Ministerstwo Finansów właśnie ujawniło długo oczekiwany projekt nowelizacji ustaw podatkowych, który ma zrewolucjonizować sposób opodatkowania nieruchomości w Polsce. Nowe przepisy mają na celu wyeliminowanie dotychczasowych wątpliwości interpretacyjnych oraz dostosowanie naszych regulacji do unijnych standardów. Przyjrzyjmy się, co dokładnie nas czeka i jakie będą konsekwencje tych zmian dla przedsiębiorców.
Jednym z najważniejszych punktów nowelizacji jest wprowadzenie nowych definicji pojęć „budowla” i „budynek”. Dotychczasowe przepisy często odwoływały się do prawa budowlanego, co prowadziło do licznych niejasności i sporów interpretacyjnych. Nowe definicje mają na celu uproszczenie kwalifikacji obiektów budowlanych.
Teraz budowlą będzie obiekt wykonany z użyciem wyrobów budowlanych, a także instalacje i urządzenia tworzące z nimi całość techniczno-użytkową. Budynek natomiast to obiekt trwale związany z gruntem, posiadający fundamenty i dach oraz wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych.
Nowelizacja przynosi również zmiany w opodatkowaniu garaży wielostanowiskowych w budynkach mieszkalnych. Dotychczas właściciele miejsc postojowych w takich garażach płacili wyższy podatek niż właściciele garaży indywidualnych. Teraz garaże wielostanowiskowe będą opodatkowane stawką właściwą dla budynków mieszkalnych, co zniweluje te nierówności.
Zmiany dotkną również zwolnień podatkowych, które były dotychczas szeroko wykorzystywane przez różne podmioty. Przykładowo, nowe przepisy ograniczą zwolnienia dla instytutów badawczych tylko do gruntów i nieruchomości faktycznie używanych do działalności badawczej. To krok mający na celu zapobieganie nadużyciom, gdzie instytuty wykorzystywały zwolnienia do celów komercyjnych. Podobnie, terminale towarowe stracą zwolnienia podatkowe. Ta decyzja wynika z wycofania notyfikacji przez Komisję Europejską, która uznała je za niedozwoloną pomoc publiczną.
Zmiany dotkną również lotnisk publicznych, gdzie zwolnienia obejmą tylko grunty bezpośrednio pod budynkami i budowlami, co ma ograniczyć straty finansowe gmin.
Czytaj kolejne strony:
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Przedsiębiorca ze Śląska wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
1890JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
1683JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
950Mobbing na kopalni PGG? Były zarzuty, było postępowanie wyjaśniające. Co ustalono?
521Poseł ocenił mrożenie cen energii. "Dopłaty nie zlikwidują problemu, ratunkiem powrót do węgla"
445Technologiczne przyspieszenie: wstęp do 2025 roku
+3 / -0Finanse GK JSW pod lupą. Zarząd giganta "odchudzi" wszystkie zależne spółki
+2 / -0Katastrofa budowlana w Cieszynie: znaleziono ciała dwóch osób
+2 / -0JSW: LPR przy KWK Pniówek. Poszkodowany górnik z urazem żeber
+1 / -0Płaca zasadnicza nie niższa niż minimalna. Węglowe giganty opracują nowy system wynagrodzeń
+1 / -0Czują się pominięci i oszukani przedwyborczymi obietnicami ws. CPK. „PiS był jaki był, ale przynajmniej istniał jakiś dialog”
0Jest śledztwo w sprawie wypadku w KWK Knurów-Szczygłowice
0KWK Pniówek: trzy lata temu doszło do tragedii, zginęło 16 osób. WUG podał przyczynę wybuchu metanu
0JSW: wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice. Zmarł jeden z poparzonych górników
0Mobbing w kopalni PGG znajdzie finał w prokuraturze? Solidarność 80: „Dyrekcja zamiata sprawę pod dywan”
0