W czwartek (5 czerwca), dzielnica Stodoły w Rybniku zamieniła się w poligon ćwiczeń największej operacji kryzysowej w historii miasta i województwa śląskiego. Pod kryptonimem „ZAPORA 2025” zrealizowano kompleksowy scenariusz reagowania na zagrożenie powodziowe. W ćwiczeniach udział wzięło ponad 200 przedstawicieli służb i instytucji – od strażaków, przez policję, po psychologów i urzędników. Jak podkreślają uczestnicy – to nie tylko test, ale pierwszy krok w budowaniu realnego bezpieczeństwa mieszkańców.
Punktualnie o 8:00 rano rozpoczęto działania. Najpierw w sali sztabowej Komendy Miejskiej PSP w Rybniku, a następnie, od godziny 11.00 bezpośrednio w terenie – na zaporze Zalewu Rybnickiego oraz w dzielnicy Stodoły. Symulowany scenariusz zakładał intensywne opady deszczu, szybki przyrost wód rzeki Rudy i konieczność zrzutu wody z Zalewu Rybnickiego. W wyniku gwałtownego podniesienia poziomu wody i zagrożenia zalaniem podjęto decyzję o ewakuacji około 200 mieszkańców.
– Dzielnica Stodoły była we wrześniu zeszłego roku najbardziej zagrożonym powodziowo miejscem w Rybniku. Dzisiaj wracamy tu, by sprawdzić, czy potrafimy działać profesjonalnie i zgranie. Te ćwiczenia mają pokazać, że jako miasto jesteśmy gotowi na najgorszy scenariusz – mówił Wojciech Kiljańczyk, wiceprezydent Rybnika.
W ćwiczeniach wzięło udział blisko 60 strażaków – zarówno z PSP, jak i OSP. Budowano zapory wodne, wzmacniano wały, a także prowadzono próbną ewakuację mieszkańców.
Komendant PSP w Rybniku, bryg. Sebastian Dziedzioch, nie krył, że założona skala działań była bezprecedensowa.
– Z taką liczbą służb i tak rozbudowaną koordynacją jeszcze nie mieliśmy okazji pracować. Ćwiczenia wynikają z potrzeby – tego nauczyła nas wrześniowa powódź. Dziś testujemy ewakuację, logistykę, komunikację z mieszkańcami, a nawet sprzęt, w który w międzyczasie służby zostały doposażone - mówił komendant rybnickiej PSP.
Nowością w pomocy strażakom była półautomatyczna workownica, pozwalająca na błyskawiczne napełnianie worków z piaskiem – jedno napełnienie trwało zaledwie 8 sekund.
– To pierwsze użycie tego urządzenia w realnych ćwiczeniach. Testujemy je po raz pierwszy w całym regionie od czasu zakupienia przez miasto. Jeśli się sprawdzi – będziemy inwestować dalej - zdradził Adam Abrahamczyk, naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM Rybnika.
Policja również miała do odegrania kluczową rolę. Mundurowi przede wszystkim panowali nad porządkiem i bezpieczeństwem osób postronnych.
– Zabezpieczamy budowle hydrotechniczne, kontrolujemy drogi i objazdy, monitorujemy zbiornik wodny z policyjnej łodzi. Te działania to odpowiedź na realne doświadczenia sprzed roku. Dzisiaj stawiamy na jeszcze lepszy sprzęt, szybszy przepływ informacji i skuteczniejszą komunikację między służbami - mówił nadkom. Damian Przybyła, zastępca komendanta Miejskiej Policji w Rybniku.
Nie zabrakło także straży miejskiej, która miała zadbać o informowanie mieszkańców o zalecanej ewakuacji.
– Nasza rola to przede wszystkim kontakt z mieszkańcami – informujemy o ewakuacji, wskazujemy punkty zbiórki, pomagamy bezpiecznie opuścić zagrożone miejsca. Działamy z myślą o ludziach, jesteśmy na miejscu jako wsparcie - wymieniał Dawid Błatoń, rzecznik prasowy SM w Rybniku.
