Mieliśmy partnera, który chciał nas słuchać – mówi Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach komentując dla ŚląskiegoBiznesu.pl dymisję Jarosława Gowina, byłego już wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii.
Jarosława Gowina od wczoraj nie ma w rządzie. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że premier wysłał do prezydenta wniosek o odwołanie Jarosława Gowina. Oficjalnie premier zarzucił ministrowi, że podległy mu resort opóźnia prace nad wyznaczonymi fragmentami Polskiego Ładu. Tak naprawdę Gowin został odsunięty za krytykowanie wzrostu podatków wynikające z Polskiego Ładu i sprzeciw wobec Lex TVN. Jarosław Gowin o drastycznym wzroście obciążeń czekającym firmy mówił też w lipcu w RIG w Katowicach. Izba zawarła też porozumienie z ministerstwem w sprawie współpracy przy tworzeniu przepisów prawnych. Stąd poprosiliśmy prezesa RIG Tomasza Zjawionego o rozmowę na temat dymisji Jarosława Gowina i tego, co dalej ze współpracą Izby z resortem rozwoju.
Tomasz Raudner, ŚląskiBiznes.pl: Co pan sądzi o dymisji wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława Gowina?
Tomasz Zjawiony, prezes RIG Katowice: Należałoby podkreślić, że nawiązaliśmy współpracę nie tyle z Jarosławem Gowinem, co z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii, które jest odpowiedzialne za przedsiębiorców.
Faktycznie, był głosem, który uwzględniał ich postulaty. I to rzeczywiście miało dużą wartość, gdyż mieliśmy partnera, który chciał nas słuchać. Chociaż akurat wczoraj mieliśmy spotkanie w Ministerstwie Finansów i też rozmawialiśmy na temat Polskiego Ładu, który jest kością niezgody między przedsiębiorcami, a rządem. Jest w nim wiele zapisów, które uderzą bardzo mocno w przedsiębiorców, działalności gospodarcze. Ostatnio użyłem takiego sformułowania, chyba dosyć trafnego, że oczywiście zgadzam się z powiedzeniem, iż dwie rzeczy wydarzą się na pewno, czyli śmierć i podatki, ale nie można doprowadzić do tego, żeby przyczyną śmierci były podatki. A niestety większość firm sektora MŚP podejmie decyzję o zamknięciu działalności i przesunięciu w inne przestrzenie, lub szukaniu innych rozwiązań.
Jarosław Gowin jak i jego zastępczyni Anna Kornecka, która, nawiasem mówiąc też bywała ostatnio w Katowicach, m.in. na Think Eco! Forum, mówili rzeczy przeciwko rządowi. I za to zapłacili stanowiskami....
Nie chciałbym oceniać pobudek pana wicepremiera czy pani wiceminister, dla których tak mówili.
Ich głosy były dowodem na to, że to, co mówią firmy jest słyszalne. I nie jest to zdanie tylko naszej izby. W poniedziałek mieliśmy spotkanie z ramienia Krajowej Izby Gospodarczej, w którym uczestniczyły różne izby – i wszyscy prezesi mówili dokładnie to samo, co my – że jeżeli ktoś chce nas słuchać w rządzie i traktuje nas poważnie, to jest to dla nas partner.
Nowy minister rozwoju zapewne będzie osobą bliższą poglądami premierowi. Jak pan sobie wyobraża współpracę?
Musimy jedną rzecz rozgraniczyć – tu nie chodzi o przychylność nam czy rządowi. My musimy walczyć o polską gospodarkę. Czy jest to w interesie rządu, czy nie, my musimy bronić przedsiębiorców. Czy nasz głos będzie teraz mniej słyszalny? My musimy tak robić, żeby nasz głos przynajmniej wybrzmiał i – miejmy nadzieję – by w jakiś zrozumiały sposób został usłyszany.
Mamy też dobrą informację z wczoraj z Ministerstwa Finansów, że Minister Tadeusz Kościński chce się spotykać z przedsiębiorcami aby rozmawiać i ujmować nasze postulaty w zapisach Polskiego Ładu. Więc optymistyczne jest, że zgłaszane przez nas sugestie nie idą do kosza.
Ja z natury optymistycznie patrząc na życie też mam nadzieję, że będziemy sobie w stanie to poukładać i będziemy prosić o spotkanie i merytoryczne rozmowy z nowym ministrem rozwoju, bo to jest resort dla nas kluczowy.
I niezależnie od tego, kto będzie stał na jego czele, to jako środowiska gospodarcze jesteśmy zobowiązani, by logikę gospodarczą w Polsce razem budować.
Dziękuję za rozmowę
Oddanych głosów: 2384
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
GUS o zarobkach m.in. w Śląskiem. Gołym okiem widać spore różnice w wynagrodzeniach dla mężczyzn i kobiet
752Co trzeci polski przedsiębiorca zwolnił kogoś na rzecz AI. Kto może spać spokojnie, a kto powinien się bać?
402Dobrostan nauczycieli w zapomnieniu. Polskiej edukacji poważnie zagraża luka pokoleniowa
228Dobrostan nauczycieli w zapomnieniu. Polskiej edukacji poważnie zagraża luka pokoleniowa
0Co trzeci polski przedsiębiorca zwolnił kogoś na rzecz AI. Kto może spać spokojnie, a kto powinien się bać?
0GUS o zarobkach m.in. w Śląskiem. Gołym okiem widać spore różnice w wynagrodzeniach dla mężczyzn i kobiet
0