W Ruchu Zofiówka uczczono pamięć pięciu górników, którzy cztery lata temu 900 metrów pod ziemią zginęli w wyniku silnego wstrząsu.
Przed tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia, która znajduje się w cechowni kopalni, kwiaty złożył prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przedstawiciele związków zawodowych oraz władze kopalni.
Niedawno znów straciliśmy tutaj 10 kolegów. Nie ma słów, którymi można opisać żal i smutek w sytuacji, w której teraz się znajdujemy – mówił Tomasz Cudny, prezes zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej. – JSW razem z całym środowiskiem naukowym rozpoznaje to zagrożenie. Praktycznie codziennie pracujemy nad metodami, które umożliwią przewidywanie takich zdarzeń, ale dzisiaj natura ma nad nami przewagę – dodał prezes JSW.
W trwającej kilkanaście dni akcji brało udział dwa i pół tysiąca osób. Do tej pory zaliczana jest do najtrudniejszych w historii polskiego górnictwa.
Dzisiejsze spotkanie to symbol solidarności z poszkodowanymi, ich bliskimi i rodzinami. Zapewniam was, że nie jesteście sami – mówił Tomasz Cudny.
5 maja 2018 roku po wstrząsie chodnik zamienił się w jedno wielkie rumowisko, a jego wysokość ograniczyła się do zaledwie jednego metra. 900 metrów pod ziemią zostało uwięzionych siedmiu górników. Dwóch udało się uratować, pięciu zginęło. Oprócz potężnych zniszczeń wywołanych wstrząsem, akcję ratowniczą utrudniała wysoka temperatura, brak tlenu, metan oraz zalewisko wody.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Bruksela chce pomóc Polsce w odejściu od węgla. "Nowe perspektywy dla górników"
17716Rodzime czarne złoto uderzy w kieszenie. "Wybierając polski węgiel, zapłacimy więcej"
7940JSW: nie udało się znaleźć ostatniego górnika. Akcja ratownicza w Pniówku przerwana
2146Która elektrownia jądrowa w Polsce powstanie najszybciej? Odpowiadają eksperci
991Górnictwo: okrągły stół w Katowicach. Apelują o szybkie wdrożenie technologii CCS
909Katowice Airport idzie jak burza. W Pyrzowicach padnie rekord wszech czasów?
+40 / -2Wyborcza: Dyrektor kopalni Pniówek przyznał, że był szantażowany przez prezesa JSW
+30 / -11Związkowcy chcą odwołania prezesa PGE. "Niewiarygodne, co się odstawiło"
+20 / -10Echa odwołanego Fest Festivalu. UOKIK wszczyna postępowanie przeciwko Goingapp
+12 / -5Robinhudyzm niejedno ma imię. Dlaczego płaca minimalna nie popłaca? Tłumaczy finansista
+7 / -0Bruksela chce pomóc Polsce w odejściu od węgla. "Nowe perspektywy dla górników"
6"Bombowy" dowcip nie rozbawił mundurowych. Żartowniś wyproszony z Katowice Airport
0Poważny błąd popełniany przy zakupie auta. Na ten szczegół rzadko kto zwraca uwagę
0Famur, JSW i Komatsu zbudują kopalnię na Ukrainie. Śląskie spółki podpisały list intencyjny
0Nie chcą biogazowni w pobliżu domostw. "To byłby dramat dla ludzi"
0