Zachęcenie mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do przesiadki z samochodów na komunikację miejską, rowery czy po prostu – do pieszych spacerów to cel aplikacji MUV. Pilotażowo do przedsięwzięcia, w którym wygrać można ciekawe nagrody, włączone zostały trzy obszary.
Tymi obszarami są Politechnika Śląska w Gliwicach, katowickie Zawodzie oraz sosnowiecka Pogoń. Zostały włączone do międzynarodowego pilotażu aplikacji MUV (Mobility Urban Values). Użytkownicy będą zdobywać punkty, za które otrzymają ciekawe nagrody. Zabawa rozpocznie się we wrześniu tego roku.
Europejskie miasta coraz mocniej stawiają na zrównoważoną mobilność. Ale jak przekonać mieszkańców do przesiadki z prywatnych samochodów na inne środki komunikacji bądź zachęcić do spacerów? Właśnie na to wyzwanie ma odpowiadać aplikacja MUV, która powstała w ramach europejskiego programu badawczo-rozwojowego Horyzont 2020.
– System ma podnosić świadomość obywateli na temat środowiska miejskiego w którym żyją, a także promować przejście na bardziej zrównoważone i zdrowe wybory związane z przemieszczaniem się po mieście – tłumaczą twórcy MUV.
Zostań sportowcem na własnej arenie
Aplikacja działa w myśl zasady, że dana dzielnica staje się areną sportową, a mieszkaniec – sportowcem. MUV oparty jest na zasadzie grywalizacji: śledzi trasy użytkowników i przyznaje im punkty za zastosowanie zasad „zrównoważonej mobilności”. Co kryje się pod tym pojęciem? Chodzi o wszelkie działania, które zredukują liczbę samochodów wyjeżdżających na ulice miast, a co za tym idzie – zmniejszą emisję zanieczyszczeń i poprawią zdrowie mieszkańców.
Aplikacja MUV przyzna punkty za każdym razem, gdy użytkownik zamiast samochodu prywatnego wybierze spacer, jazdę na rowerze albo środek publicznego transportu zbiorowego. Pod koniec gry – która w fazie pilotażowej potrwa kilka miesięcy – najlepsi użytkownicy otrzymają ciekawe nagrody, np. bilety miesięczne na podróżowanie komunikacją miejską.
Pilotaż w trzech miastach Metropolii
Do pilotażowego udziału w projekcie zaangażowano trzy obszary akademickie z miast Metropolii. W Gliwicach wybrano południową część miasta, w której znajduje się centrum naukowo-dydaktyczne Politechniki Śląskiej. W Katowicach pilotaż obejmie dzielnicę Zawodzie, gdzie zlokalizowany jest Uniwersytet Ekonomiczny. Z kolei w Sosnowcu do grywalizacji włączono dzielnicę Pogoń, która koncentruje tamtejsze życie akademickie, m.in. dzięki wydziałom Uniwersytetu Śląskiego.
Choć pilotaż będzie prowadzony w dzielnicach akademickich, jego adresatami nie będą wyłącznie studenci, lecz wszyscy mieszkańcy. Projekt MUV wystartuje we wrześniu 2019 r. i będzie prowadzony również w wybranych dzielnicach Amsterdamu (Holandia), Barcelony (Hiszpania), Gandawy (Belgia), Helsinek (Finlandia), Fundão (Portugalia) oraz Palermo (Włochy). W projekt zaangażowane są także wybrane dzielnice miast stowarzyszonych, takich jak: Ostenda (Belgia), Rzym (Włochy), Šabac (Serbia), Teresin (Brazylia) oraz Veszprém (Węgry).
Zaproszenie dla sklepów i restauracji
Do projektu mogą się także przyłączać kolejne podmioty, jak sklepy czy restauracje, które będą chciały zaoferować np. zniżki dla użytkowników o największej liczbie punktów. Zainteresowani przedsiębiorcy mogą się zgłaszać do Metropolii GZM.
Jak to działa? Zobacz wideo
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
830Kiedy paczka brzęczy. Pszczoły na pokładzie - innowacja w transporcie
527Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
507Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
487Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
471Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
+2 / -0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
+1 / -0"One in, two out". Przełom deregulacyjny staje się faktem - premier przedstawił propozycje dla biznesu
0UE odrobiła lekcje po powodzi 2024. Szybsze reakcje na klęski żywiołowe
0ZUS przypomina: wnioski o 800 plus tylko do końca kwietnia
0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
0