Polecamy na Śląsku

Zapytał sztuczną inteligencję, czym ogrzewać dom w Polsce. Odpowiedzi to hit

Author profile image 2023-01-04, Autor: Tomasz Raudner

Które ogrzewanie jest najtańsze w eksploatacji? Co sądzisz o kotłach na pellet? - to tylko niektóre pytania, jakie przedsiębiorca z Rybnika zadał modułowi sztucznej inteligencji ChatGPT. Odpowiedzi są dość obszerne i pojawia się w nich również wątek węgla.

Reklama

Dziękuję za rozmowę. Życzę dużo prądu do zasilania twojego procesora.
Nie ma za co, zawsze chętnie udzielam odpowiedzi na pytania. Dziękuję za miłe życzenia i życzę Ci wszystkiego najlepszego! Jeśli masz jeszcze jakieś pytania lub potrzebujesz dalszej pomocy, jestem do dyspozycji.

Przedsiębiorca komentuje odpowiedzi ChatGPT na temat ogrzewania w Polsce

Zapytaliśmy przedsiębiorcę, co sądzi o udzielonych odpowiedziach.

- Zastanawiam się, skąd chatbot czerpie informacje. Najpierw rozmawiałem z nim po angielsku, potem po polsku i ogólnie odpowiedzi były takie same. Analizuję, że bazuje na tekstach z internetu. Jestem z wykształcenia inżynierem i informatykiem, więc jakbym pisał taki program, to bym wskazał mu czerpać źródła w internecie. Internet pełny jest tekstów o kotłach gazowych i pompach ciepła, widać, że tu mocno działa odpowiednie lobby. Chatbot z kolei nie wymienił nigdzie kotłów na biomasę, więc widać, że pellet stanowi wciąż niszę. Sądzę, że wiadomości, z których korzysta chatbot nie są do końca aktualne. Według niego najlepsze są kotły gazowe, na które szał był rok temu. Były wtedy bardzo popularne. Dziś tych kotłów już nikt nie chce – mówi biznesmen.

Co sądzi sztuczna inteligencja o paleniu węglem?

W odpowiedziach udzielanych przez chatbota nie ma w ogóle kotłów węglowych, wciąż najpopularniejszych w Polsce. Sami więc zadaliśmy chatbotowi pytanie: „Co sądzisz o paleniu węglem?”. Oto odpowiedź:

- Palenie węglem w domach jest szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Węgiel jest paliwem kopalnym, które podczas spalania wydziela szkodliwe substancje, takie jak tlenki węgla, pyły i inne zanieczyszczenia. Te substancje są szkodliwe dla zdrowia ludzi i zwierząt, a także przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza i ocieplenia klimatu. Z tego powodu w wielu krajach palenie węglem w domach jest już zakazane lub ograniczone. Jeśli masz możliwość, lepiej jest korzystać z innych, bardziej ekologicznych źródeł ogrzewania, takich jak gaz, prąd lub energia odnawialna.

Czy zgadzacie się z opiniami sztucznej inteligencji? Dajcie znać

Oceń publikację: + 1 + 169 - 1 - 617

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Paweł Aaron 2023-01-05
  07:59:09

  7 69

  To nie sztuczna inteligencja tylko analizator najtańsze ogrzewanie to elektryczne może być gdyby wielkie mózgi
  Zaczęły szukać ogniw termoelektryczny
  To wystarczy powodować zwarcie kontrolne
  Tak jak kuchni indukcyjnej
  Od tego pełna nadzieja na tani prąd
  Elektrownie atomowe nie są potrzebne

 • ~Paweł Rudy 2023-01-05
  12:44:30

  15 56

  Łączne faktury za gaz (nie mam innego źródła ciepła) za trzy miesiące grzania (październik, listopad i grudzień) to 940zl (grudzień z VAT 23%). Temp w domu 20 stopni. Dom z kostki, bliźniak 120m2 pow. mieszkalnej, parter podłogówka, piętro grzejniki alu, strych bez ocieplenia dachu, okna plastik, ocieplenie zewn - 10cm styropian grafitowy, 20cm styr biały na zakładkę i wylewka na stropie na strychu.

 • ~odchudzamrower 2023-01-05
  18:33:51

  30 3

  Wystarczy przeczytać na stronie chatu akapit "limitations", żeby wiedzieć, że ma ograniczoną "wiedzę" na temat świata i wydarzeń po roku 2021 i nie trzeba będzie się dziwić, że ma korzysta z nieaktualnych danych.

 • ~Dariusz Mrufa Owsiany 2023-01-06
  02:39:08

  28 16

  Cytat "Ogrzewanie pompą ciepła: jest to rozwiązanie ekologiczne i oszczędne, [...] i może być droższe w utrzymaniu niż inne metody ogrzewania."
  Ekologiczne i oszczędne ale droższe w utrzymaniu. Zaprzeczenie.
  Pojebało was?

 • ~Daniel Markiewicz 2023-01-06
  04:33:50

  47 4

  To jest rozmowa z idiota zaprogramowanym na ukladanie skladnych zdan ale pozbawionym wiedzy merytorycznej I nie znajacym specyfiki miejsca o ktorym mowa, najtaniej ogrzewac drewnem, jezeli masz swoj las, lib czas na zbieranie chrustu, miske ryzu wtedy rowniez mozesz ugotowac, najsmaczniejszy z dodatkiem mirabelek....

 • ~Maciej Kędziora 2023-01-06
  13:21:04

  Czy ktokolwiek tutaj ma świadomość, że to AI kożysta z danych jakie uzbierało do końca 2021 roku? Tródno jest szacować ceny surowców, bazując na danych sprzed napaści Rosji

 • ~Mariusz Bedliński 2023-01-06
  16:05:14

  85 10

  Przewinąłem i nic o węglu, który tak sprawnie rozprowadzają samorządy. W marcu 2022 tanio zakupiłem węgla na ponad trzy zimy i nie w głowie mi ekologia. Lekki chłodek w domu dorzucę szufelką do pieca i za moment mam wodę 100 stopni. Lepiej dorzucić szufelką do pieca i mieć gorąco niż mieć wygodę i siedzieć w korzuchu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Otrzymuj najciekawsze newsy biznesowe ze Śląska!

Zapisz się do naszego newslettera!

Sonda

Czy czujesz się szczęśliwy mieszkając w woj. śląskim?


Oddanych głosów: 570

Prezentacje firm