Od 1 kwietnia do 31 lipca ubezpieczeni mogli zdecydować czy część ich składki emerytalnej ma trafić na subkonto w ZUS, czy do wybranego otwartego Funduszu Emerytalnego (OFE). W tej edycji okna transferowego do ZUS wypłynęło ponad 15,7 tys. deklaracji.
Z raportu podsumowującego tegoroczne okno transferowe wynika, że najwięcej oświadczeń złożyły osoby w wieku 40-49 lat. Częściej to mężczyźni (ale zaledwie z przewagą 1 proc. w porównaniu do kobiet) zmieniali swoją poprzednią decyzję co do przekazywania część składki emerytalnej - czy w całości na subkoncie w ZUS, czy też w części na wybrany OFE i subkonto w ZUS.
Najwięcej dokumentów wpłynęło do ZUS z Warszawy, Gdańska i Krakowa. W Śląskim najwięcej oświadczeń z oddziału ZUS w Chorzowie, najmniej z częstochowskiego ZUS.
- W województwie śląskim najwięcej deklaracji spłynęło od mieszkańców z obszaru Oddziału ZUS w Chorzowie, a następnie z ternu działalności Oddziału ZUS w: Rybniku, Zabrzu, Sosnowca, Bielska- Białej. Najmniej w naszym regionie spłynęło oświadczeń od klientów z terenu działalności Oddziału ZUS w Częstochowie – informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim.
Jak pokazuje analiza zebranych danych dotycząca oświadczeń ZUS czy OFE i ZUS ponad połowa osób, które złożyły oświadczenia ma 40-49 lat. Najwięcej oświadczeń złożono w ostatnim tygodniu lipca.
- Najwięcej oświadczeń zostało złożonych za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. W mniejszy stopniu zainteresowane osoby skorzystały z poczty oraz z możliwości złożenia dokumentu osobiście w placówkach Zakładu. W sumie w ciągu czterech miesięcy ZUS przyjął 15,7 tys. oświadczeń. Blisko jedna trzecia ubezpieczonych zdecydowała się przekazywać środki na subkonto w ZUS. Pozostali wybrali OFE – dodaje rzeczniczka.
Jakie wybory były w poprzednich oknach transferowych?
W pierwszym oknie transferowym, w 2014 r., ZUS przetworzył ponad 2,5 mln oświadczeń. Ubezpieczeni mogli wtedy złożyć tylko oświadczenie o przekazywaniu składek do OFE. Jego brak traktowany był jako wybór subkonta w ZUS. W kolejnym oknie w 2016 r. do ZUS trafiło blisko 100
tys. oświadczeń, ponad 94 proc. ubezpieczonych wybrało wtedy OFE.
Kto mógł podjąć decyzję?
Osoba ubezpieczona w ZUS, której składka emerytalna w wysokości 19,52 proc. jest dzielona na I i II filar, może zdecydować, czy jej część, która wynosi 2,92 proc. podstawy wymiaru ma być zapisana na subkonto w ZUS czy przekazana na rachunek w otwartym funduszu emerytalnym. Swoją decyzję ubezpieczony przekazywał na formularzu "Oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych", które ma symbol ZUS-US-OFE-03. Oświadczenie można było dostarczyć do ZUS elektronicznie przez PUE albo do placówki, osobiście lub pocztą. Oświadczenia nie musieli
składać ubezpieczeni, którzy nie zmieniali decyzji podjętej w poprzednim oknie transferowym oraz ci, którzy osiągną powszechny wiek emerytalny za 10 lat lub wcześniej.
Ważna informacja dla tych, którzy wcześniej nie byli w OFE
Ubezpieczony, który do tej pory nie był członkiem OFE, a chce, aby część jego składki była przekazywana na rachunek funduszu, powinien zawrzeć pierwszą umowę z wybranym z otwartym funduszem emerytalnym. Ma na to cztery miesiące od złożenia oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez ZUS.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu slaskibiznes.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Gigantyczna strata JSW. Spółka tłumaczy się trudną koniunkturą
542Podatek Belki wciąż drenuje kieszenie Polaków. W 2024 roku fiskus ściągnął prawie 11 mld zł
533JSW: wypadek zbiorowy w kopalni Knurów-Szczygłowice. Trzech poszkodowanych w szpitalach
483Kiedy paczka brzęczy. Pszczoły na pokładzie - innowacja w transporcie
467Ceny i dostępność jaj przed Wielkanocą 2025. Czy Polsce grożą braki w sklepach?
457Wielkanoc 2025: Święta droższe niż zwykle – jak radzą sobie polskie gospodarstwa?
+4 / -0"Dyrektor terroryzuje pracowników". Związkowcy mówią o skandalu w JSW, spółka zabiera głos
+4 / -0Wojna celna USA - czy uderzy w polski i śląski biznes? Eksperci: Największym zagrożeniem niepewność
+3 / -0Miliarder ze Śląska: liczba biurokratycznych absurdów jest przytłaczająca
+2 / -0W Polsce aptek jak na lekarstwo. Trzech na pięciu mieszkańców kraju zaopatruje się u sąsiadów
+1 / -0W Wielkanoc 2025 Polacy mocno tną budżety na alkohol. Blisko 1/4 nie postawi go na świątecznym stole
0Wielki Piątek na stacjach paliw. Na Śląsku najtańsze benzyna i diesel, LPG też w dobrej cenie
0PGG otwarta na współpracę z Rudą Śląską. Kolejne rozmowy o transformacji
010 tys. złotych na dziecko. Śląskie wspiera osierocone dzieci po tragediach górniczych
0Konferencja w sprawie pakietu deregulacyjnego odwołana. Projekt Brzoski wciąż na stole
0