hurtowniach, które dysponują produktami z różnych półek cenowych. Rekomendowanym przez wielu akwarystów jest sklep online Aquario, gdzie otrzymasz nie tylko szeroką ofertę wszystkiego, co potrzebne do założenia zbiornika, ale także to, co posłuży do jego rozwoju, jeśli rozkochasz się w tej wyjątkowej pasji, jaką jest akwarystyka.
Policja zatrzymała pracowników kopalni PGG. Ma to związek ze śmiercią 29-letniego górnika
12385"Muszę dopłacić 5,5 tys. zł". Nadciąga apogeum absurdów Polskiego Ładu
4202Tauron i Rafako obrzucają się błotem, a blok w Jaworznie znów stanął. Sasin "umywa ręce"
3061Będzie drożej za przejazd A4 Katowice - Kraków. Stalexport tłumaczy się sytuacją gospodarczą
1405JSW wznowi akcję ratowniczą na Pniówku. Na kopalni konferencja, pod - pikieta ratowników
1124"Na łaźni giną rzeczy". Czy w kopalni JSW grasuje złodziej?
+10 / -3Biznesmen uciekł z pieniędzmi, księgowa popełniła samobójstwo. Sprawę bada prokuratura
+8 / -1Kolorz ostro o działaniach rządu. "Nikt nie panuje nad tym, co się dzieje w energetyce"
+3 / -0Zapłacimy więcej za prawo jazdy. Sejmik podpisał uchwałę ustalającą wysokość opłat
+2 / -0JSW wznowi akcję ratowniczą na Pniówku. Na kopalni konferencja, pod - pikieta ratowników
+3 / -1JSW wznowi akcję ratowniczą na Pniówku. Na kopalni konferencja, pod - pikieta ratowników
1JSW wznowi akcję na Pniówku. Ratownicy: "Jesteśmy świadomi zagrożenia"
0W Katowicach wreszcie oddycha się lepiej. Tak dobrze nie było od dekady
0Kolejny czarny absurd: węgiel był za drogi, teraz jest za tani. Samorządy znów mają problem
0Przełom w negocjacjach płacowych - zarząd JSW mięknie. Związkowcy: "To wciąż za mało"
0