Aż 50 milionów złotych strat dla Skarbu Państwa – to efekt działalności grupy przestępczej, która wystawiała fikcyjne faktury VAT. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju nadzoruje śledztwo, w ramach którego zatrzymano dziewięć osób. Jednemu z podejrzanych grozi nawet 30 lat więzienia.
Policjanci z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Jastrzębiu-Zdroju, wraz z funkcjonariuszami Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach, zatrzymali i doprowadzili do prokuratury 9 osób. Zatrzymania dotyczą prowadzonego śledztwa w sprawie oszustw podatkowych, dokonywanych przez firmy działające m.in. w Gliwicach, Jastrzębiu-Zdroju, Katowicach, Piekarach Śląskich, Bielsku-Białej oraz w województwach lubuskim i warmińsko-mazurskim.
Śledczy ustalili, że zatrzymani wystawili kilkanaście tysięcy fikcyjnych faktur, które miały potwierdzać usługi, które nigdy nie zostały wykonane. Łączna wartość dokumentów przekroczyła 150 milionów złotych, a z procederu skorzystało około 200 firm z całego kraju. Dzięki temu unikały one opodatkowania, generując nienależne zyski. W ramach procederu tworzono również fałszywe dokumenty mające uwiarygodnić rzekomo świadczone usługi.
Kluczową rolę w sprawie odegrał 46-letni informatyk-matematyk z okolic Tarnowskich Gór. Oficjalnie był zatrudniony w spółce zajmującej się sprzedażą części samochodowych i usługami budowlanymi, która w łańcuchu powiązanych podmiotów, pełniła funkcję „bufora”.
Śledczy ustalili, że pozyskał i wykorzystał "puste" faktury o wartości 12 milionów złotych, dopuszczając się oszustw podatkowych na kwotę 4 milionów złotych. Ponadto wystawiał fikcyjne dokumenty dla innych firm, na łączną sumę około 12 milionów złotych.
Mężczyzna został tymczasowo aresztowany i usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wystawiania fikcyjnych faktur oraz tzw. zbrodni VAT-owskiej.
Grozi mu nawet 30 lat więzienia, wysokie grzywny oraz konfiskata nielegalnie uzyskanych środków.
Wobec pozostałych podejrzanych zastosowano m.in. poręczenia majątkowe sięgające 275 tysięcy złotych, dozory policyjne oraz zakazy opuszczania kraju i kontaktowania się z innymi podejrzanymi.
Przedstawione im zarzuty dotyczą m.in. posługiwania się nierzetelnymi fakturami VAT, prania brudnych pieniędzy oraz przestępstw karnoskarbowych.
Za udział w tym procederze podejrzanym grozi od 3 do 20 lat więzienia oraz wysokie kary finansowe. Dodatkowo będą musieli uregulować zaległe podatki wraz z odsetkami.
Sprawa jest jednym z największych śledztw tego typu w regionie.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
770Kiedy paczka brzęczy. Pszczoły na pokładzie - innowacja w transporcie
519Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
451Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
446Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
444Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
+2 / -0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
+1 / -0Człowiek z pasją - pan Krzysztof posiada największą kolekcję dzwonków na świecie. Swoją fascynacją dzieli się z całym światem
+1 / -0"One in, two out". Przełom deregulacyjny staje się faktem - premier przedstawił propozycje dla biznesu
0UE odrobiła lekcje po powodzi 2024. Szybsze reakcje na klęski żywiołowe
0ZUS przypomina: wnioski o 800 plus tylko do końca kwietnia
0Stylowy taras i bezpieczny samochód - komfort na Twoim podwórku przez cały rok
0Tauron z rekordową EBITDA za 2024 rok. Wzrosty mimo spadku przychodów i niższych cen energii
0