Pomoc psychologiczna równie ważna
Wśród uczestników znalazły się również służby "miękkiego" wsparcia – m.in. pracownicy Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Psychoterapii w Rybniku.
– Naszym zadaniem jest zabezpieczenie emocjonalne osób dotkniętych sytuacją kryzysową. Dziś ćwiczymy, ale w realnej sytuacji jesteśmy od tego, by ludzie nie zostali sami ze stresem i traumą. We wrześniu zeszłego roku, podczas zagrożenia powodziowego w tym regionie, na szczęście nie było osób potrzebujących naszej pomocy. Robimy wszystko, by następnym razem byli o nas poinformowani i wiedzieli, gdzie szukać wsparcia - mówił Robert Długosz pracownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Psychoterapii w Rybniku.
Podkreślano wielokrotnie, że „ZAPORA 2025” to pierwsze tego typu ćwiczenia nie tylko w Rybniku, ale i na całym Śląsku.
– Skala działania, liczba służb, użycie nowoczesnych technologii i koordynacja informacyjna – wszystko to stanowi wzorzec dla innych miast regionu. Przygotowujemy się nie na jedno konkretne zagrożenie, ale na nową rzeczywistość pogodową, w której ekstremalne zjawiska stają się normą - nie ma wątpliwości Adam Abrahamczyk.
Ćwiczenia zakończyły się sukcesem, a ich główną wartością – jak podkreślali wszyscy rozmówcy – będą wnioski.
– Dzisiaj ćwiczyliśmy dwa scenariusze, współpracę między grupami interwencyjnymi, wsparciem humanitarnym, komunikacją z mieszkańcami. Poprawa w porównaniu z wrześniem 2024 roku jest już widoczna – podsumował wiceprezydent Wojciech Kiljańczyk.
Rybnik jako pierwszy na Śląsku przeprowadził tego typu kompleksowe ćwiczenia, stając się – przynajmniej na jeden dzień – stolicą zarządzania kryzysowego w regionie.
Materiał oryginalny: https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,zapora-2025-najwieksze-cwiczenia-z-zarzadzania-kryzysowego-w-regionie-zdjecia,wia5-3266-62166.html
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
JSW tonie, ZUS ratuje. Związkowcy: rząd milczy, podatnicy płacą za zarządzanie na ślepo
1400PKP Cargo planuje kolejne zwolnienia grupowe – pracę może stracić ponad 2400 pracowników. Spółka tłumaczy się restrukturyzacją
806Truskawkowy boom. Sprawdziliśmy ceny "letniego must-have" na Śląsku
580Od lipca tańszy gaz. URE zatwierdził nową taryfę
571JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
468Pociąg z Polski do Chorwacji pojedzie przez Śląsk. Przystanki m.in. w Katowicach i Rybniku
+14 / -0Bukmacherzy z Katowic już wiedzą, kto zostanie prezydentem? STS wskazuje faworyta
+9 / -4Nietypowe koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej – które wydatki możesz zaliczyć do kosztów firmowych?
+3 / -0Wszystkie głosy w woj. śląskim policzone! Wiemy, na kogo głosowali mieszkańcy
+2 / -0Co z pociągiem Warszawa-Rybnik-Rijeka? Ministerstwo będzie wiedziało do końca maja
+2 / -0Dane GUS zaskoczyły. Inflacja w maju 2025 niższa niż prognozowano
0Żory stawiają na prąd, a nie wodór. Nowe autobusy elektryczne odmienią flotę BKM
0Płaca minimalna w 2026 roku: rządowa propozycja niższa niż postulaty związkowców
0JSW: wydobycie i sprzedaż powyżej planu. "Plan Strategicznej Transformacji przynosi efekty"
0Waloryzacja ZUS: wyższe składki, wyższe emerytury
0